زخم خسارت 2000 میلیاردی سرمازدگی استان قزوین با وعده درمان نمی‌شود
کد خبر: 906833
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003nuL
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۴
دولت به داد کشاورزان و باغداران زیان دیده برسد
قطرات خشک شده اشک روی گونه چشم کشاورز دل هر قصی القلبی را هم نرم می کند، همه داروندار کشاورز که باید جوابگوی هزینه یک سال او و خانواده او باشد به یک باره نابود شد.

به گزارش جوان آنلاین، هفته نامه نسیم قزوین در شماره دوم خود آسیب‌های جدی سرمازدگی به کشاورزان و باغداران استان قزوین را بررسی کرده است که مشروح این گزارش در ادامه از نظر می‌گذرد:

برخی بزرگان نقل می کردند که در یکی از سال‌ها برف بر روی خرمن گندم را هم شاهد بوده ند اما افراد به سن و سال ما  تنها شاهد بارش شدید برف در دهه هشتاد و در روز سیزده  فرودین بودیم اما قصه پر غصه سرما زدگی شدید 25 ام تا 28 فروردین ماه 97 متفاوت تر از همه حوادث است.

کشاورزان امیدوار وقتی پای درختان گردو و گیلاس خود شاهد فراوانی محصول بودند دست شکر به سوی خدا درازمی کردند و امیدوار بودند که محصول امسال بر زخم فقرو رکود چند ساله آنها مرهم بگذارد.

برف بیست هفتم فروردین در 4 استان کشور و سوز سرما و یخ بندان بعداز بارش برف بهاری، خرمن امید کشاورزان را به آتش کشید.

قطرات خشک شده  اشک  روی گونه چشم کشاورز دل هر قصی القلبی را هم نرم می کند ، همه دارو ندارکشاورزکه باید جوابگوی هزینه یک سال او و خانواده  او باشد به یک باره نابود شد.

بعداز زلزله درناک ترین حادثه طبیعی همین سرمازدگی محصولات کشاورزی است استان قزوین با خسارت 2000  میلیارد تومان جزء استانهای پر خسارت کشور است که در این باره باید تصمیمات عاجل وخوبی گرفته شود و این مصیبت بزرگ کشاورز را نمی شود با وعده درمان کرد.

دولت به داد کشاورزان وباغداران زیان دیده استان برسد

استاندار قزوین: سرما زدگی یک شبه 12 هزار میلیاردتومان از توان دولت کم کرد

 مهندس زاهدی درهمایش شوراهای اسلامی شهرو روستا درباره خسارت سرما زدگی  افزود : 22 استان کشورگرفتارسرما زدگی شدید شده اند وخسارت بیش از 12 هزار میلیاردی بر کشور وارد شدو کشاورزان استان نیز خسارت بسیار سنگینی دیدند .

زاهدی افزود: دررابطه با این موضوع جلسه گذاشته وپیگیری کردیم واعضای هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزان به استان آمدند و چند راهکار برای جبران خسارت در دستتور کار قرار گرفت .

استاندارقزوین اظهار داشت : کسانی که محصولات آنها تحت پوشش بیمه بودند نهایتا تا تیرماه خسارت خود را از بیمه دریافت خواهند کرد اما متاسفانه در استان ما 20درصد محصولات تحت پوشش بیمه  هستند.

زاهدی گفت : برخی کشاورزان قبلا از بانک کشاورزی وام گرفته اند که وام آنها استمهال می شود وپرداخت آن با تاخیر صورت خواهد گرفت و جریمه نیز به آنها تعلق نخواهد گرفت و به کسانی که احتیاج به وام داشته باشند وام هم پرداخت خواهد شد و بجز این موارد راهکار قانونی دیگری وجود ندارد تا بتوانیم کمک دیگری را انجام بدهیم .

 استاندار قزوین افزود : سرما زدگی امسال یک شبه 12 هزار میلیاردتومان از توان دولت کم کرد، وزارت کشور و مجموعه استانداری دنبال این هستند تا بتوانند راهکاری پیدا کنند تا مختصرکمکی دیگری علاوه بر بیمه و استهمال وام برای کشاورزان بشود اما فعلا همین موارد است .

دولت به داد کشاورزان وباغداران زیان دیده استان برسد

بهمن طاهرخانی: در سرما زدگی اخیراستان قزوین بیشترین خسارت را دیده است

بهمن طاهرخانی درگفتگوبا خبرنگارما گفت : سرمازدگی تقریبا سراسری بوده ولی استان ما بیشترین آسیب را دیده است  

وی افزود : میزان خسارت هنوز مشخص نشده ولی آنچه که  هیات های بلند پایه مربوطه گزارش داده اند در اکثر نقاط خسارت  100 درصد است و در بقیه موارد بین 50 درصد است

 طاهرخانی درپاسخ به اینکه دولت چه اقداماتی انجام داده و چه کمکی به کشاورزان خواهد کرد؟ اظهار داشت :  دولت هنوز برآورد خسارت نکرده ومیزان خسارت ها باید مشخص و منعکس بشود به دولت . فعلا دولت کاری انجام نداده است

وی  گفت : به دلیل وسعت خسارت در کل کشور بیش از 10 هزار میلیارد باشد که البته این نظر بنده کارشناسی نیست و فعلا یک حدسی است و زمانی که کارشناسان نظر نهایی را بدهند ما می توانیم نظر نهایی را اعلام کنیم .

وی در پاسخ به سئوال  خبرنگارما که از پرسید ؟ برای باغ های انگور تاکستان چه اقداماتی انجام شده؟ گفت :  خسارت تقریبا 100 درصد است وهیات هایی را که آوردیم دنبالش هستیم و هفته آینده  نیزپیگیر خواهم بود .

 این نماینده مجلس از پیگیری نمایندگان در مجلس  نیز گفت:  نامه ای تنظیم کردم از طرف مجلس برای کل کشور که در مرحله اول 195 نفر از نمایندگان آن را امضا کردند و نامه ای دیگر مجددا تنظیم کردم و در حدود 150 نفر از نمایندگان محترم امضا کردند و درآن نامه درخواست کردیم که دولت از محل تنخواه گردان یک درصد بودجه که در قانون است و در قانون مقررات مالی به دولت اجازه داده شده آن را به عنوان تنخواه گردان از سایر بخش ها کم کند و به کشاورزان کشور بدهد، زیرا کشاورزان افراد  کم در آمد و زحمت کش هستند  تا از نظر روانی مقداری آسایش و آرامش پیدا کنند.

مهندس خمسه: سرمازدگی بیش از 2هزارمیلیاردتومان به محصولات زراعی و باغی استان خسارت زده است

مهندس فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، در جلسه بررسی وضعیت خسارت سرمازدگی به باغات استان قزوین که با حضور نیازعلی ابراهیمی پاک عضو هیئت مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشوربرگزار شد اظهارداشت: در بازدیدی که از برخی مناطق شد بیشتر محصولات باغی استان شامل انگور، سیب، بادام، گردو، گیلاس، هلو و شلیل خسارت جدی دیده اند و نه تنها امسال بلکه برای سال اینده نیز محصول انگور و گردو با مشکل مواجه خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین تصریح کرد: در شهرستان البرز میزان خسارت ۸۰ درصد، تاکستان ۱۰۰ درصد، خسارت دیده و محصولات کلزا و جو و گندم هم از آسیب مصون نمانده اند.

وی بیان کرد: از ۷۳ هزار هکتار باغات استان حدود ۱۴ هزار هکتار بیمه شده و در این مواقع نمی توانیم کمک خاصی داشته باشیم و باید با فرهنگ سازی باید کشاورزان را با اهمیت بیمه محصولات آشنا کنیم.خمسه اظهارداشت : بیشترین خسارت ها به باغات وارد شده و در برخی مناطق مانند تاکستان که کشاورزان به صورت تک محصولی زندگی می کنند آسیب ها جدی است.

وی گفت : دراثر سرمازدگی روزهای اخیر بیش از 2000 میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شده که ۱۷۴۵ میلیارد تومان در باغات انگور، گردو، بادام، سیب، هلو، شلیل، زردآلو، گلابی، زغال اخته و فندوق و ۱۳۵ میلیارد تومان در مزارع است.

داوود محمدی نماینده قزوین: ما رویمان نمی شود به روستا ها برویم خجالت می کشیم

داود محمدی نماینده قزوین در مجلس نیز گفت : من تذکر کتبی به آقای رئیس جمهور و وزیر کشور و وزیر جهاد کشاورزی دادم . در این یک هفته ما جلساتی نیز با آقای دکتر نوبخت ، نجار ، رحمانی فضلی و آقای حجتی  در این رابطه داشته ایم ولی خواهشم این است حالا که70 درصد  محصولات باغات انگورو 70 درصدمحصولات باغی دیگر شامل گردو، پسته و سردرختی های ما از بین رفته و مردم به خاک سیاه نشسته اند ،آقای استانداروهمه مسئولین باید دست به دست هم دهند و مجمع نمایندگان هم در خدمت آنها هستند بایدبرویم خسارت  1850 میلیارد تومانی وارد شده به کشاورزان را پیگیری کنیم تااین حقوق مردم احقاق بشود .

وی افزود: ما دیگررویمان نمیشود به روستاها برویم ، خجالت می کشیم و من خواهشم این است با یک عزم جدی و یک هم افزایی این مشکلات حل شود.

فرخ زاد معاون عمرانی استاندار:به دنبال این هستیم تا یک ردیف خاصی برای مدیریت این بحران بگیریم

فرخ زاد معاون عمرانی استاندار نیزگفت : استمهال وامهای بانکی  کشاورزان خسارت دیده  و تسهیلات جدید بانکی بایدپرداخت شود و برآوردی در حوزه خسارت اتفاق افتاده و نمایندگان محترم مجلس هم پیگیر موضوع هستند که بتوانیم یک ردیف خاصی را برای مدیریت این بحران در این بخش بگیریم

خانم زرآبادی نماینده قزوین: با ید با بهره گیری از تکنولوژی  جلوی این ضرر و زیان را بگیریم

زرآبادی نماینده قزوین نیز در این رابطه گفت : در بحث سرما زدگی  از همین الان باید به فکر باشیم که با بهره گیری از تکنولوژی اقدامات و بستری فراهم کنیم که اگر این اتفاق مجددا رخ داد با بهره گیری از تکنولوژی ضرر و زیان را تا حدی کنترل کنیم .

وی افزود: چون در خیلی از روستاهای افراد یک کار را انجام می دهند و هنگامی که حادثه ای مٍثل حادثه اخیر اتقاق می افتد هیچ منبع در آمد دیگری ندارند ، در این مورد باید فکری بشود.

تنها با وعده دولت کاری حل نمی‌شود

ضرغام قاسمی عضو شورای شهر معلم کلایه (الموت شرقی) در رابطه با سرما زدگی گفت : بیشتر محصولات در منطقه ما باغی هستند و درآمد مردم از این محصولات باغی هست سرما خسارت سنگینی وارد کرده و به گونه ای است که برای سال 97 کشاورزان یک ریال درآمد نخواهند داشت ،  اینکه چطوری باید امسال را سپری کنند تا سال بعدی واقعا جای سوال است

وی افزود : آقای استاندار وداود محمدی نماینده مجلس شخصا آمدند و از منطقه بازدید کردند، آقای بخشدار و شورا هم گزارش دادند، جهاد کشاورزی هم مکتوب  گزارش نموده که 100 درصد محصولات باغی اعم از گردو و گیلاس و آلبالو و فندق سوخته است و چیزی وجود ندارد .

 قاسمی اضافه کرد : بعضی از محصولات هنوز مشخص نیست برای سال آینده هم بار بدهند یا نه و چوب نهال های یک ساله کاملا سوخته است

 قاسمی در پاسخ به اینکه دولت چه اقداماتی باید انجام دهد؟گفت :  دولت باید رایزنی کند و این بحران را به گونه ای حل کند که کشاورزان بتوانندتا سال بعد دوام بیاورند.

 سید محمدکاظمی یکی از باغداران قزوینی  نیز درگفتگو با مهر بیان کرد: شکوفه‌های باغ گلابی را تاکنون در اوایل بهار ندیده بودم و برای اولین بار بود که دیدم گلابی در این مقطع زمانی گل داد؛ معمولاً گلابی را سرما نمی‌زند. ما در باغ درخت ۶۰ ساله داریم که تاکنون دچار سرمازدگی نشده بود.اما امسال اوضاع جور دیگری بود.

حسین بهرامی یکی دیگر از باغداران قزوینی که باغ ۴۵ هکتاری‌اش در سرمازدگی اخیر به‌صورت ۱۰۰ درصد خسارت ‌دیده است نیز در این خصوص تصریح کرد: باغ ما در جمال‌آباد به سمت بویین‌زهرا قرار دارد و محصولاتمان شامل گلابی، آلو و گردو است که در سرمای اخیر ۱۰۰ درصد باغ تخریب‌شده و چیزی باقی نمانده است .

... وقتی پای درد دل کشاورزان بنشینی وببینی که تنها درآمد او و خانواده اش به یکباره نابود شده شما نیز ناچارا به گریه خواهی افتاد اما نگرانی کشاورزان از آنجا بیشترشده است که فکر می کنند این بحران نیز مانند بحران زلزله دچار روزمره گی و خیلی زود فراموش می شود، امروز اگر نماینده ای رویش نمی شود به روستا برود یقینا فردا نخواهد توانست از مردم روستا تقاضای رای کند، پس باید نمایندگان مجلس با مصوبات حمایتی خوددولت ووزارت کشاورزی را موظف به جبران خسارات کشاورزان کنند هنوز چند هفته ازاین بحران نگذشته است که یکی از بانک های استان کشاورزان را تهدید می کند در صورت عدم پرداخت وام سرموعد پرونده را به اجراء خواهد گذاشت وباید دولت سریع به داد کشاوزران وباغداران زیان دیده برسد.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
طاهرخانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
0
0
به داد باغداران انگور برسید سرما که مارا به خاک سیاه نشونده بانک کشاورزی هم یکسره پیام می دهد که موعود سررسیدتان فرا رسیده تا متحمل دیرکرد نشوید چرا که دولت هیچ اقدامی برای تحصیلات کشاورزی صورت نگرفته همه در رسانه‌ها شنیدن ما به امید بخشودگی سررسیدها دلخوش بودیم فکری به حال ما بکنید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار