ایران هرگز به ترامپ باج نمی‌دهد
کد خبر: 956542
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040q6
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴
«عدنان منصور»، وزیر خارجه اسبق لبنان در تحلیلی نوشت: شاید ترامپ در قبال برخی کشور‌های عربی مثل دزد سر گردنه رفتار کرده و جواب گرفته است، اما تا حالا باید فهمیده باشد این نسخه درباره ایران هرگز جواب نمی‌دهد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «عدنان منصور»، وزیر خارجه اسبق لبنان در یادداشتی با عنوان «ایستادگی ایران و بن بست ترامپ»، تاکید کرد تا زمانی که آمریکا دست از سیاست‌های خصمانه خود نسبت به تهران برندارد، از بن بست خود خارج نمی‌شود.

در مقدمه این یادداشت که در روزنامه لبنانی البناء منتشر شده، آمده است: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گمان می‌کند سبک و رفتار گستاخانه و غیر اخلاقی که از زمان رسیدن به قدرت در مورد حاکمان و کشور‌های منطقه بکار گرفته است، را در مورد جمهوری اسلامی ایران هم می‌تواند پیاده کند. بخصوص که نتیجه این رفتارش با اعراب، انعقاد معاملات، فروش تسلیحات و انتقال پول‌هایشان به آمریکا بوده است. آن هم پس از همه تهدیدها، باج خواهی‌ها و سخنان موهن و تحقیرآمیزی که نثار عرب‌ها کرد و به هدف خود رسید.

نویسنده با اشاره به توطئه ترامپ برای کشاندن عرب‌ها به سمت نابودی مساله فلسطین گفت: مساله فلسطین که از سال ۱۹۴۸ معلق مانده و مقاومت آن که همواره راحتی را از صهیونیست‌ها سلب کرده است، حالا رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد با اتکا به حاکمان صوری عرب، یکسره‌اش کند؛ چون می‌داند چگونه با آن‌ها برخورد کرده و از آن‌ها باج گیری کند.

حکام عرب برای حفظ قدرت به ترامپ باج می‌دهند

وی افزود: این حکام برای اینکه آمریکا حافظ تاج و تختشان باشد در پشیبرد طرح آمریکا برای سازش با صهیونیست‌ها تسلیم آمریکا شدند حتی اگر به قیمت داشتن پیامد‌های خطرناکی برای کشورهایشان و مساله امت اسلامی و عربی باشد. از همین رو معامله قرن معامله توطئه‌گران و مزدورانشان برای وارد آوردن ضربه‌ای کاری به مساله ملت فلسطین، موجودیت، تاریخ، سرزمین و آینده آن است.

منصور تاکید کرد:، اما ترامپ هنوز رهبران ایران را نشناخته است و همچنین عزم استوار همه طیف‌های ملت ایران که نمی‌خواهند زیر هیمنه و سرسپردگی باشند و به عزت و شرافت ملی خود به هر قیمتی حتی تحمل تحریم‌های خودسرانه شدید آمریکا پایبند هستند.

به اعتقاد وزیر خارجه اسبق لبنان، رئیس جمهور آمریکا گمان می‌کند با اشاره به عملیات نظامی، تهدید، لشکر کشی به منطقه می‌تواند ایران را وادار به تسلیم شدن یا مذاکره مطابق شروط خود کند در حالی که همین موضع گیری کنونی ایران مانع اصلی در برابر نقشه سیاست‌های کشور‌های استعمارگر و سلطه جو و متحدان آن در منطقه خاورمیانه و توطئه آن‌ها برای ریشه کنی مساله فلسطین و نابود کردن آن است.

آمریکا چشم دیدن قدرت و نفوذ ایران را ندارد
منصور تاکید کرد: آمریکا، دشمن صهیونیستی و دنباله‌رو‌های آن‌ها نمی‌توانند ببینند کشوری بزرگ در منطقه تحت نفوذ، سرسپردگی و دیکته بیگانگان نیست و در مسیر مطمئن و ثابت استقلال، شکوفایی و پیشرفت دائم حرکت می‌کند و از قدرت نظامی بازدارنده و برنامه صلح آمیز هسته‌ای برخوردار است و با سیاست‌های نوین استعمار مقابله کرده و از مسائل عادلانه ملت‌ها و بخصوص مساله فلسطین و مقاومت برابر اشغالگران و از گروه‌های ملی و مقاوم در لبنان و فلسطین حمایت می‌کند.

به نوشته البناء، پس از اعمال تحریم‌ها و تهدید‌های آمریکا ایران پاسخ محکمی داد و گفت: به شیوه‌ای که آمریکا می‌خواهد وارد مذاکره نمی‌شود و اگر ترامپ بخواهد منطقه را به یک درگیری نظامی سوق دهد تهران آماده پاسخ بوده و مترصد هر گونه تجاوز آمریکا به خاک کشورش است و تبعات هر جنگ ویرانگری شامل حال بیش از یک کشور منطقه و متحدان واشنگتن خواهد شد.

نویسنده با تاکید بر اینکه آمریکا می‌خواهد ایران کشوری ضعیفی باشد که هیچ قدرتی ندارد و برنامه صلح آمیز هسته‌ای هم از آن گرفته شود، افزود: در حالی که برنامه هسته‌ای ایران پیشرفت علمی برای ایران محقق می‌کند و از آن در زمینه‌های صنعتی، پزشکی، کشاورزی و پژوهشی استفاده می‌شود. علاوه بر این آمریکا می‌خواهد ایران عاری از موشک‌های بالستیکی باشد که ابزاری دفاعی و امنیتی برای حفاظت از خاک این کشور در برابر هر گونه تجاوزی است.

منصور افزود: واشنگتن به همین قدر اکتفا نمی‌کند؛ بلکه می‌خواهد ایران در مورد آنچه در منطقه جریان دارد سکوت اختیار کند و دسته بسته بنشیند و همچنین می‌خواهد ایران به دشمنی با اسرائیل خاتمه بدهد، حتی اگر به زیان اصول و امنیت ملی آن باشد. بخصوص که اسرائیل یک زرادخانه هسته‌ای و موشکی پیشرفته دارد که تهدیدی دائمی برای حاکمیت و امنیت و ثبات منطقه محسوب می‌شود.

به عقیده نویسنده، آمریکا همچنین می‌خواهد ایران را از غرب آسیا جداکند و هر گونه همکاری و هماهنگی آن با کشور‌های همسایه‌اش را ناکام گذارد تا عرصه برای واشنگتن و مزدورانش خالی شود و در آنجا بتوانند هر کاری دلشان می‌خواهد انجام داده و تکه‌ای از شکار را به دندان بگیرند.

وزیر خارجه اسبق لبنان تصریح کرد: برای ترامپ روز به روز بیشتر روشن می‌شود که سیاست‌های قلدر مابانه و باج خواهانه شاید درباره برخی بازیچه‌های دست او در منطقه جواب داد؛ اما درباره ایران به بن بست رسیده است. چون ایرانی‌ها مثل آن‌هایی نیستند که خود را چندین دهه است ذلیل و حقیر آمریکایی‌ها کرده و دیکته آن‌ها را پیاده می‌کنند.

ترامپ در محاسبات خود در قبال ایران تجدید نظر کند

نویسنده ترامپ را به تجدید نظر دوباره در محاسبات خود در قبال تهران دعوت کرد و گفت: تهران می‌داند چه چیز به نفعش و چه چیز به زیانش است، ایران با رهبری، نیرو‌های مسلح و اراده ملت خود مستحکم و مقاوم ایستاده است و واشنگتن باید تبعات خروج بی مهابای خود از توافق هسته‌ای که با واکنش محکم رهبران ایران مواجه شد، درک کند.

به عقیده منصور، رئیس جمهور آمریکا به خوبی می‌داند که تحریم‌های تحمیلی علیه ایران طی چهار دهه گذشته به رغم کمرشکن بودن آن‌ها نتوانسته اصول و مواضع ثابت ایرانی‌ها را از آن‌ها بگیرد، کما اینکه تحریم‌های شدید جدید هم به رغم تاثیر اقتصادی عمیقی که بر اوضاع اقتصادی و معیشتی این کشور داشته، اما ایران را وادار به تسلیم شدن نکرده است.

در پایان این یادداشت آمده است: در مواجهه با این واقعیت، آیا ترامپ از سیاست‌های خصمانه خود نسبت به تهران عقب نشینی می‌کند و از بن بست خود خارج می‌شود و دست از دزدی سر گردنه در قبال تهران و برخی در منطقه برخواهد داشت؟ اگر این رفتار درباره برخی کشور‌های منطقه جواب داده است؛ اما واشنگتن باید بداند که تهران مثل آن برخی نیست و آن برخی هم باید بدانند که روزی هیزم آتش جنگ‌های آمریکا در منطقه خواهند بود و پول‌هایشان غنایم جنگی برای آمریکا و دشمن اسرائیلی خواهد شد... وقت آن رسیده که عرب‌ها درس بگیرند.
منبع: فارس
برچسب ها: ترامپ ، ایران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار