افطاری روحانی برای تأیید دولت!
کد خبر: 954857
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040Ov
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴
فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا مهمان رئیس‌جمهور شدند
شنبه شب در محل سالن اجلاس سران، تعدادی از فعالان سیاسی افطاری را مهمان رئیس‌جمهور بودند. برخلاف دیدار‌های قبلی حسن روحانی با فعالان سیاسی که فقط اصلاح‌طلبان حضور داشتند، در این جلسه از فعالان اصولگرا نیز دعوت به عمل آمده بود.
سرویس سیاسی جوان آنلاين: شنبه شب در محل سالن اجلاس سران، تعدادی از فعالان سیاسی افطاری را مهمان رئیس‌جمهور بودند. برخلاف دیدار‌های قبلی حسن روحانی با فعالان سیاسی که فقط اصلاح‌طلبان حضور داشتند، در این جلسه از فعالان اصولگرا نیز دعوت به عمل آمده بود. غیبت محمدرضا عارف البته به چشم می‌آمد که خودش گفت: دعوت شدم، اما برنامه از قبل تعیین شده داشتم. حسن روحانی در این جلسه به عادت همیشه، دیگران را دعوت به همراهی با نظرات دولت کرد و آن را وحدت نامید. روحانی از قول مردم هم گفت که مردم از عدم همراهی مجلس با دولت در تغییر قیمت بنزین نگران شده‌اند! در حالی که مردم از اینکه مجلس مانع افزایش قیمت بنزین شد و مقابل تصمیم دولت ایستاد، استقبال کردند. روحانی در بخش دیگری از سخنانش در مورد آنکه زمان کنونی از زمان جنگ بدتر است یا بهتر، در سخنانی قابل تأمل گفت که «امروز نمی‌توان گفت که شرایط از دوران جنگ تحمیلی بهتر یا بدتر است، اما ما در زمان جنگ مشکل بانک، فروش نفت و واردات و صادرات نداشتیم و تنها تحریم ما، تحریم خرید سلاح بود... در جنگ تحمیلی تقریباً مردم اتفاق نظر داشتند که دولت مقصر مشکلات نیست بلکه صدام به کشور تجاوز و جنگ را آغاز کرده بود.» به نظر می‌رسد این افطاری جلسه‌ای برای دعوت به همفکری بوده، اما روحانی ادبیاتی را در پیش گرفت که اراده برای جذب نظرات دیگران را کمرنگ می‌کند. فعالان اصلاح‌طلب در این جلسه در مورد رفع حصر و برخی بازداشتی‌ها و مطالبات جناحی و سیاسی خود صحبت کردند.
در جلسه فعالان سیاسی با رئیس‌جمهور، ۱۰نفر از شخصیت‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل به سخنرانی پرداختند.

در این جلسه اکثریت اصلاح‌طلبان در خصوص فاصله ایجاد شده بین دولت و اصلاحات انتقاد کردند و قدرت‌الله علیخانی از عملکرد برخی از وزرا انتقاد کرد. علیخانی در این جلسه گفته که چرا برخی از وزرا باید در دولت جا داشته باشند در حالی که ناتوان هستند و باید در مورد آن‌ها فکری کرد.

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم نیز برخی از مشکلات اقتصادی در کشور را به دولت یادآور شد و درباره قیمت سوخت نکاتی را مطرح کرد. علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران نیز در ارتباط با احضار برخی افراد به نهاد‌های مختلف انتقاد کرد.
الیاس حضرتی نیز در این جلسه در خصوص حصر صحبت کرد و از دولت خواست که در خصوص ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات و حصر سران فتنه اقداماتی را صورت دهد.
حدادعادل، حسین مظفر، فیاضی، زهرا ساعی و روح‌الامینی نیز از دیگر سخنرانان این ضیافت افطاری بودند.

نمی‌شود گفت: شرایط از زمان جنگ بهتر است یا بدتر!

روحانی با اشاره به محدودیت‌هایی که دشمنان برای فعالیت‌های بانکی کشور ایجاد کرده‌اند و هزینه‌های اضافی که این تحریم‌های بانکی بر نقل و انتقالات مالی کشور تحمیل کرده است، گفت: این مشکلات در حوزه‌های فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولاد و کشاورزی نیز اثرگذار است.

وی با درخواست همفکری از فعالان سیاسی حاضر در جلسه گفت: در جنگ تحمیلی تقریباً مردم اتفاق نظر داشتند که دولت مقصر مشکلات نیست بلکه صدام به کشور تجاوز و جنگ را آغاز کرده بود و، چون مردم در این زمینه اتفاق نظر داشتند، شرایط نه ایده‌ال بلکه نسبتاً خوب بود و مردم برای حل مشکلات کمک می‌کردند. امروز هم باید با همان اتفاق نظر و ایجاد همدلی و وفاق شرایط را اداره کنیم و تسلیم نشویم. باید راه‌حل‌ها را پیدا کنیم و در این زمینه البته مهم است که چه مقدار از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد.
در واقع حسن روحانی با این سخنان درخواست کرده که همچون زمان جنگ کسی دولت را مقصر نداند و منظور او از وحدت هم چنین اتفاقی است.

او در عین حال خواستار توجه به توان و حوزه اختیارات دولت شد: وقتی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سؤال دارای اختیار بوده است، به طور مثال اگر در خصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت.
روحانی با تأکید بر اینکه مردم اساس انقلاب بوده و همه پیروزی‌های ما به خاطر حضور مردم است، تصریح کرد: بدون حضور مردم حتی یک روز هم امکان اداره کشور وجود ندارد، لذا باید شرایط را برای حضور فعال‌تر مردم فراهم آوریم و مردم را راضی نگه داریم.

مردم از عدم افزایش قیمت بنزین نگران شدند

رئیس‌جمهور با اشاره به سخن یکی از فعالان سیاسی که مشکل مردم را صرفاً اقتصادی توصیف کرد، گفت: مردم مشکل اقتصادی هم دارند، اما تنها مشکل آن‌ها اقتصادی نیست، لذا همه جوانب را باید مورد توجه قرار دهیم.
روحانی در ادامه تفسیرش از همدلی و هم‌افزایی را همراهی مجلس با دولت دانست: اگر مردم احساس کنند که گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف به هم نزدیک شده و با هم همدلی و هم‌افزایی دارند، خوشحال و امیدوارتر خواهند بود، اما زمانی که می‌بینند به طور مثال دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدامی انجام داده و مجلس آن را رد می‌کند، بی‌تردید مردم دچار نگرانی می‌شوند. مردم از اینکه بین دستگاه‌ها و قوای مختلف فاصله وجود داشته باشد به هیچ عنوان خوشحال نمی‌شوند.

انتظار داریم مجلس با دولت همراهی کند

رئیس‌جمهور گفت: وقتی به عنوان دولت لایحه‌ای را با قید فوریت در خصوص ایجاد وزارت بازرگانی به مجلس ارائه و از مجلس تقاضا می‌کنیم که وزارتی به عنوان وزارت بازرگانی تشکیل شود، انتظار این است که مجلس نیز با آن همراهی کند، چراکه در شرایط امروز کشور با توجه به ادغام غیراصولی که در تجمیع چندین وزارتخانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد، بدون وزارت بازرگانی نمی‌شود اوضاع تجاری کشور را سر و سامان داد.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز در شرایط سختی قرار داریم، اما در عین حال ناامید نیستم و به آینده بسیار امیدوارم و معتقدم می‌توانیم از این شرایط سخت عبور کنیم به شرط آنکه با هم باشیم و دست در دست یکدیگر بگذاریم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: انتخاباتی که در پایان امسال برگزار خواهد شد می‌تواند نماد وحدت و اتحاد باشد، اگر چنانچه با هم مهربان بوده و با همدلی و روحیه برادری در کنار یکدیگر گام برداریم و چنانچه یک دستگاه و اتاق برای انتخابات تصمیم نگیرد، می‌توانیم شرایط خوبی را داشته باشیم.
دکتر روحانی تأکید کرد: اگر در کنار هم بودیم و به این موضوع رسیدیم که هیچ تفکر و جناحی را نمی‌توان حذف کرد، می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.
رئیس‌جمهور همچنین نسبت به تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی در آینده اظهار امیدواری کرد.

حدادعادل: مسئله اصلی گرانی و بیکاری است

غلامعلی حدادعادل یکی از شخصیت‌های سیاسی حاضر در مراسم افطاری رئیس‌جمهور خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما در انتخابات از شما حمایت نکردیم و مدعی رأی دادن به شما نبوده‌ایم و البته سهمی هم نخواسته و نمی‌خواهیم و از این بابت گلایه‌ای نداریم. رهبر انقلاب یک بار مثالی زدند و فرمودند: در مسابقات داخلی ممکن است عده‌ای طرفدار تیمی و عده‌ای طرفدار تیم دیگر باشند ولی وقتی تیم ملی با تیم خارجی مسابقه می‌دهد، همگی تیم ملی را جدا از اختلافات داخلی تشویق و حمایت می‌کنند، امروز هم ما به همان دلیل آماده‌ایم تا دولت را مانند گذشته در برابر فشار خارجی حمایت کنیم.

وی تصریح کرد: امروز وضع ما از زمان جنگ بدتر نیست، ما می‌توانیم با نیروی همین مردم از این مرحله هم عبور کنیم به شرطی که به خواسته آنان توجه شود. به قول حافظ «نگاه دار سر رشته تا نگه دارد»، مسئله اصلی مردم گرانی و بیکاری است نه شنیدن یا نشنیدن آواز یک خواننده که آن هم به آسانی در دسترس همه هست و مشکلی از این جهت وجود ندارد.
وی تأکید کرد: مردم از دولت مدیریت و جدیت می‌خواهند. توصیه ما این است که تصمیمات مرتبط با اقتصاد با حضور معتمدین اصناف و فعالان قابل اعتماد اقتصادی گرفته شود تا همه‌جانبه باشد نه اینکه در اتاقی کارشناسان اداری تصمیم بگیرند و پس از اجرا متوجه شوند گوشه‌ای را دیده و گوشه‌ای را ندیده‌اند.
وی در پایان در باب مذاکره با امریکا اظهار داشت: ما مخالفیم و فقط به ذکر روایتی اکتفا می‌کنم و آن اینکه مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود.

احزاب سیاسی: عمده مشکلات به دلیل ناکارآمدی دولت است

سیدشهاب‌الدین صدر دبیرکل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت در گفت‌وگو با فارس، درباره ضیافت افطاری فعالان سیاسی کشور با رئیس‌جمهور اظهار داشت: در این دیدار که در سالن اجلاس سران برگزار شد ۳۰ الی ۴۰نفر از فعالان سیاسی حضور داشتند که در فضایی معنوی و دوستانه برگزار شد و برخی از فعالان سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل نقطه‌نظرات خود را درباره مسائل مختلف کشور بیان کردند.

صدر خاطرنشان کرد: انتقادات فعالان سیاسی هر سه طیف اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقل در رابطه با مشکلات اقتصادی مردم، گرانی‌های اخیر و بیکاری در کشور بود.
فعالان سیاسی به آقای روحانی گفتند هر چند برخی مشکلات کشور شاید مربوط به تحریم‌های خارجی باشد، اما همه آن نیست، بنابراین یک بخش وسیعی از مشکلات کشور مربوط به ناکارآمدی مدیریتی در دولت است. وی افزود: فعالان سیاسی همچنین از دولت خواهان تکرار اینگونه جلسات شدند و از دولت خواستند از تمامی نیرو‌های کارآمد و دلسوز نظام در دولت استفاده کند.

پاسخ منفی روحانی به درخواست مذاکره با امریکا

اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی هم در گفت‌وگو با فارس در مورد این جلسه گفت: جلسه با حضور سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف برگزار شد و افراد نظرات خود را با حفظ احترام مطرح کردند. بیان آزادانه خوبی در جلسه وجود داشت و تشریفات آن هم کم بود و خود این کار صحیحی است که افطاری‌های ما به تشریفات تبدیل نشود.

وی با بیان اینکه نظرات متفاوتی مطرح شد و رئیس‌جمهور هم به نکات حضار پاسخ داد، اظهار داشت: آقای روحانی درباره مذاکره گفت که الان اصلاً زمان مذاکره نیست. افرادی هم که بحث مذاکره را مطرح کردند یکی دو نفر بیشتر نبودند. بقیه هم تذکر می‌دادند که چه نیازی به مذاکره داریم؟ البته نه به صورت مواجهه بلکه اظهار نظر.

مظفر: اصلاح‌طلبان از بی‌اعتنایی دولت به خودشان گلایه کردند

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه این نشست با دعوت از فعالان سیاسی و گروه‌های مختلف برگزار شد ولی فرصت اظهارنظر کم بود و ۱۴ نفر در کمتر از یک ساعت حرف‌های خود را زدند، اظهار داشت: اصلاح‌طلبان بیشتر به نکات حاشیه‌ای پرداختند و همان مسئله حصر و اینکه دولت در سایه نمی‌گذارد شما (دولت) کار کنید را مطرح کردند. اصلاح‌طلبان همچنین تأکید داشتند که نباید باب مذاکره بسته شود.

مظفر ادامه داد: همچنین اصلاح‌طلبان گلایه داشتند از اینکه دولت با اصلاح‌طلبانی که عامل پیروزی این دولت بودند تبادل‌نظر نمی‌کند و آن‌ها را مورد اعتنا قرار نمی‌دهد.
این فعال سیاسی افزود: یکی از نکات من این بود که مشکل اصلی جامعه نه اصلاح‌طلب و نه اصولگرا بودن است و باید پرداختن به حاشیه‌ها را کنار گذاشت و مشکل کشور نامگذاری خیابان‌ها به نام افراد مسئله‌دار و مباحثی، چون شجریان نیست.

مشکل مردم این است که دولت رهاست و مردم احساس می‌کنند هر کسی هر کاری که دلش می‌خواهد انجام می‌دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در خصوص مذاکره هم گفتم که در این شرایط به هیچ عنوان مذاکره به صلاح نیست، خاطرنشان کرد: تأکید کردم که مذاکره خلاف آرمان شهیدان و حق ملت ایران است و ملت نیز این ذلت را نمی‌پذیرد.

وی ادامه داد: نکته دیگری که گفتم این بود که هر تصمیم تنش‌زایی باید از طرف دولت پرهیز شود که یکی از آن‌ها افزایش قیمت بنزین است، چون جامعه کشش ندارد. آقای توکلی مشکل ارز را مطرح کرد و آقای مصباحی مقدم هم به برخی مشکلات اقتصادی پرداخت.
مظفر در خصوص نحوه اداره جلسه و تعداد کسانی که اظهار نظر کردند نیز خاطرنشان کرد: علی ربیعی جلسه را اداره کرد و گفت: هر کس وقت می‌خواهد نوبت بگیرد، ۳۰ نفر وقت گرفتند که به ۱۴ نفر وقت رسید. عده‌ای هم دلخور بودند که نتوانستند حرف بزنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار