بازسازی ۵۵۰ واحد مسکونی سیل‌زده توسط مردم خیّر استان مرکزی
کد خبر: 960050
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041kg
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی
 سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح همبستگی ملی برای بازسازی مناطق سیل‌زده گفت: ماهیت طرح جهاد همبستگی خیرخواهانه و پایه آن مساجد است.

 سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح همبستگی ملی برای بازسازی مناطق سیل‌زده گفت: ماهیت طرح جهاد همبستگی خیرخواهانه و پایه آن مساجد است.

کریمی با بیان اینکه سازمان بسیج مستضعفین بازسازی و تعمیر ۲۰ هزار واحد را برای کمک به دولت در مناطق سیل‌زده تقبل کرده افزود: از این تعداد سهم سپاه استان مرکزی ۵۵۰ واحد است که مقررشده در روستای چگنی این واحدها بازسازی و یا تعمیر شوند.

وی با اشاره به اینکه آمار مسئولین استان در خصوص تعداد واحدهای آسیب‌دیده در سیل بیش از ۵ هزار واحد است گفت:این تعداد از واحدهایی که مستحکم نبودند و یا از خشت و گل بودند طبق گفته مسئولین استان آسیب‌دیده‌اند و البته واحدهای اولویت دارد توسط فرمانداران در حال بررسی دقیق می‌باشند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با بیان اینکه از تعداد ۵۵۰ واحدی که برای استان در منطقه چگینی در نظر گرفته بودند باتوجه به خسارات بالای استان، مقرر شد که ۴۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده در استان بازسازی شوند، گفت: با پیگیری سپاه و بنیاد مسکن توان را بیشتر بر استان مرکزی گذاشتیم و موفق شدیم مسئولان را قانع کنیم که ۱۵۰ واحد مسکونی در منطقه چگنی و مابقی از خانه های خسارت دیده استان باشند.

کریمی با تأکید بر اینکه طرح جهاد همبستگی یک دعوت ملی از همه هم‌وطنان برای مشارکت و کمک در حل مشکلات مردم مناطق سیل‌زده است گفت:این طرح با محوریت هر مسجد یک واحد مسکونی آغازشده است که برای اجرای آن سامانه‌ای طراحی‌شده و مساجد می‌توانند به انتخاب خودشان یک واحدی را انتخاب کنند و تمام اطلاعات واحد در آن سامانه قابل‌دسترس است و متناسب با آن واحد و خسارت‌هایی که دیده کمک‌های خود را ارسال کنند.

وی با تأکید بر اینکه طرح جهاد همبستگی ملی یک شفاف‌سازی در بحث کمک‌های مردمی را انجام می‌دهد گفت: به دلیل اینکه کار کاملاً شفاف باشد و مردم عزیز بدانند به چه کسی کمک می‌کنند و حتی بعداً بتوانند آن را رصد کنند سامانه طرح جهاد همبستگی طراحی‌شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به اهداف طرح جهاد همبستگی افزود: تأمین و گسترش و توسعه کمک‌های مردمی،ارتباط برقرار کردن بین کمک گیرنده و کمک دهنده و شفاف‌سازی در مسیر کمک‌رسانی با توجه به شبهاتی که درگذشته دشمن به کمک‌رسانی‌ها وارد کرده بود را می‌توان از اهداف طرح دانست.

کریمی با بیان اینکه در طرح جهاد همبستگی ما به تعداد واحدها بانی برای کمک کردن داریم و این طرح یک نوع سازمان‌دهی در کمک‌رسانی است افزود: روال این کار بدین شکل نیست که وقتی وجوهی جمع شد به یک گروه خاص در یک منطقه برسد بلکه پیوسته و منسجم کار پیش می‌رود و کمک‌ها شامل همه نیازمندان می‌شود و به‌طور واقعی مشخص می‌شود که یک نفر چقدر کمک دریافت کرده است.

وی با تأکید بر اینکه طرح جهاد همبستگی از نابرابری در کمک‌رسانی جلوگیری می‌کند گفت: در سامانه همه‌چیز مشخص است اگر سپاه واحدی را پشتیبانی دهد در سامانه بنیاد مسکن هم این موضوع نشان داده می‌شود و خدمات به سراغ واحدهای دیگر می‌رود و این نظم در کمک‌رسانی را ایجاد می‌کند و این‌یک کار ابتکاری ویژه است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی در خصوص آخرین وضعیت بازسازی واحدهای سیل‌زده تصریح کرد: آخرین نتایج پیگیری این است که  از ۵۰ هزار واحد خسارت‌دیده چندین استان، تقریباً ۹ هزار واحدی که در اولویت بودند احصاء شدند و باید واقعاً آن‌ها را بسازند.

وی بابیان اینکه محور کار بنیاد مسکن است و واحدها طبق تفاهم‌نامه‌ای به سپاه واگذار می‌شود افزود: بخشی از این بازسازی با کمک‌هایی که توسط دولت با تسهیلات می‌دهد پیش می‌رود که حدود آن به ۶۰ میلیون می‌رسد و باقی آن توسط سپاه و بسیج انجام می‌شود و نیازها را تأمین می‌کنند که واحدهای ۶۰ یا ۸۰ متری تعریف‌شده‌اند.

سردار کریمی با تأکید بر اینکه باید نگاه ویژه‌ای به خانواده‌های کم برخوردار داشته باشیم گفت: بخشی از این واحدها که تحت پوشش هستند توانایی گرفتن تسهیلات هم ندارند و لازم است نگاه ویژه‌ای به این خانواده‌ها شود.

وی در خصوص انعقاد تفاهم‌نامه بسیج سازندگی با بهزیستی عنوان کرد: در استان مرکزی در حال احصاء موارد هستیم و با تفاهم‌نامه‌ای که با بهزیستی منعقدشده حدود ۱۴۰ واحد را بر عهده گرفتیم که این‌ها عمدتاً خانواده‌های دو معلول به بالا هستند که آسیب‌هایی در سیل اخیر دیدند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار