آخرین سناریو برای سهمیه‌بندی بنزین
کد خبر: 933789
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003uv7
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸
عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد که یکی از سناریو‌های پیش بینی شده برای مدیریت مصرف و قاچاق سوخت، اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر نفر است.
جوان آنلاین: عضو کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد که یکی از سناریو‌های پیش بینی شده برای مدیریت مصرف و قاچاق سوخت، اختصاص روزانه یک لیتر بنزین به هر نفر است.
 
علی بختیار گفت: یکی از سناریو‌هایی که در حال کار کردن روی آن هستیم، این است که سامانه هوشمند سوخت فعال شود و ما بتوانیم از طریق این سامانه هر آنچه که بنزین توزیع می‌کنیم به طور کامل بدون اینکه چیزی را از جیب مردم برداریم، در اختیار مردم قرار دهیم.

بختیار در ادامه افزود: یکی از سناریو‌ها این است که به هر نفر روزانه یک لیتر اختصاص دهیم که ۸۰ میلیون لیتر می‌شود و ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر هم به حمل و نقل عمومی اختصاص دهیم. ضمن اینکه به بنزین مازاد در دست مردم امکان فروش توسط خود مردم و به صورت واقعی و با نرخ شناور را بدهیم.

وی عنوان کرد: در واقع آن دسته از مردم که از سهمیه بنزین خود مازاد برایشان باقی می‌ماند، این امکان را خواهند داشت که در سامانه‌ای آن را به فروش برسانند و به این ترتیب عدالتی بین مردم ایجاد می‌شود. در واقع آن‌هایی که سوخت کمتری مصرف می‌کنند و بنزین را به صورت بهینه مصرف می‌کنند، حتما می‌توانند از منافع آن برخوردار شوند.

بختیار با بیان اینکه با اجرای این طرح دیگر ۶۰ لیتر به یک خودرو اختصاص نمی‌یابد، گفت: با اجرای این طرح یک خانوار ۴ نفره روزانه ۴ لیتر و ماهیانه ۱۲۰ لیتر بنزین خواهد داشت که این میزان نیاز کامل خانوار‌ها به بنزین تامین می‌شود. همچنین بین میزان مصرف در بخش حمل و نقل عمومی و بین مردم ثابت می‌شود و بین تولید و مصرف تعادل ایجاد می‌شود. ضمن اینکه نگرانی‌ها از افزایش میزان مصرف و عدم جوابدهی میزان تولید هم از بین می‌رود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس با بیان اینکه ایرادات این طرح در حال بررسی و برطرف شدن است، گفت: این جدیدترین و آخرین سناریویی است که در مورد بنزین در دست داریم. البته باید حتما برای اجرای آن استارتاپ یا اپلیکیشنی طراحی شود که به واسطه آن شرایطی فراهم شود که امکان فروش آن در تمام شهر‌ها و روستا‌ها برای مردم مهیا شود.

بختیار با بیان اینکه در نهایت باید این طرح با همراهی دولت در مجلس بررسی و نهایی شود و به تصویب برسد، گفت: این سناریو در قالب یک طرح تا یکی دو ماه آینده آماده می‌شود و به صحن مجلس می‌آید.
 
منبع: اقتصاد آنلاین
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار