عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی
کد خبر: 956710
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040so
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۱
امروز صورت می‌گیرد
بازار فیزیکی بورس انرژی ایران امروز سه‌شنبه میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل خواهد بود.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ایران در گفت‌وگو با فارس افزود: فرآیند قیمت گذاری این عرضه براساس شیوه نامه جدید وزارت نفت مستند به تکلیف مندرج در بند (و) تبصره (۱) قانون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸صورت پذیرفته‌است، به‌طوری که واحد پایه تخصیص و همچنین حداقل خرید جهت کشف نرخ برای عرشه روز سه شنبه ۳۵ هزار بشکه در یک محموله خواهد بود.
مدیر عامل بورس انرژی خطاب به متقاضیان خرید نفت خام گفت: به منظور شرکت در جلسه معاملاتی باید ۶ درصد ارزش سفارش خود را به عنوان پیش پرداخت تا دوساعت قبل از زمان عرضه واریز نمایند. قیمت پایه هر بشکه نفت‌خام توسط شرکت ملی نفت ایران با ارز دلار اعلام می‌شود و برابر با متوسط قیمت برنت (BWave) روزانه در ۱۰ روز کاری بین‌المللی پیاپی منتهی به ۲ روز تقویمی قبل از انتشار اطلاعیه عرضه با لحاظ کردن اختلاف (دلتا) مندرج در OSP برای بازار مدیترانه در ماه متناظر با تاریخ انتشار اطلاعیه عرضه خواهد بود. در نتیجه متقاضیان خرید در روز عرضه باید روی قیمت پایه که در این عرضه ۲۹ /۶۴ دلار به ازای هر بشکه نفت خام سنگین است، با یکدیگر رقابت کنند.
به گفته حسینی، دوره تحویل کالا در این عرضه در بازه زمانی ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ تا ۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده‌است. خریداران پس از انجام معامله باید متناظر با دوره تحویلی فوق‌الذکر و براساس مواعد زمانی مقرر در اطلاعیه عرضه و با هماهنگی شرکت ملی نفت ایران اقدام به دریافت و حمل محموله نمایند.
وی خاطرنشان کرد، یکی از نکات مهم در عرضه روز سه‌شنبه در بورس انرژی، تغییر روش محاسبه قیمت نهایی نفت خام عرضه شده نسبت به عرضه‌های پیشین این محصول در بورس انرژی ایران است
وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۸۵ هزار بشکه از ۱۱ عرضه انجام شده منجر به معامله شده‌است. نخستین محموله نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۳۹۷ و با قیمت پایه ۱۵ /۷۹ دلار به ازای هر بشکه در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه شد که ۲۸۰ هزار بشکه با قیمت ۸۵ /۷۴ دلار مورد معامله قرار گرفت.
وی گفت: شفافیت معاملاتی و کشف نرخ منصفانه که یکی از کارکرد‌های بورس انرژی در انجام معاملات محسوب می‌شود، می‌تواند در عرضه‌های نفت خام نیز تأثیرگذار باشد. اگرچه همانطور که اشاره شد، قیمت گذاری نفت خام عرضه شده در بورس بر اساس قیمت‌های جهانی تعیین می‌شود، اما به دلیل وجود فاصله زمانی از روز انتشار اطلاعیه عرضه تا روز عرضه از یک سو و همچنین شرایط منطقه‌ای و معاملاتی از سوی دیگر، در برخی از عرضه‌ها قیمت انجام معامله با قیمت پایه موجود در اطلاعیه عرضه تفاوت دارد که این موضوع به دلیل نوسانات روزانه نرخ جهانی نفت خام بوده و امری طبیعی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار