امریکا: ترکیه اس۴۰۰ بخرد از اف ۳۵ خبری نیست!
کد خبر: 957733
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00419J
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
وزیر دفاع موقت امریکا رسماً به ترکیه اطلاع داد که اگر برنامه‌های خود برای خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را پیش ببرد، اجازه نخواهد داشت جنگنده‌های اف ۳۵ خریداری شده را دریافت کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، پاتریک شاناهان، در نامه‌ای خطاب به خلوصی آکار، همتای ترکیه‌اش نوشت: اگرچه ما به دنبال حفظ روابط ارزشمندمان هستیم، اما اگر ترکیه سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ را دریافت کند، جنگنده‌های اف ۳۵ را دریافت نخواهد کرد. در این نامه مورخ شش ژوئن (پنج شنبه ۱۶ خرداد) که از سوی یکی از منابع پنتاگون به دست خبرگزاری اسپوتنیک رسیده، شاناهان گفت: اگر ترکیه به خریداری سیستم‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ ادامه دهد، پنتاگون در تاریخ ۳۱ ژوییه (۹ مردادماه) به آموزش خلبان‌های ترکیه‌ای برای کار با جنگنده‌های اف ۳۵ پایان خواهد داد.
شاناهان تأکید کرد: تمامی اقدامات اتخاذ شده در خصوص جنگنده‌های اف ۳۵ بر مبنای خطرات حضور سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ بوده و هیچ ارتباطی به تحریم‌های امریکا علیه روسیه ندارند. با این حال وی همچنین هشدار داد که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در کنگره از درخواست‌ها برای اعمال تحریم‌های ثانویه بر ترکیه به خاطر خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ بر مبنای قانون مبارزه با دشمنان امریکا از طریق تحریم‌ها حمایت می‌کنند. رئیس پنتاگون به همتای ترکیه‌ای خود هشدار داد: خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ به توانایی ترکیه برای تقویت و حفظ همکاری با امریکا و ناتو خدشه وارد خواهد کرد و منجر به وابستگی بیش از حد اقتصادی و استراتژیک ترکیه به روسیه می‌شود. در دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی مسکو و آنکارا توافقی را برای فروش سامانه‌های دفاع موشکی اس ۴۰۰ به ترکیه امضا کردند. انتظار می‌رود نخستین محموله از این سامانه‌های دفاع موشکی در ماه ژوئن به دست آنکارا برسد. مقامات ترکیه در واکنش به تهدیدات امریکا برای اعمال تحریم علیه آنکارا اعلام کردند که خرید تجهیزات نظامی یک حق مسلم و بی، چون و چرا است و هرگونه احتمال برای دست کشیدن از برنامه خرید سامانه‌های اس ۴۰۰ را رد کرده‌اند. براساس گزارشات، واشنگتن به آنکارا این فرصت را داده تا یا توافق خرید اس ۴۰۰ با روسیه را تا پایان هفته نخست ماه ژوئن ر‌ها کند و یا با مجازات‌هایی روبه‌رو می‌شود که شامل تحریم، حذف شدن از برنامه جنگنده‌های اف ۳۵ لاکهید مارتین و لغو ارسال ۱۰۰ جنگنده اف ۳۵ است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار