رسیدگی به اموال مسئولان اجرایی می‌شود
کد خبر: 952454
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zmA
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۹
در اولین نشست خبری سخنگوی جدید قوه قضائیه مطرح شد
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی جدید دستگاه قضا در اولین نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارات خود را با تغییرات جدید دستگاه قضایی آغاز کرد و در این‌باره داشتن برنامه را رکن اول موفقیت یک مدیر در سطوح مدیریتی دانست که ریاست جدید قوه با برنامه این مسئولیت را عهده‌دار شده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: وی با بیان اینکه «سند تحول قضایی» تأکید بر ارتباط گسترده قوه و تعامل اثربخش و ضابطه‌مند در جهت تبیین دستاورد‌های قضایی خواهد داشت، به برخی از محور‌های آن اشاره کرد.
اعتماد‌سازی در بخش‌های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی، کاهش حجم پرونده‌های قضایی، رسیدگی به پرونده‌های مسن و معوق، کاهش جمعیت کیفری، سلامت، عزت و کرامت قاضی و دادگاه، برخورد با مفاسد درون سازمانی و برون سازمانی، احیای حقوق عامه و تکریم مراجعان از جمله جزئیات سند تحول است.
اسماعیلی درباره قانون رسیدگی به اموال مسئولان گفت:‌گرچه قانون در اجرا اشکال دارد، اما در همین مدت این موضوع توسط ریاست جدید قوه قضائیه در دستور کار قرار گرفت، آیین‌نامه این قانون تدوین شده و به زودی بعد از ابلاغ اجرا می‌شود.

تغییر در دیوان عالی کشور
اسماعیلی تصریح کرد: با توجه به اینکه رئیس دیوان عالی بازنشسته شدند پس از مشورت‌های لازم، حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم از قضات قدیمی دیوان عالی و از قضات دادسرای انتظامی به عنوان رئیس دیوان عالی انتخاب شدند. سخنگوی قوه قضائیه از تقدیر قضات نمونه خبر داد و گفت: ۶هزار و ۴۰۹ نفر تقدیر شدند. اسماعیلی همچنین با اشاره به عفو رهبری گفت: ۱۰۰ هزار نفر مشمول این عفو شدند که از این تعداد ۶۰هزار نفر از زندان آزاد و ۴۰هزار نفر کاهش و تقلیل محکومیت حبس داشتند. وی درخصوص دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی از محکومیت بیش از ۸۰ نفر از مفسدان خبر داد و در بیان جزئیات آن گفت: قربانعلی فرخزاد به ۲۰ سال حبس و ضبط اموال و جزای نقدی؛ تیمور عامری به ۲۰ سال حبس؛ جلیل مکی به شش سال حبس؛ حمیدرضا عامری به ۲۰ سال حبس، علیرضا عامری به ۲۰ سال حبس محکوم شدند.
وی همچنین درخصوص برخورد با مقصران احتمالی سیل اخیر گفت: به نظر احتمال تقصیر و قصوراتی را از ۱۰ سال پیش شاهد بودیم. اگر جرمی رخ دهد، برابر قانون در هر زمانی که باشد رسیدگی می‌شود. اسماعیلی در پاسخ به اتمام محکومیت محمدعلی طاهری گفت: طبق اجرای مجازات اشد، هفت سال و نیم حبس وی تمام و طاهری آزاد شده است، اما سایر محرومیت‌های وی باقی است. وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده عراقچی و سیف گفت: استجازه رهبری شامل دادسرا نمی‌شود. در این پرونده از برخی افراد به عنوان مطلع و برخی به عنوان متهم تحقیقات انجام شده است. پس از تحقیق اگر دادسرا مجرمیت اعلام کرد، پرونده به دادگاه ویژه می‌رود و در غیر این صورت تصمیم دیگری اتخاذ می‌شود.
اسماعیلی درباره اتهامات نسرین ستوده اظهار داشت: رأی صادره برای این فرد قطعی نیست و اگر اظهارنظری صورت گیرد باید بر اساس رأی قطعی باشد.

شکایت سپاه و هلال‌احمر از سعید قاسمی
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای سعید قاسمی مبنی بر حضور ایرانی‌ها با لباس هلال‌احمر در برخی کشور‌ها و شکایت سپاه و هلال‌احمر را در این خصوص مورد تأیید قرار داد و گفت: شکایت به بازپرس ارجاع شده است، ایشان احضار شده و تحقیقات بدون اغماض انجام می‌شود. اسماعیلی ضمن تأیید برگزاری آخرین دادگاه حسین فریدون اظهار داشت: در موعد مقرر نیز رأی صادر می‌شود، باید توجه داشت که دادگاه بدوی است و رأی قطعی نیست.

پاسخ به سؤال «جوان» درباره ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها
سخنگوی دستگاه قضا به سؤال روزنامه «جوان» درباره تخلف‌زا بودن ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها هم پاسخ داد و گفت: قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها یک قانون قدیمی است و نظر دستگاه قضا این است که این قانون نیازمند اصلاح است.
وی به تذکرات چندباره قوه قضائیه به شهرداری‌ها اشاره کرد و با تأکید بر لزوم اصلاح قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها گفت: در کمیسیون ماده ۱۰۰ برخلاف سایر کمیسیون‌ها، تنها رأی از سوی قاضی صادر نمی‌شود و ملاک تصمیم‌گیری رأی اکثریت است و از آنجایی که ملاک درآمدزایی شهرداری است، در اکثر مواقع رأی به جریمه صادر می‌شود و رأی عضو قضایی کمیسیون در اقلیت قرار می‌گیرد.
اسماعیلی درخصوص پرونده دکل نفتی گفت: برخی از متهمان این پرونده به سه سال و برخی به شش ماه حبس محکوم شدند؛ احکام قطعی نیست. اتهام این افراد خیانت در امانت است و اینکه برخی می‌گویند، کم است باید بگویم ما مجری قانون هستیم.
وی همچنین با طرح پرسش دریافت ضرر و زیان در این پرونده گفت: در جرایم خیانت در امانت، ذی نفع باید دادخواست دهد و تا آخرین جلسه ضرر و زیان را مورد حکم قرار دهد که دادخواستی از سوی شرکت تأسیسات دریایی ارسال نشده است. موضوع ضرر و زیان در دادگاهی در لندن بنا به یک دادنامه مطرح خواهد شد.
بازداشت افرادی از میراث فرهنگی و شرکت مادر تخصصی میراث فرهنگی به لحاظ اتهامات مالی و عدم پرداخت بدهی حسین هدایتی از دیگر محور‌های مورد اشاره در اولین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار