آسوشیتدپرس به نقل از مردم تهران: جنگ نمی‌شود
کد خبر: 955979
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040h1
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۵
خبرنگار آسوشیتدپرس یک گزارش میدانی از تهران گرفته و با مردم مختلف صحبت کرده و نتیجه گرفته که مردم ایران اعتقاد دارند که جنگی میان ایران و امریکا اتفاق نخواهد افتاد. دویچه وله فارسی می‌نویسد: «خبرنگار آسوشیتد‌پرس که با افراد مختلفی در تهران صحبت کرده، در گزارش خود نوشته است اغلب کسانی که در خیابان‌های تهران با او صحبت کرده‌اند -از پیر گرفته تا جوان و مرد و زن چادری یا روسری بر سر- معتقد بوده‌اند که جنگی میان ایران و امریکا درنخواهد گرفت، اما اگر جنگ شود آن‌ها از کشور خود دفاع خواهند کرد.»
این شروع گزارش است و نگاه متفاوت مردم تهران به جنگ را نسبت به رسانه‌های مخالف ایران نشان می‌دهد. رسانه‌های مخالف خصوصاً بی‌بی‌سی و رویترز در یکی دو هفته اخیر تلاش زیادی کردند فضای خلیج فارس و تنش‌های کلامی میان ایران و امریکا را در آستانه یک جنگ قریب‌الوقوع نشان دهند. بی‌بی‌سی فارسی در این مدت بار‌ها از کلیدواژه تنش در خلیج فارس استفاده کرد و حتی جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی موضوع سوریه را به دروغ جلسه‌ای اضطراری برای ایران دانست. با این حال، گزارش میدانی خبرنگار یک رسانه غیرایرانی می‌گوید که مردم تهران معتقد هستند جنگ نمی‌شود. آنچه از آسوشیتدپرس نقل کردیم، از دو جهت قابل افتخار است؛ اول آنکه مردم فریب عملیات روانی دولت امریکا و رسانه‌های مخالف ایران را نخورده‌اند و می‌دانند جنگی در کار نیست و دوم آنکه می‌گویند اگر جنگ شود، از ایران‌مان دفاع می‌کنیم.
اما همین مردم نگرانی‌هایی هم دارند که مربوط به دولت است و باید به خواست آنان رسیدگی شود؛ نگرانی به دلیل گرانی. دویچه وله نوشته: «بسیاری از کسانی که با آسوشیتدپرس صحبت کردند به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کردند و بیشتر از احتمال جنگ میان ایران و امریکا نگران گرانی بودند.»
هم پای رسانه‌های مخالف خارجی، برخی اصلاح‌طلبان هم در این هفته‌ها مردم را از جنگ ترساندند. هفته‌نامه صدا که با طرح روی جلد خود گویی همچون بولتن داخلی وزارت دفاع امریکا مانور قدرت نظامی برای امریکا راه انداخت، یکی از این موارد بود. روز گذشته هم در حالی که دویچه وله چنین گزارشی از مردم ایران کار کرد که «جنگ نمی‌شود»، روزنامه همشهری، به نقل از الهه کولایی نوشت: «باید هوشیار بود. حجم عظیم سلاح و نیرو‌های نظامی در منطقه بسیار حساس مانند خلیج فارس و پیرامون آن فی‌نفسه نگرانی و تهدید را شدت می‌بخشد و در چنین وضعیتی خویشتن‌داری و توجه به هشدار‌های لازم بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. بسیاری از جنگ‌ها و درگیری‌های نظامی نه بر پایه طراحی‌های از پیش تعیین شده، بلکه براساس تصادف‌ها و تصمیم‌گیری‌های آنی و نادرست شکل گرفته است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار