بودجه ۲۲ میلیارد تومانی بنیاد فارابی برای حمایت از کدام اثر فاخر سینمایی؟!
کد خبر: 954855
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040Ot
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹
هر ساله بودجه مجزایی تحت عنوان حمایت از تولید آثار سینمایی فاخر در اعتبارات بنیاد سینمایی فارابی دیده می‌شود که مبلغ قابل توجهی هم هست، اما نشانی از این آثار فاخر در سینما دیده نمی‌شود.
محمد محمدی
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: شفافیت مالی در عملکرد و فعالیت‌های فرهنگی همواره دغدغه رسانه‌های فرهنگی و فعالان این عرصه بوده چرا که خلأ‌های قانونی زیادی برای بررسی بودجه‌های فرهنگی وجود دارد و حساسیت‌های کمتری نسبت به وضعیت مالی در این حوزه وجود دارد، اما نتایج گسترده‌تری می‌تواند بر هدایت جامعه داشته باشد و تأثیر بیشتری بر فرهنگ عمومی بگذارد.

بخشی از توزیع بودجه نهاد‌های فرهنگی و سینمایی هم حاصل همین تأثیرگذاری‌هاست، اگر نهادی سهم بیشتری از این بودجه را دریافت می‌کند باید این افزایش بودجه را جدای از مباحث تورمی در عملکرد آن نهاد هم جست‌وجو کرد.

بنیاد سینمایی فارابی که مدتی است با کاهش بودجه؛ برخی از ماموریت‌های خود را از دست داده‌است در سال ۹۸ دوباره با افزایش بودجه، مامور تولید آثار سینمایی با نگاه خاص خودش شده؛ به عنوان مثال برای حمایت از تولید آثار سینمایی فاخر بودجه ۲۲ میلیاردی در ردیف اعتبارات بنیاد سینمایی فارابی در نظر گرفته شده‌است یعنی ۳۰ درصد کل بودجه بنیاد سینمایی فارابی.

باید دید از این بودجه چه آثار سینمایی تولید خواهد شد و در چند سال اخیر بنیاد سینمایی چند اثر فاخر تولید کرده‌است؟ سال گذشته که گزارش عملکرد ۹ ماهه مالی بنیاد سینمایی فارابی منتشر شد، در بند مشارکت در تولید آثار سینمایی و تولید فیلم فاخر هزینه کرد ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی دیده می‌شد و هدف کمی که برای این بودجه در نظر گرفته شد ۱۶ فیلم بود، اما این مبلغ در نهایت بین ۳۶ عنوان فیلم توزیع و هیچ اثری با تعریف فیلم فاخر در سینما تولید نشد. حال اینکه تعریف فیلم فاخر چیست و یک فیلم فاخر چه معیاری دارد جای دیگر، اما حداقل می‌تواند در یک نقطه در تعاریف مشترک بود و آن نیاز بودجه‌ای در تولید اینگونه آثار است.

البته لازم به توضیح است که مبلغ ۲۲ میلیاردی امسال تنها در اعتبارات سال ۹۸ بنیاد فارابی آمده و باید برای تحلیل آن تا پایان سال و تعریف این پروژه‌های فاخر منتظر بود.

بودجه بنیاد فارابی برای حمایت از تحقیق و نگارش فیلم‌نامه و تولید فیلم سینمایی هم افزایش قابل قبولی داشته چرا که این بودجه ارتباطی با فرآیند تولید فیلم ندارد و افزایش قیمت تجهیزات و دستمزد‌های عوامل تأثیر زیادی بر آن نداشته پس افزایش بودجه بر عملکرد بنیاد در این حوزه تأثیر مستقیم دارد.

در گزارش صورت خلاصه عملکرد ۹ ماهه سال ۹۷ بنیاد سینمایی فارابی اطلاعاتی از هزینه کرد برای جشنواره‌های ملی و بین‌المللی فیلم فجر و یا جشنواره فیلم کودک و نوجوان دیده نمی‌شود، اما در اعتبارات سال ۹۸ این سازمان پنج میلیارد تومان برای حمایت از جشنواره جهانی فیلم فجر، پنج میلیارد تومان برای حمایت از جشنواره ملی فیلم فجر و سه میلیارد تومان برای کمک به برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان و برگزاری همزمان در استان‌ها در نظر گرفته است و این ارقام خبر از اعمال نظر کنترلی بیشتر بنیاد فارابی بر این جشنواره‌ها دارد.

بودجه ۷۴ میلیارد تومانی این بنیاد خبر از حضور جدی‌تر آن در سینمای سال ۹۸ می‌دهد، اما با گذشت ۲ ماه از سال هنوز این حضور جدی محسوس نیست.

در نهایت بودجه ۷۴ میلیارد تومانی این بنیاد خبر از حضور جدی‌تر آن در سینمای سال ۹۸ می‌دهد، اما با گذشت ۲ ماه از سال هنوز این حضور جدی محسوس نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار