سفر آمانو به تهران همزمان با تهدیدات ترامپ
کد خبر: 878500
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003gXM
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۱
احتمال فشار به ایران برای راضی کردن امریکا
در حالی که تهدیدات امریکا و کنگره درباره لغو برجام ادامه دارد، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فردا در رأس هیئتی وارد تهران می‌شود سفری که با توجه به سوابق این نهاد در اعمال فشار علیه ایران می‌تواند معنادار باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان سفر یوکیا آمانو به تهران را در ادامه دیدارهای متقابل میان مدیران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مقامات ذی‌ربط در ایران و با هدف مرور آخرین وضعیت همکاری‌‌ها و ارتباطات دو طرف در زمینه‌ برجام، امور پادمانی و همکاری‌های هسته‌ای در امور صلح‌آمیز دانست.  به گزارش ایسنا،‌ بهرام قاسمی افزود: سفر آمانو در فضای کنونی که در اثر اظهارات بی‌پایه و غیرقابل قبول مقامات امریکایی علیه برجام ایجاد شده و با توجه به اینکه وی در تمامی گزارش‌های رسمی خود به شورای حکام، پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود وفق برجام را تأیید کرده است، نشانه‌ای مستحکم مبنی بر حمایت قاطع این نهاد بین‌المللی از برجام محسوب می‌شود.  با این حال کارشناسان  احتمال این را رد نمی‌کنند که آمانو بخواهد در جهت راضی کردن امریکا در این سفر ایران را  به برداشتن گام‌هایی فراتر از تعهدات پادمانی و برجامی تشویق کند و در واقع به نوعی نقش پلیس خوب را بازی کند، به خصوص که آمانو در طول چند سال دبیری خود استعداد خود را در نوشتن گزارش‌هایی که دارای برخی نکات دوپهلو  بوده به اثبات رسانده است و نشان داده است می‌تواند با برخی اظهارات توپ را به زمین ایران بیندازد.  رویترز  با اعلام این خبر نوشت: این ملاقات در شرایطی صورت می‌گیرد که مخالفت‌های امریکا به تهدیدی تبدیل شده که می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را تضعیف کند.  تأکید بر همزمانی سفر آمانو با تهدیدات ترامپ از سوی رسانه‌های غربی مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند گمانه‌زنی‌ها را درباره اینکه آمانو در پی باز کردن مسیر برای اعمال فشارهای بیشتر علیه ایران است، افزایش دهد.
   
آژانس حق بازرسی مراکز نظامی را ندارد
معاون وزیر خارجه روسیه که در نشست «منع اشاعه سلاح‎های هسته‌‌ای‌» در مسکو سخنرانی می‌کرد، تأکید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حق بازرسی از تأسیسات و مراکز نظامی ایران را ندارد.  معاون وزیر خارجه روسیه همچنین بیان کرد: یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ورود به تأسیسات ایران را در چارچوب پروتکل الحاقی تعریف کرده‌ است.  سرگئی ریابکوف با تأکید بر اینکه ایران تاکنون به‌شکلی دقیق و شفاف تعهدات خود را در برجام اجرا کرده‌ است‌، افزود: روسیه آمادگی مشارکت در هر گفت‌وگویی که منجر به تغییر مفاد توافق هسته‌ای با ایران شود را ندارد.  وی با تأکید مجدد بر اینکه امکان اصلاح توافق هسته‌ای وجود ندارد، گفت که تصمیم ترامپ درباره عدم تأیید پایبندی به برجام نیز نشان‌دهنده این است که رئیس‌جمهور امریکا یک مسئله مربوط به امنیت جهانی را به موضوعی داخلی تبدیل کرده‌ ا‌ست. 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار