کاهش ۱۴درصدی اهداء خون زنگ خطری برای کاهش ذخائرخونی است
کد خبر: 913426
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003pcg
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
مدیرکل انتقال خون استان:
این موضوع در واقع زنگ خطری است؛ چراکه ادامه روند کاهش تعداد مراجعان و اهداکنندگان خون منجر به کاهش ذخایر خون استان می‌شود.
به گزارش جوان آنلاین به نقل از دانا، مدیرکل انتقال خون استان با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی اهدای خون در دو ماه نخست امسال گفت: این موضوع در واقع زنگ خطری است؛ چراکه ادامه روند کاهش تعداد مراجعان و اهداکنندگان خون منجر به کاهش ذخایر خون استان می‌شود.
دکتر محمدحسین برادران، مدیرکل انتقال خون استان قزوین روزسه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سازمان انتقال خون قزوین اظهارداشت: آمار مراجعان اهدای خون در سال ۹۶ درقیاس با سال ماقبل آن حدود ۱۳ درصد رشد داشته است.
وی افزود: سال ۹۵ تعداد مراجعه کنندگان اهدای خون ۴۷۵۰۰ نفر بوده که در سال ۹۶ این آمار به ۵۳۶۰۰ نفر افزایش یافته است.
این مسئول تصریح کرد: میزان اهدای خون در سال ۹۵ نیز ۳۵۳۰۰ نفر بوده که با ۹ درصد افزایش در سال گذشته به ۳۸۵۰۰ نفر رسیده است.
وی عنوان کرد: خوشبختانه با توجه به اقدامات انجام شده، استان قزوین در سال گذشته در شاخص رشد اهدای خون در کشور رتبه دوم را کسب کرد.
برادران در ادامه بیان کرد: آمار مراجعه کنندگان در ۲ ماهه نخست امسال با ۸۵۷۹ نفر نزدیک به ۱۱ درصد کاهش داشته است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل ۹۶۳۷ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کرده‌اند.
کاهش ۱۴درصدی اهداء خون زنگ خطری برای کاهش ذخائرخونی است
وی با اشاره به کاهش ۱۴/۵ درصدی میزان اهدای خون در استان اضافه کرد: میزان خونگیری در دو ماهه نخست امسال ۶۰۵۸ نفر بوده است؛ در حالیکه این آمار در مدت مشابه سال قبل ۷۰۸۵ نفر بوده است.
مدیرکل انتقال خون استان قزوین با اشاره به دلایل کاهش تعداد مراجعان و اهداکنندگان خون استان عنوان کرد: به نظر می‌رسد مسائل اجتماعی همچون تورم و گرانی موجب اشتغال ذهنی مردم شده که این امر در میزان اهدای خون تاثیر داشته است.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای ترویج فرهنگ اهدای خون در جامعه تصریح کرد: به منظور فرهنگسازی برای مشارکت بیشتر مردم در امر خداپسندانه اهدای خون فعالیت‌های خود را افزایش دادیم به طوریکه در سطح مدارس و ادارات اقداماتی در این راستا انجام شده است.
برادران بیان کرد: با هدف اشاعه فرهنگ اهدای خون و تجلیل از اهداکنندگان مستمر خون استان، برای اولین بار صاحب رسانه تلویزیون شهری شدیم.
این مسئول تصریح کرد: متاسفانه آمار‌ها در ماه مبارک رمضان، کاهش ۱۵ درصدی تعداد مراجعان و کاهش ۱۷ درصدی میزان اهدای خون در استان قزوین را نشان می‌دهد.
برادران ادامه داد: این موضوع در واقع زنگ خطری است؛ چراکه ادامه روند کاهش تعداد مراجعان و اهداکنندگان خون منجر به کاهش ذخایر خون استان می‌شود؛ لذا امیدواریم با افزایش مشارکت مردم نوع دوست استان شاهد رشد آمار‌ها متناسب با میزان خون مورد نیاز استان باشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار