بهار برنج‌کاری در ۲۱۳ هزار هکتار شالیزار‌های مازندران با بارش‌های بهاری
کد خبر: 955634
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040bS
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران: سال گذشته ۱۰ هزار هکتار از شالیزار‌های مازندران زیر کشت برنج نرفت و امسال با توجه به منابع آبی خوب، محدودیتی در کشت وجود ندارد
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: بارش‌های بهاری امسال به قدری خوب است که این روز‌ها مسئولان جهاد کشاورزی مازندران از رونق برنج‌کاری در شالیزار‌های این استان خبر می‌دهند؛ مزارعی که سال گذشته حدود ۱۰ هزار هکتار از آن‌ها به دلیل کمبود منابع آبی به زیر کشت نرفت و حالا امسال قرار است تمام ۲۱۳ هزار هکتار شالیزار مازندران کشت شود؛ اتفاقی که نه تنها اشتغال کشاورزان را تثبیت می‌کند و می‌تواند به کشاورزی در استان رونق دهد بلکه مانعی بزرگ بر سر فعالیت سودجویان و تغییر کاربری هم است.

سال گذشته درست همین موقع منابع آبی به قدری ناچیز بود که شمار بسیاری از کشاورزان دست از کشاورزی شسته بودند. تعدادی هم که بذر گیاهان را در دل خاک می‌کاشتند امیدی به برداشت نداشتند. باران نمی‌بارید و چشم زارعان صبح و شب به آسمان دوخته شده بود. بالاخره بعد از مدتی هم چیزی جز خسارت یا محصول ناچیز نصیب‌شان نشد. از همین رو رفته رفته موضوع تغییر کاربری و ویلاسازی به جای فعالیت‌های کشاورزی در استان‌های همیشه سرسبزی، چون مازندران داغ شد. زمزمه‌های خشکسالی به این استان پرباران رسیده بود. مسئولان از شروع تغییرات اقلیمی می‌گفتند و امیدی به تکرار روز‌های پر باران نداشتند. با این حال امسال درست زمانی که خیلی از کشاورزان امیدشان را از دست داده بودند، بار دیگر محبت الهی با بارش‌های بهاری شادی را به کشاورزان برگرداند. به طوری که در سال جاری کارشناسان استان مازندران می‌گویند هیچ محدودیتی برای کشت محصولات در این استان وجود ندارد و کشاورزان می‌توانند رونق تولید را با خیال راحت در مزارعشان رقم بزنند. رونقی که تضمین‌کننده اشتغال روستاییان است و مانعی برای خروج ارز از کشور برای واردات محصولات خارجی به حساب می‌آید.

مزارع خشک هم دوباره زیر کشت رفت

امسال مزارعی که سال گذشته در اثر کم آبی زیر کشت نرفت هم دوباره زیر کشت می‌رود. در این راستا می‌توان به برنج‌کاران استان اشاره کرد که سال پیش ۱۰ هزار هکتار از مزارعشان را کشت نکردند. رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران در این باره می‌گوید: «با توجه به وضعیت منابع آبی امسال، هیچ محدودیتی در کشت برنج در هیچ منطقه‌ای از استان وجود ندارد.» ابراهیم قربان‌نژاد اضافه می‌کند: «با توجه به سطح زیرکشت ۲۱۳ هزار هکتاری برنج در مازندران، تاکنون ۲۰۴ هزار و ۵۰۰ هکتار معادل ۹۶ درصد شخم و شیار، ۲۰۰ هزار و ۵۰۰ هکتار معادل ۹۴ درصد آب تخت اولیه، ۲۰۷ هزار و ۸۰۰ هکتار خزانه‌گیری و ۲۰۵ هزار و ۵۰۰ هکتار بذرپاشی شده است.» این مقام مسئول ادامه می‌دهد: «در حال حاضر ۲۷ هزار و ۶۵۰ هکتار از شالیزار‌های مازندران مکانیزه کشت شده که ۱۵ درصد از سطح نشاکاری مربوط به ارقام پرمحصول بوده است.» رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به انتظاری که از فعالیت کشاورزی در زمین‌های سیراب می‌رود، بیان می‌کند: «پیش‌بینی می‌شود امسال با توجه به احتساب پرورش رتون و کشت مجدد، یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار تن تولید داشته باشیم.» وی ادامه می‌دهد: «خوشبختانه با بارندگی‌های خوب امسال ۱۰ هزار هکتار شالیزاری که سال گذشته در اثر کمبود منابع آبی کشت نشد هم امسال به زیر کشت برنج می‌رود.»

جبران خسارت سیل با افزایش تولید

گفتنی است که تا کنون ۲۴ هزار هکتار از شالیزار‌های مازندران زیرپوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است که همین موضوع رشد دو برابری فعالیت‌های کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد. معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به رونق کشاورزی در استان می‌گوید: «در حال حاضر عملیات نشاکاری در بیش از ۸۰ هزار هکتار از شالیزار‌های استان صورت گرفته که اکنون در اوج و پیک نشا هستیم.» مجید بهادری می‌افزاید: «شالیکاران به طور معمول روزی ۲۰ هزار هکتار عملیات نشاکاری انجام می‌دهند.» لازم به ذکر است که امسال عملیات نشاکاری کمی دیر‌تر از سال‌های گذشته آغاز شده است و این نیز به این دلیل بوده که امسال شمار زیادی از کشاورزان با مشکلات بعد از بارندگی شدید و جاری شدن سیل دست و پنجه نرم می‌کردند. با این حال حوادثی، چون جاری شدن سیلاب هم نتوانسته خلل چندانی در روند تولید برنج ایجاد کند و کشاورزان هرچند با تأخیر، اما به جدییت دست به نشاکاری می‌زنند. گفتنی است که عمده خسارت سیلاب به بخش کشاورزی مازندران با زیر آب رفتن مزارع و باغ‌ها، تخریب مزارع پرورش ماهی، از بین رفتن خزانه‌های شالیزاری و تخریب دامداری و مرغداری و تلف شدن ماکیان و دام‌های سبک و سنگین همراه بوده که برآورد خسارت آن ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است. محمد ابراهیم رضایی دهیار روستای تالار پشت شهرستان سیمرغ با تأیید خسارات ناشی از سیل می‌گوید: «خوشبختانه همه سیل‌زدگان اکنون در وضعیت خوبی قرار دارند و مشغول کشاورزی به ویژه برنج‌کاری هستند.»

آبگیری صددرصدی آب‌بند‌ان‌ها

گفتنی است که بارندگی‌های مناسب و آبگیری صد درصدی آب‌بندان‌ها و نیز ذخیره آب سد‌های مازندران موجب برطرف شدن محدودیت‌های کشت ناشی از کم‌آبی سال‌های گذشته، به ویژه در شرق استان شده و میزان کشت برنج از ۲۰۳ هزارهکتار در سال جاری را با ۱۰ هزارهکتار افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به ۲۱۳ هزارهکتار رسانده است. بنابراین همین موضوع به گفته کارشناسان می‌تواند خیلی زود خسارت ناشی از سیل را هم برای کشاورزان جبران کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار