تکیه علمی کاربردی‌ها به خارج از دانشگاه
کد خبر: 948948
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003yrc
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۲
مبینا صدقی
تاکنون بار‌ها مدیران دانشگاه علمی کاربردی اعلام کرده‌اند فلسفه وجودی این دانشگاه، تربیت نیروی انسانی ماهر برای بخش‌های مختلف جامعه است. در حالی که ریاست این دانشگاه معاون خود را از خارج از این مجموعه استخدام می‌کند!

دانشگاهی که تأکید دارد آموزش‌هایش کاربردی است و با اتکا بر منابع موجود، متخصص تربیت می‌کند، آنچنان به قحط‌الرجال مبتلاست که نیازهایش را از دیگر دانشگاه‌های کشور تأمین می‌کند!
این شرح حال دانشگاه جامع علمی کاربردی است که مدیرانش از دانشگاه‌های دیگر انتخاب و منصوب می‌شوند. اتفاقی که آخرین نمونه از آن چندی پیش رخ داده که معاون آموزشی آن از دانشگاه تربیت مدرس انتخاب شده است.

انتخاب مختار جلالی جواران که دکترای مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی از انگلستان دارد و دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس است. فردی که ظاهراً یک دکترای دیگر در مهندسی کشاورزی، اصلاح نباتات دارد و کارشناسی ارشدش را نیز در همین رشته دریافت کرده است.

موضوعی که مجابمان می‌کند بپرسیم دلیل انتصاب این فرد در دانشگاه جامع علمی کاربردی چیست؟ دانشگاهی که فعالیت آن با تصویب اساسنامه‌اش در سال ۱۳۷۰ آغاز شده و حالا یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشورمان و حتی خاورمیانه است، اما ظاهراً یافتن فردی مناسب در میان اساتید و مدیرانش برای سپردن امور معاونت آموزشی دانشگاه به وی مقدور نیست، تا جایی که باید دست به دامان دیگر دانشگاه‌ها شد.
دعوت از اساتید دیگر دانشگاه‌ها، آن‌هم با این ملاحظه که ظاهراً تخصص این افراد مهم نیست که اگر بود، فردی با دکترای بیوتکنولوژی و اصلاح نباتات گزینه مناسبی برای عهده‌دار شدن معاونت آموزشی چنین دانشگاه عریض و طویلی نمی‌بود. به عبارت بهتر، دکتر جلالی جواران در حالی به این سمت برگزیده شده که از دانشگاهی فراخوانده شده تا مشخص شود که ملاک انتخاب وی ارتباطات برون‌سازمانی است.

ماجرا زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم خداحافظی با معاونت سابق آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی و جایگزین شدن وی با جلالی جواران، نتیجه بروز یک اختلاف میان معاون سابق و رئیس دانشگاه بوده است. اختلافی از جنس مخالفت رئیس دانشگاه با معاونش که مصوبه‌ای با پیشنهاد وی به تصویب هیئت رئیسه رسیده بود که با حکم رئیس وتو شد!

تقابلی که در نهایت به عزل معاون قبلی و نصب جایگزین وی منجر شد تا بشود حدس زد آنچه عامل ورود جلالی جواران به ترکیب مدیران دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده، نه تخصص یا سوابق مدیریتی‌اش، که احتمالاً همسویی کامل وی با رئیس دانشگاه علمی کاربردی است؛ همسویی خاصی که در روز‌های آتی نکات جالب توجه دیگری در خصوص آن منتشر خواهیم کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی