واکنش تهران به گزارش اخیر مدیرکل آژانس اتمی
کد خبر: 926498
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003t1W
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: تداوم توافق هسته‌ای، مستلزم تضمین بهره‌مندی عملی ایران از منافع برجام است.
جوان آنلاین: کاظم غریب آبادی در سخنرانی در نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهار کرد که گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای دوازدهمین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است که خود نشانه‌ای آَشکار از شفافیت در برنامه هسته‌ای ماست.

وی افزود: در حالی که ایران به همکاری خود با آژانس به شیوه‌ای موثر و براساس حسن نیت ادامه داده است، متاسفانه منافع ما براساس آنچه که در توافق هسته‌ای آمده است، به طور کامل محقق نشده است.

سفیر کشورمان، خروج یک جانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای و تحمیل مجدد یک‌جانبه و فراسرزمینی تحریم‌هایی که متعاقب برجام برداشته شده بودند، از سوی این کشور را نقض اساسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برجام خواند و آن را نادیده گرفتن و بی‌احترامی به نظرات و دیدگاه‌های جامعه جهانی تلقی کرد.

غریب‌آبادی با اشاره به این که برداشتن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، عنصر ضروری رضایت ایران به توافق هسته‌ای بود، اظهار داشت: اقدامات غیرقانونی آمریکا توازن موجود در تعهدات طرفین را بر هم زده است.

وی افزود: آمریکا نه تنها به طور مداوم مفاد توافق هسته‌ای را نقض کرده است، بلکه با اعزام هیات‌هایی به برخی کشور‌ها و شرکت ها، آن‌ها را تهدید می‌کند که یا به سیاست‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا عمل کنند، یا با اقدامات تنبیهی و زورمدارانه مواجه شوند.

نماینده دائم کشورمان با تصریح به این که برخلاف رفتار آمریکا، ایران رفتار مسئولانه‌ای را اتخاذ کرده و تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است، تاکید کرد: همانگونه که مکررا اعلام شده است، اجرای کامل و صادقانه تعهدات تمامی طرف‌ها، یک مبنای اساسی برای تداوم برجام است و چنانچه خواهان تداوم توافق هسته‌ای هستیم، اعضای باقی مانده این توافق باید بهره مندی ایران از منافع برجام را با اتخاذ اقدامات عملی مناسب، تضمین کنند. در این خصوص، زمان اهمیت بسیاری دارد و اقدامات بسیار بیشتری باید برداشته شود تا منافع اقتصادی ایران، آن‌گونه که در برجام تصریح شده است، تضمین شود.

وی همچنین اذعان کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیز از تمامی اعضای سازمان ملل، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهد تا اقداماتی را که برای حمایت از اجرای توافق هسته‌ای ضروری هستند، اتخاذ کرده و از اقداماتی که اجرای تعهدات آن‌ها تحت برجام را تضعیف می‌کند، خودداری کنند. در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران قویا معتقد است که دولت آمریکا با نقض تعهدات بین المللی خود و اتخاذ اقدامات یک‌جانبه و غیرقانونی، نه تنها اعتبار شورای امنیت را مخدوش کرده است، بلکه اعتبار و حیثیتی نیز برای خود باقی نگذاشته است.

وی در این راستا، اظهار کرد که اعتیاد آمریکا به تحریم هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و درست در روز گذشته، این کشور دیوان کیفری بین المللی و قضات آن را تهدید به اعمال تحریم و پیگرد قضایی در محاکم داخلی خود کرد.

غریب آبادی در پایان تاکید کرد: توافق هسته ای، نتیجه سال‌ها مذاکرات دو و چندجانبه است که مورد حمایت جامعه بین المللی و تایید شورای امنیت نیز قرار گرفته است، به گونه‌ای که این توافق به جامعه بین المللی تعلق دارد و نه صرفا چند کشور. از این‌رو، انتظار می‌رود تا جامعه بین المللی به آمریکا اجازه ندهد به اقدامات غیرقانونی و یک جانبه خود ادامه دهد و جلوی عادت آن به نقض حقوق بین الملل را بگیرد. البته، چنین اقدامات و سیاست‌هایی، هرگز مانع پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز نخواهد بود.

منبع: ايسنا
برچسب ها: تهران ، واکنش ، آژانس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار