تهران‌زدایی از میزبانی‌های جهانی
کد خبر: 958707
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041P1
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
به بهانه تجربه مثبت برگزاری مسابقات لیگ ملت‌های والیبال در ارومیه
میزبانی موفق ارومیه در لیگ ملت‌های والیبال نشان داد که علاوه بر تهران، سایر استان‌های دیگر نیز می‌توانند میزبان مسابقات جهانی در رشته‌های مختلف باشند تا شور و نشاط برگزاری چنین مسابقاتی برای علاقه‌مندان ورزش در سراسر ایران باشد.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: «چرا همه مسابقات باید در تهران برگزار شود؟ چرا شهر‌های دیگر در میزبانی بازی‌های جهانی نباید سهم داشته باشند و همه‌چیز متمرکز باشد در پایتخت؟!» این سؤالی است که سال‌هاست از مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون‌های ورزشی پرسیده می‌شود، برگزاری چند مسابقه محدود در سطح جهانی در خارج از تهران هم نتوانسته از مسئولان ورزش رفع اتهام کند که چرا بر برگزاری مسابقات سطح اول جهانی تنها در تهران اصرار دارند. این در شرایطی است که مسابقات لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ که در سال جاری در خارج از تهران برگزار می‌شود، واکنش‌های مثبتی را به همراه داشته است به طوری که علاقه‌مندان ورزش امیدوار هستند این روند ادامه داشته باشد.

تجربه موفق ارومیه
ارومیه در حالی میزبان هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال است که این شهر توانسته است اولین شهری باشد که پس از تهران، میزبان چنین رقابت‌هایی در این سطح شود. اردبیل هم از جمعه این هفته میزبان هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال است تا چنین مسابقات سطح بالایی برای نخستین‌بار در شهر‌هایی به جز پایتخت برگزار شود. برگزاری لیگ ملت‌های والیبال در حد استاندارد‌های جهانی در ارومیه تحسین و تمجید مسئولان فدراسیون جهانی والیبال و همچنین مربیان و بازیکنان تیم‌های شرکت‌کننده را به همراه داشته است تا همه از یک تجربه موفق صحبت کنند، هر چند برخی کاستی‌ها در هر میزبانی طبیعی است.
میلاد عبادی‌پور، ملی‌پوش والیبال کشورمان در حاشیه برگزاری لیگ ملت‌ها در این‌باره می‌گوید: «ارومیه تا پیش از لیگ ملت‌ها، میزبان هیچ تورنمنت جهانی نبوده است. این در حالی است که ما هم سالن خوب و هم هتل‌های خوبی داریم. این مسئله‌ای است که من تنها نمی‌گویم، با بازیکنان لهستان در صحبتی که با آن‌ها داشتم از امکانات و هتل تعریف می‌کردند.»

بی توجهی فوتبال، پیشگامی کشتی و والیبال
مطالبه میلاد عبادی‌پور را می‌توان از زبان مردم در استان‌های دیگر ایران هم شنید؛ استان‌هایی که به‌رغم داشتن زیرساخت‌ها و امکانات استاندارد جهانی هنوز نتوانسته‌اند میزبان یک مسابقه جهانی مهم باشند. البته در این بین برخی فدراسیون‌های ورزشی در دادن میزبانی به شهر‌هایی غیر از تهران پیشگام بوده‌اند و نگاه‌شان تنها متمرکز بر تهران نبوده است. در حالی که فدراسیون والیبال در یک اقدام قابل تحسین تصمیم گرفت مسابقات سطح بالایی مانند لیگ ملت‌ها را در شهری به جز تهران برگزار کند، این فدراسیون سال گذشته هم میزبانی مرحله نهایی انتخابی والیبال قهرمانی جهان را به اردبیل واگذار کرده بود. علاوه بر والیبال، فدراسیون کشتی هم در زمان حضور رسول خادم سعی در تقسیم میزبانی‌های جهانی و مشارکت شهر‌های دیگر در میزبانی‌های کشتی داشت و مسابقات جام‌جهانی ۲۰۱۷ کشتی آزاد در کرمانشاه و جام‌جهانی ۲۰۱۷ کشتی فرنگی در شیراز در سال ۹۵ برگزار شد.
البته در این بین به نظر می‌رسد، فدراسیون فوتبال یکی از فدراسیون‌هایی است که اعتقادی در سهیم‌کردن مردم سایر استان‌ها در میزبانی بازی‌های تیم‌ملی فوتبال کشورمان ندارد، حتی اگر مسابقات تیم‌ملی فوتبال در سال‌های اخیر با حضور تماشاگران اندک و در ورزشگاه خالی و سوت و کور آزادی برگزار شود.

سراسر ایران را سهیم کنید
در چنین شرایطی به نظر می‌رسد پس از برگزاری موفق لیگ ملت‌های والیبال در ارومیه، باید سیاست تمرکز‌زدایی از میزبانی مسابقات جهانی در تهران با شدت و جدیت بیشتری دنبال شود؛ سیاستی که وزیر ورزش هم به آن اشاره کرده است. مسعود سلطانی‌فر بهمن سال ۹۷ درباره میزبانی‌های مسابقات بین‌المللی در شهر‌هایی به جز تهران گفته بود: «برگزاری مسابقات بین‌المللی و کشوری در استان‌ها سبب نشاط و سرزندگی در بین مردم به‌ویژه جوانان می‌شود. البته لازمه برگزاری مسابقات ورزشی در استان‌ها توسعه و تجهیز اماکن ورزشی و شرایط میزبانی در استان‌هاست که این مهم در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار دارد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار