اجرای طرح پابند الکترونیکی زندانیان در تبریز
کد خبر: 957186
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00410U
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
جمعیت زندانیان کاهش می‌یابد
طرح پابند الکترونیکی زندانیان در تبریز اجرا شد.

مراقبت‌های الکترونیکی و نظارت فرد تحت مراقبت از طریق تجهیزات الکترونیکی در محدوده جغرافیایی تعیین شده (پابند الکترونیکی) با حضور دادستان مرکز استان، معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان و مسوولان زندان تبریز در اداره‌کل زندان تبریز راه‌اندازی شد.

در این مراسم موسی خلیل‌الهی دادستان مرکز استان آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه استان آذربایجان‌شرقی چهارمین استان در اجرای طرح پابند الکترونیکی است، کاهش جمعیت کیفری در جرائم سبک، توجه به مسائل خانوادگی و تداوم زندگی مشترک زندانیان و به حداقل رساندن آسیب‌های خانواده ناشی از فقدان سرپرست خانواده را از جمله اهداف اجرای این طرح برشمرد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان نیز مراقبت الکترونیکی را نظارت و کنترل فرد تحت مراقبت به صورت مستمر یا دوره‌ای، با استفاده از ابزار و تجهیزات الکترونیکی تعریف کرد و بیان کرد: با اجرای این طرح محکومین به حبس با رضایت خود زندانی و در محدوده مشخص سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند. در این طرح طبق ماده ۵۵۳ و ۵۵۴ قانون آیین دادرسی کیفری، قاضی حکمی صادر می‌کند مبنی بر اینکه باقیمانده دوران محکومیت فرد تحت مراقبت الکترونیک در محدوده‌ای که با موافقت محکوم‌علیه تعیین شده است سپری شود و البته قاضی می‌تواند دستورات و تدابیری را نیز ذکر کند.

مجید فراهانی افزود: پابند الکترونیکی که در این طرح به پای محکوم به حبس بسته می‌شود کاملاً بومی و ساخت متخصصان ایرانی است و مانند «جی پی اس» عمل کرده و توسط سیستم مانیتورینگ در تهران کنترل می‌شود در صورت هرگونه دستکاری قابل مشاهده است و به وی تذکر و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد، به قاضی دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود. این دستگاه شارژی است و در صورت اتمام شارژ فرد متهم هر مسیری را طی کند پس از انجام شارژ مکان‌ها مشخص می‌شود. اگر هم به سیستم آسیبی وارد شود خود فرد باید هزینه آن را پرداخت کند.

مشکلات و ناهنجاری‌های موجود در زندان‌ها، لزوم کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، کاهش معضلات اجتماعی و خانوادگی ناشی از حبس و استفاده از روش‌های جایگزین به هدف اصلاح و تبدیل به شهروند عادی از جمله دلائل اجرای طرح مراقبت‌های الکترونیکی است.

استان آذربایجان‌شرقی یکی از اولین استان‌ها و از پیشگامان راه‌اندازی پابند الکترونیکی در سطح کشور است که شعبه نوزدهم تجدید نظر استان، اولین رأی را برای اجرای طرح صادر کرده است.

برچسب ها: زندان ، دستگیری
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار