طرحی از تعامل بازار با نهضت اسلامی
کد خبر: 960774
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041wM
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۳
به بهانه انتشار خاطرات سیدعلاء‌الدین میرمحمدصادقی
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: سید علاء‌الدین میرمحمدصادقی را می‌توان از فعالان دیرین سیاسی در میان بازاریان دانست، چه اینکه اسناد و خاطرات همه بر این گواهی می‌کنند که او از بدو جوانی در زمره بازرگانانی بوده که علایق مبارزاتی داشته است. هم از این روی استحصال و عرضه خاطرات وی، امری لازم بود و جای خالی آن احساس می‌شد. اخیراً نشر «کارآفرین» شمه‌ای از خاطرات میرمحمدصادقی را در قالب گفتگو منتشر و روانه بازار کتاب ساخته است. راوی در یادداشتی بر این اثر، نکاتی چند را به شرح ذیل متذکر شده است:

«اینک که شمه‌ای از خاطرات این حقیر طی اوراق حاضر به نظر ارجمند خوانندگان گرامی می‌رسد، ضمن عذرخواهی پیشاپیش از تصدیع اوقات گرانبهای همه عزیزان، نکاتی را متذکر می‌شوم:
اولاً، با وجود بزرگانی که در بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و نیز سایر نهاد‌ها حضور داشته و دارند و چه بسا نسبت به وقایع و رخداد‌هایی که من به آن‌ها پرداخته‌ام، وقوف و اطلاع عمیق‌تر و دقیق‌تری داشته باشند، بنده هیچ‌گاه مایل به بیان خاطرات خود نبوده‌ام. گام گذاشتن در این وادی که منجر به آماده شدن و انتشار این مجموعه شده، ناشی از توصیه و اصرار برخی دوستان و سروران می‌باشد که بی‌توجهی به آن توصیه‌ها بر من مجاز نبوده است. البته پشتکار، پیگیری و علاقه زائد‌الوصف راویان محترم هم مانع نیمه‌کاره رها شدن این اقدام در نتیجه گرفتاری‌ها و اشتغالات اینجانب شده است که در همین جا باید مراتب سپاس و تشکر خود را از آنان اعلام دارم.

ثانیاً، این مصاحبه‌ها همانطور که در پیش‌گفتار راویان نیز مورد اشاره قرار گرفته است، طی یک برهه زمانی پنج ساله انجام شده، به طوری که گاه بین دو مصاحبه ماه‌ها فاصله می‌افتاده است. بدین ترتیب، تکرار احتمالی برخی مطالب یا احیاناً عدم‌رعایت دقیق ترتیب وقایع تاریخی در همه موارد ناشی از این امر بوده است. البته در بازنگری نهایی این مجموعه سعی در رفع این مشکل یا به حداقل رسانیدن آن شده است.

ثالثاً، با توجه به اینکه قدمت برخی مطالب مطروحه به چند دهه قبل و گاه حتی به بیش از نیم قرن می‌رسد، احتمال دقیق نبودن بعضی از تاریخ‌ها یا از قلم افتادن نام برخی افراد می‌رود که پیشاپیش مراتب اعتذار و شرمساری خود را از این بابت به همه آن عزیزان و نیز به خوانندگان ارجمند این مجموعه ابراز می‌دارم. تذکر این نقصان‌ها و کاستی‌ها از سوی خوانندگان، موجب تصحیح آن‌ها در چاپ‌های بعدی خواهد شد.
رابعاً، مطالب مطروحه صرفاً برشی از تاریخ و پنجره‌ای به گذشته است. در طرح این مطالب بنا بر اختصار و گزیده‌گویی بوده است، بنابراین ناگفته‌های بسیاری همچنان باقی می‌ماند که طرح آن‌ها مستلزم فرصت بیشتر اینجانب و همت عالی دیگران خواهد بود.»

ناشر نیز در یادداشتی جداگانه که در صدر این اثر آمده، بدین شرح به معرفی راوی و مفاد کتاب وی پرداخته است:
«علاء‌الدین میرمحمدصادقی یکی از چهره‌های مبارز و شاخص بازار تهران به شمار می‌آید که در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های سیاسی بسیاری صورت داده و از جمله چهره‌های سیاسی و اقتصادی سرشناس و مورد اعتماد سال‌های پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نام گرفته است.

میرمحمدصادقی را بسیاری از مبارزان بازاری به خوبی می‌شناسند. او سال‌ها در کنار چهره‌هایی مانند شهید مهدی عراقی، مرحوم سعید امانی، شهید صادق اسلامی، مرحوم حبیب‌الله شفیق، ابوالفضل توکلی‌بینا، محمدرضا اعتمادیان، مرحوم تقی سیدخاموشی، مرحوم محمود مانیان، محمود میرفندرسکی، احمد احمد، حبیب‌الله عسگراولادی، ابوالفضل حاج‌حیدری و اسدالله بادامچیان حضور داشته است.

علاء‌الدین میرمحمدصادقی در دسته بازاریانی قرار می‌گیرد که همراهی با شهید مطهری و شهید بهشتی را پیش گرفته بودند و بر اساس گفته‌های ایشان برای ادامه مبارزه علیه رژیم شاه روش‌های فرهنگی را برمی‌گزیدند. با این حال، او هیچ‌گاه همراهی با مردان مؤتلفه اسلامی را رها نکرد و در دوره‌های زمانی مختلف به یاری آنان آمد. او زمانی در حلقه بنیانگذاران مؤتلفه اسلامی و از اعضای شورای مرکزی این گروه سیاسی بوده است.»
برچسب ها: فعال سیاسی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار