سفیر انگلیس در امریکا: دولت ترامپ متزلزل و بی‌منطق است
کد خبر: 961101
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00421d
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
ایمیل‌هایی از سفیر انگلیس در امریکا لو رفته و در رسانه‌های انگلیسی منتشر شده که نظرات بی پرده و تندی علیه سیاست‌های امریکا در زمان ترامپ دارد. دلیل و نحوه لو رفتن این ایمیل‌ها هنوز مشخص نیست، خصوصاً در دورانی که انگلیس مصادف با خروج تدریجی از اتحادیه اروپا، روز به روز بیشتر به امریکا و سیاست‌هایش نزدیک می‌شود.
محتوای ایمیل‌های لو رفته که گزارش‌های کیم داراک، سفیر انگلیس در مورد وضعیت امریکا به دولت متبوع خود است، مربوط به سال ۲۰۱۷ تاکنون است و نکات جالب توجهی دارد. از جمله نکته‌ای که برای ایرانی‌ها جایز اهمیت است، نظر سفیر انگلیس در مورد ادعای ترامپ برای حمله به ایران است. سی‌ان‌ان در گزارشی در مورد این ایمیل‌ها می‌نویسد: «در بخشی از گزارش کیم داراک ادعای ترامپ در عقب نشستن از اقدام تلافی جویانه علیه ایران درپی سرنگونی پهپاد (جاسوسی) امریکا که می‌تواند ۱۵۰ کشته به دنبال داشته باشد زیر سؤال رفته است.» پیش از این تحلیل‌گران دیگری هم صدق ادعای ترامپ را زیر سؤال برده بودند. کیم داراک هم در ایمیل خود نوشته که «چنین ادعایی با واقعیت هم‌خوانی ندارد.» او همچنین مدعی می‌شود که ترامپ هرگز به طور کامل موافق حمله تلافی‌جویانه علیه ایران به دلیل سرنگونی پهپاد امریکایی نبوده و دلیل آن را نیز شعار دوران انتخاباتی ریاست جمهوری وی که قول داده بود ایالات متحده در هیچ جنگ دیگری درگیر نشود، می‌داند.
در همین حال دیلی میل نیز در تارنمای خبری خود در مورد گزارش سفیر انگلیس در امریکا نوشته که «درباره محدود ساختن برنامه هسته‌ای ایران و همچنین در قضیه برخورد با حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان، آشفتگی و نا بهنجاری پیرامون شخص رئیس جمهوری را فراگرفته است. در یادداشتی که درمورخ ۲۲ ژوئن توسط داراک ارسال شده بود، آمده است که سیاست امریکا در قبال ایران نامنسجم، مغشوش و بی نظم است و می‌افزاید که این دولتی پرشکاف است.»
کیم همچنین در یکی از ایمیل‌هایش می‌نویسد که کاخ سفید تحت کنترل دونالد ترامپ به طور خاصی ناکارآمد است. او در عین حال هشدار می‌دهد که نباید رئیس جمهور امریکا را دست کم گرفت. سفیر بریتانیا معتقد است که «نباید انتظار داشت که سیاست‌های امریکا در خصوص ایران در آینده نزدیک به روندی منطقی بازگردد، زیرا دولت کنونی امریکا دچار چند دستگی‌است.» دولت امریکا و شخص رئیس جمهور تاکنون در مورد افشای این ایمیل‌ها و نظرات صریح سفیر انگلیس موضعی اتخاذ نکرده‌اند. وزارت خارجه انگلیس هم صحت این ایمیل‌ها را رد نکرده و در مورد نحوه افشای آن‌ها هم سکوت کرده، اما در عین حال گفته که «افکار عمومی انگلیس قبول خواهند داشت که سفرای ما برای وزیران خود اقدام به تهیه گزارش‌هایی صادقانه و برآورد‌هایی بی پرده از سیاست‌هایی در کشور محل خدمت خود کنند، نظرات آن‌ها لزوماً نظرات وزارت خارجه و یا به واقع دولت انگلیس نخواهد بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار