فرصتی برای بازخوانی مشترک نقشه‌های آمریکا
کد خبر: 949077
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003yth
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق، فرصت بسیار مناسبی را جهت بازخوانی نقشه ایالات متحده آمریکا در قبال دو کشور همسایه مهیا ساخته است. وجه مشترک تهران و بغداد، وجود دشمنی مشترک به نام واشنگتن است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: روزنامه رسالت در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: سفر رئیس جمهور کشورمان به بغداد و دیدار وی با مقامات عراقی، مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها و مراکز تحلیلی در جهان قرار گرفته است. اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران مسائل منطقه و نظام بین الملل معتقدند که این سفر، نقطه آشکار ساز پیوند استراتژیک "تهران-بغداد"، آن هم در یکی از حساس‌ترین گلوگاه‌های تاریخی محسوب می‌شود. در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن‌ها گذشت:

۱- دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا خواسته‌ها و اهداف شومی را در قبال هر دو کشور ایران و عراق در سر می‌پروراند. کاخ سفید قصد دارد ضمن اعمال تحریم‌های اقتصادی گسترده علیه کشورمان، مانع از تمرکز موثر جمهوری اسلامی ایران بر معادلات منطقه شود. به عبارت بهتر، تقابل تمام عیاری که جیمی کارتر رئیس جمهور دموکرات آمریکا در سال ۱۳۵۷ علیه انقلاب اسلامی ایران آغاز کرد، هم اکنون با استفاده از ابزار‌های جدید توسط ترامپ پیگیری می‌شود. هم اکنون بیش از دو سال از حضور ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا سپری شده است. ناکامی ترامپ در قبال ایران سبب شده تا تز افرادی مانند برژینسکی (مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا) نمود بیشتری در فضای سیاست خارجی آمریکا پیدا کند. برژینسکی قبل از مرگ خود اعلام کرده بود که تنها راه پیش روی آمریکا، شناسایی" ایران قدرتمند" و یادگیری قواعد زندگی در کنار آن است.
۲- بازی خطرناک آمریکا در قبال عراق، در ظاهر ماهیتی "اقتصادی" ندارد! با این حال آثار و تبعات نهایی این بازی، اقتصاد عراق را به ورطه نابودی خواهد کشاند. ایالات متحده آمریکا پس از نابودی داعش در عراق، در صدد "بازتعریف تروریسم تکفیری" در این کشور مسلمان برآمده است. مقامات هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه معتقدند که راه اندازی جنگ‌های نیابتی و ایجاد بحران‌های مزمن و دامنه دار امنیتی در عراق، منجر به مانور کاخ سفید و متحدان منطقه‌ای آن در بغداد خواهد شد.
مطابق محاسبات اولیه صورت گرفته از سوی رئیس جمهور سابق آمریکا، قرار بود داعش سال‌ها به خلافت خود در عراق ادامه دهد، اما جانفشانی‌های نیرو‌های مردمی (حشد الشعبی) و گروه‌های مسلح رسمی این معادله را دگرگون ساخت. یکی از اصلی‌ترین دلایل قرار گرفتن نام جنبش نجبا در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا، نارضایتی و نگرانی شدید کاخ سفید از سقوط زودهنگام دژ گروه‌های تکفیری در عراق است.
۳- سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق، فرصت بسیار مناسبی را جهت بازخوانی نقشه ایالات متحده آمریکا در قبال دو کشور همسایه مهیا ساخته است. وجه مشترک تهران و بغداد، وجود دشمنی مشترک به نام واشنگتن است. آنچه امروز در روابط دو کشور موضوعیت دارد، هم پوشانی "امنیتی" و " اقتصادی" دو بازیگر مهم منطقه در مواجهه با نقشه‌های شوم آمریکاست. این هم پوشانی، علاوه بر آنکه بازی تاکتیکی دولت ترامپ را در قبال هر دو کشور خنثی می‌سازد، منتج به بر هم ریختن قطعات پازل استراتژیک ایالات متحده در غرب آسیا خواهد شد. بدون شک، مقامات آمریکایی سفر آقای روحانی به عراق و نتایج این سفر را به صورتی جدی مورد رصد و تحلیل قرار می‌دهند. نگرانی افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو در خصوص این سفر، از همین جهت قابل توجیه است.
برچسب ها: روحانی ، عراق ، آمریکا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار