جلوی وابستگان قدرت و ثروت را در تخریب محیط زیست می‌گیریم
کد خبر: 961831
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042DP
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
رئیس قوه قضاییه:
پایه و اساس نسل سوم و چهارم حقوق بشر «محیط زیست» است. اساتید حقوق بشری در سرتاسر دنیا پس از ۲۰۰ سال و با گذشتن از «حقوق مدنی سیاسی» و «حقوق اقتصادی، اجتماعی» اکنون و در هزاره سوم به این نتیجه رسیده اند که «محیط زیست» نقش گرانیگاه در احقاق «حقوق بشر» دارد و بدون در نظر داشتن محیط و حفاظت از آن صحبت از حقوق بشر عبث است.
صادق پارسا
سرویس جامعه جوان آنلاین: ملاحظات محیط زیستی به حدی است که بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کارتل‌های اقتصادی در دنیابا فشار مجامع حقوق بشری ناگزیر شده اند در برنامه‌های توسعه‌ای خود به نفع محیط زیست از خیلی از موارد چشم بپوشند. اساتید غرب و شرق در علم حقوق هم مباحث طولانی‌ای در فلسفه محیط زیست و به منظور تحقق بخشیدن جامع به حقوق بشر اقامه کرده اند. حالا رئیس قوه‌قضائیه ایران هم همسو با این اندیشه‌های نو در نظام‌های حقوقی و دانشکده‌های حقوق سرآمد جهان، تصریح کرده است «هرگونه توسعه فرع بر محیط زیست است».
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه در نشست حقوق عامه در حوزه محیط‌زیست که دیروز با حضور جمعی از فعالان محیط‌زیست برگزار شد، گفت: بیش از آنکه ضرورت داشته باشد دلایل نقلی برای اهمیت محیط‌زیست اقامه کنیم، دلایل عقلی وجود دارد. لزوم زنده‌بودن طبیعت و زندگی بشریت حفظ طبیعت است و عقل به حفظ محیط‌زیست حکم می‌کند. حفظ محیط‌زیست در سیره طیبه امام علی (ع)، امام رضا (ع) و همه پیشوایان ما قابل مشاهده است.

اول محیط زیست
رئیسی افزود: در کشور ما توسعه ضروری است، اما هرگونه توسعه، فرع بر محیط‌زیست است. زدن هر سد، پالایشگاه یا کارگاه کوچک فرع بر حفظ محیط‌زیست به شمار می‌رود. اگر مطالعات نشان دهد که محیط‌زیست به خطر می‌افتد باید آن کارخانه یا بنگاه آنجا تأسیس نشود. توسعه یافتگی ضروری است، اما توسعه باید فرع بر محیط‌زیست باشد.
وی با تأکید بر اینکه همه در این زمینه وظیفه دارند، گفت: باید با هرگونه تخریب محیط‌زیست برخورد شود، از برخورد لسانی گرفته تا برخورد قضایی و انتظامی. از مهم‌ترین معروف‌ها، امروز حفظ محیط‌زیست است و تمام آحاد مردم، مسئولان و به ویژه نخبگان و مطلعان می‌دانند که امروز آب، خاک، جنگل، هوا و فضا سرمایه الهی برای زیست انسانی و همه موجودات است.
رئیس قوه‌قضائیه ادامه داد: حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری در این کشور بسیار مهم است. اگر ببینند که امروز کسانی که وابستگی به قدرت دارند کاری می‌کنند که نباید بکنند و محیط‌زیست را تخریب می‌کنند باید در مقابلشان ایستاد. نزولات آسمانی در همه جای عالم برکت است، چرا به خاطر آماده نبودن زیرساخت‌ها و تخریب محیط‌زیست در برخی مناطق باید نگران باشیم با اندک بارانی سیل جاری می‌شود. جنگلی که می‌تواند حافظ در مقابل این سیلاب باشد، تخریب‌شده مسیل‌هایی که می‌تواند این آب‌ها را در مسیر خود قرار دهد تا ذخیره و مصرف شود مورد تعرض، ساخت‌و‌ساز قرار گرفته است.
رئیسی تأکید کرد: نباید به نحوی باشد که با یک مصوبه یک کمیسیون بتوان به جنگل دست‌اندازی کرد. اگر جایی ضرورتی باشد که یک درخت قطع شود باید ساز و کار دقیق و سختی برای آن باشد تا شاهد نباشیم بخشی از جنگل تخریب می‌شود.
رئیس قوه قضائیه گفت: اینکه کسی به تالاب انزلی آسیب برساند و آب را آلوده کند یک بحث است، اما وقتی می‌بینیم فاضلاب شهری به تالاب می‌ریزد دیگر مسئله کمی نیست و حتماً باید اقدام شود.
رئیسی افزود: اقلیم به شکل کنونی آفریده خداست و اگر افرادی تغییر نبایسته و بدون مطالعه در اقلیم ایجاد کردند اثر زیاده طلبی است. بزرگ‌ترین مخربین محیط‌زیست مستکبرین هستند و این روحیه استکباری است که متأسفانه حتی دریا و جانوران دریایی را هم به خطر انداخته است. امروز بزرگ‌ترین تخریب‌کنندگان محیط‌زیست در عالم مستکبرین هستند و قدرت‌های نظامی بزرگی که با زرادخانه هایشان مسابقه تسلیحاتی راه انداخته‌اند.
رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: بخشی از دیپلماسی ما باید حفظ محیط‌زیست باشد و ارتباطات بسیار نزدیکی با ۱۵همسایه در حوزه رودخانه‌ها و جنگل‌ها داریم که باید یک میز فعال در حوزه دیپلماسی محیط‌زیست داشته باشیم. همکاران ما باید در حوزه محیط‌زیست از نظرات متخصصان محیط‌زیست به عنوان مشاور بهره بگیرند. نسبت به آموزش قضات محترمی که این نوع پرونده‌ها که در آن تخصص لازم است هم باید در حد مطلع شدن و دست یافتن به زوایای موضوع اقدام شود. بخش آموزش را موظف کردیم این تخصص را به طور اجمال به همکاران ما ارائه دهند.

نیازی به پاریس نداریم
رئیسی یادآور شد: دادستانی کل کشور یکی از معاونت‌هایش مسئول پیگیری و دفاع از حقوق عامه است، با این همه اسناد بالادستی هیچ نیازی به توافق نامه‌هایی مثل پاریس نداریم. به همکاری‌های بین‌المللی در همه حوزه‌ها اعتقاد داریم، اما برای حفظ محیط‌زیست نیاز نداریم که وارد این حوزه‌ها بشویم. ما در حوزه نظام سیاست بین‌الملل، همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را به قدر کافی داریم و دستورالعمل و اسناد بالادستی هم به طور کافی هست.

ملاحظه اصحاب قدرت و ثروت را نداریم
رئیسی تأکید کرد: البته کار حفظ محیط‌زیست باید بدون هیچگونه توقفی از جانب همه بخش‌ها پیگیری شود و نباید کسانی که با قدرت و ثروت مرتبط هستند، ما را از این موضوع بازدارند. ما در دستگاه قضایی با ظرفیت‌هایی که داریم مصمم هستیم موضوع محیط‌زیست را دنبال کنیم، همکاران ما در استان‌ها و در سراسر کشور هم باید محیط‌زیست را دنبال کنند و از سازمان‌های مربوطه، سازمان محیط‌زیست، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی هم می‌خواهیم که با قدرت بایستند.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار