۲ هزار پروژه نیمه تمام، اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد را زمین‌گیر کرده است
کد خبر: 961871
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042E3
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۴
کهگیلویه و بویراحمد جزو استان‌هایی است که از درد بیکاری رنج می‌برد و منتظر است تا با راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی و تجاری، تا حدودی این آمار را کاهش داده و رونق کار و اشتغال را به استان بازگرداند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: کهگیلویه و بویراحمد جزو استان‌هایی است که از درد بیکاری رنج می‌برد و منتظر است تا با راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی و تجاری، تا حدودی این آمار را کاهش داده و رونق کار و اشتغال را به استان بازگرداند. این در شرایطی است که رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرده «بالغ بر ۲ هزار پروژه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که جهت تخصیص اعتبار اولویت با پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالاست.» پروژه‌هایی که به قول معروف زخمی شده‌اند و حالا نیمه کاره باقی مانده‌اند تا روزگاری به سرانجام برسند.

به عقیده کارشناسان، وقتی از پروژه‌های نیمه تمام صحبت به میان می‌آید باید حتماً به دنبال یک عده ویژه‌خوار و رانت‌خوار گشت. زیرا اکثر این پروژه‌ها با اسامی بزرگ و دهن پرکن کلنگ‌زنی می‌شوند و وقتی مجریان آنها، وام و بودجه‌ای را دریافت می‌کنند، به سراغ کار‌های خود می‌روند و این پروژه‌ها را به حال خود رها می‌کنند. کاری که در بسیاری از استان‌ها به راحتی به چشم می‌خورند. در همین رابطه و در کهگیلویه و بویر احمد، رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان اعلام کرده بیش از ۲ هزار پروژه در بخش‌های مختلف در این استان وجود دارد. حسن نوروزی که در نشست شورای برنامه‌ریزی گچساران سخن می‌گفت، از فرمانداری‌ها خواست تا تلاش کنند تا بتوانند تعدادی از پروژه‌های خود را به بخش‌های خصوصی واگذار کنند.
وی ادامه داد: «بالغ بر یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال از محل نفت و توازن و ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات ملی به شهرستان گچساران اختصاص یافته است.» نوروزی عنوان کرد: «سرجمع ۴ هزار و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به شهرستان گچساران اختصاص داده شد.»

اولویت با پروژه‌های اقتصاد مقاومتی

اما پروژه‌های روی زمین مانده مشکل اصلی کهگیلویه و بویراحمد شده‌اند و حالا بیشتر مسئولان چشم انتظار نشسته‌اند تا اولاً اعتباری از راه برسد و پس از آن با اولویت‌بندی پروژه‌ها اعتبارات را در بین آن‌ها تقسیم کنند. رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد نیز با اشاره به بیش از ۲ هزار پروژه در کهگیلویه و بویراحمد گفته: «این تعداد پروژه نیمه‌کاره در استان وجود دارد که جهت تخصیص اعتبار اولویت با پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالاست.»

وی با بیان اینکه باید از خرد شدن اعتبارات جلوگیری کرد، خاطر نشان کرد: «در تخصیص اعتبارات پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و پروژه‌های اشتغالزا نیز در اولویت قرار دارند.»
نوروزی با اشاره به شهرستان گچساران و ۳۴ پروژه‌ای که با نام اقتصاد مقاومتی در این شهرستان وجود دارد، افزود: «در شهرستان گچساران بالغ بر یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در سال‌جاری توزیع می‌شود.»

رئیس سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: «از این میزان ۳۲ درصد در بخش توسعه خدمات شهری، ۱۵ درصد در فصل منابع آب و فاضلاب، ۱۱ درصد در فرهنگ و هنر و ۱۱ درصد نیز در حمل نقل و مابقی در بخش‌های مختلف خواهد بود.»
نوروزی اضافه کرد: «بالغ بر ۹۴ میلیارد ریال اعتبار از بخش مالیات بر ارزش افزوده به حوزه ورزش گچساران اختصاص داده می‌شود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار