اشتغال ۲۰ هزار نفر با توسعه کشت گلخانه‌ای در اردبیل
کد خبر: 955274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040Ve
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۸
رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل:
رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با توجه به برنامه زمانبندی توسعه کشت گلخانه‌ای استان برای ۲۰ هزار نفر در طی سه سال اشتغال ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، خلیل نیکشاد در دیدار با مسئولان جهاد کشاورزی اردبیل اظهار داشت: استان اردبیل از لحاظ مساحت اراضی تخصیصی برای احداث شهرکهای گلخانه‌ای رتبه اول کشوری را داراست.

وی افزود: در حال حاضر تعداد 9 شهرک گلخانه‌ای در حال بهره برداری، زیر ساخت و یا در حال مطالعه است در شهرک گلخانه‌ای یک هزار و 600 هکتاری پارس آباد مغان 400 هکتار آن به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده است و در حال حاضر در تعدادی از قسمت ها احداث سازه انجام شده است.

وی افزود: برای تامین بخشی از گاز مصرفی مورد نیاز این شهرک مقدار 10 هزار متر مکعب در ساعت گاز تامین شده است و هزینه احداث ایستگاه گاز به مبلغ 373 میلیون تومان نیز واریز شده است.

نیکشاد افزود: در 6 ماهه نخست سال سال گذشته تعداد یک شهرک گلخانه ای دارای سازه و بهره برداری بود در حال حاضر تعداد 6 شهرک گلخانه ای دارای سازه و یا در حال بهره برداری است که نسبت به سال گذشته ده برابر افزایش یافته است.

وی بیان کرد: برای توسعه فضای گلخانه ای در شهرستانهای استان در سال 1398 مبلغ 11 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی مورد نیاز است که امید واریم با تامین این مبلغ از هزینه بتوانیم بیش از پیش شاهد گسترش شهرکهای گلخانه ای در سطح استان باشیم.

وی افزود: توسعه کشت گلخانه‌ای در بخش اشتغال ، تولید ، صرفه جویی در مصرف آب و تولید محصولات صادرات محور از اهمیت ویژه ای برخورد داراست بطوریکه با رسیدن به برنامه زمانبندی توسعه کشت گلخانه ای استان برای 20 هزار نفر در طی سه سال  ایجاد اشتغال خواهد شد.

نیکشاد افزود: با بهره برداری از این شهرکها در آینده ای نزدیک به میزان 700 هزار تن به میزان محصولات تولیدی استان افزوده خواهد شد.

وی افزود: استان اردبیل به دلیل دارا بودن مراتع وسیع بخصوص در مناطق شمالی استان یکی از مناطق اصلی کانونهای تجمع و تخم ریزی انواع ملخ ها بخصوص ملخ مراکشی است و سالیانه در سطح وسیعی از مراتع استان عملیات دیده بانی، کانون  یابی وکانون کوبی این آفت انجام می شود و بدین جهت مراتع و مزارعی که در تیر رس این آفت واقع شده از خسارت آن مصمون می‌مانند.

نیکشاد در خصوص وضعیت  مبارزه با این آفت در  مراتع  و مزارع و باغات استان افزود : با توجه به شرایط مساعد آب و هوائی در فصل زمستان سال گذشته، ظهور آفت حدود دو هفته زودتر از شرایط نرمال سالهای گذشته  بوده و تراکم جمعیت آفت در مناطق کانونی بسیار بالا است.

وی بیان کرد: لذا با توجه به فعال شدن همزمان کانونها عملیات کانون کوبی از اول اردیبهشت ماه  درشهرستان پارس آبادبا 5 تا 6 اکیپ که دو دستگاه لندرور مجهز به سمپاش یو ال وی متعلق به خود سازمان و 3 تا چهار دستگاه تراکتور مجهز به سمپاش توربولاینر بصورت استیجاری و یا مشارکت مردمی و همچنین شرکت کشت و صنعت مغان و البته با سموم امانی از شرکتها، آغاز و تا کنون بالغ بر 6500 هکتار عملیات کانون کوبی انجام و همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود تا اواسط تیر ماه امسال ادامه داشته و سطح مبارزه با آفت،  به حدود 20 هزار هکتار برسد.

 وی بیان کرد : خوشبختانه با توجه به اقدامات و مهار به موقع آفت تا کنون خسارتی به مزارع و باغات استان وارد نشده و در حال حاضر، اساسی ترین مشکل سازمان، عدم  تأمین و تخصیص اعتبارات مورد نیاز به منظور خرید سموم و تجهیز امکانات برای ادامه­ی مبارزه با این آفت بسیار خطرناک است.

نیکشاد اظهار کرد: امیدواریم با تامین بموقع اعتبارات مورد نیاز از طریق سازمان محترم برنامه و بودجه و مدیریت محترم بحران استانداری جهت تأمین سموم و تجهیزات مورد نیاز ، شاهد کنترل موثر این آفت باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار