حاشیه‌سازی از حضور سردار پس از سرگیجه شکست حلب
کد خبر: 828591
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003TYN
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۰
نمایندگان مجلس: ادعاي نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بهانه است
امريكا و متحدان رسمي و غيررسمي‌اش در جنگ سوريه شكستي قابل توجه را متحمل شده‌اند؛ حلب را كامل باخته‌اند و حالا اين روسيه و ايران هستند كه سياست‌هاي منطقه‌اي‌شان حلب را به سوريه بازگردانده و نجات‌بخش مردم محصور شده‌اند.
امريكا و متحدان رسمي و غيررسمي‌اش در جنگ سوريه شكستي قابل توجه را متحمل شده‌اند؛ حلب را كامل باخته‌اند و حالا اين روسيه و ايران هستند كه سياست‌هاي منطقه‌اي‌شان حلب را به سوريه بازگردانده و نجات‌بخش مردم محصور شده‌اند.
اين پيروزي بزرگ از سوي شكست‌خوردگان واكنش‌هايي را موجب شده كه يكي از مضحك‌ترين آنها نظر وزارت خاجه امريكا در مورد حضور سردار قاسم سليماني در حلب است. در نشست دوشنبه سخنگوي وزارت خارجه امريكا، خبرنگاري با اشاره به تصاوير حضور فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران در حلب، از جان كربي پرسيد: اين نخستين بار نيست كه او برخلاف ممنوعيت بين‌المللي سفر، به خارج سفر كرده است. آيا شما قصد داريد كه اين موضوع را در هر سطحي مطرح كنيد يا اينكه از اجراي اين طرح دست برداشته‌ايد؟
جان كربي در پاسخ گفت: «خير، ما قصد داريم با شركاي خود در شوراي امنيت سازمان ملل مشورت كنيم كه چگونه نگراني‌هاي خود را در اين باره رفع كنيم. گفته شما كاملاً درست است، سفر وي يك نقض محسوب مي‌شود. وي جزو افرادي است كه در فهرست(تحريم) قرار دارد. هيچ معافيتي براي سفر او در نظر گرفته نشده و اين مسئله نقض قطعنامه UNSCR 2231 است. همانطور كه گفتم كاملاً انتظار داريم كه اين موضوع در داخل شورا (امنيت) مطرح شود.»
به نظر مي‌رسد دولت امريكا با گرفتن اين موضع، از سويي مي‌خواهد به حاشيه‌سازي پيرامون پيروزي بزرگ سوريه و ايران و روسيه در حلب بپردازد و از سويي ديگر با سرپوش گذاشتن بر بدعهدي خود در نقض برجام، ايران را ناقض قطعنامه مهمي كه باعث لغو تحريم‌هاي سازمان ملل شد، نشان دهد.
 اما نكته حائز اهميت اين است كه طرح اين ادعاي مضحك زماني رخ داده كه امريكا نقض برجام كرده است و تلاش دارد با چنين ادعاهايي ايران را ناقض نشان دهد تا به راحتي و بدون بهانه تحريم‌ها را عليه جمهوري اسلامي برگرداند. از سوي ديگر بايد تأكيد كرد سردار سليماني پيش از اين در عراق نيز حضور داشت و هرگز ادعايي مبني بر نقض قطعنامه 2231 مطرح نشد، بنابراين امريكا براي پوشاندن استراتژي غلطش در سوريه تلاش دارد ايران را مقصر و ناقض نشان دهد. نمايندگان در اين باره با خانه ملت گفت و گو كردند كه به شرح زير است:

   سفر مسئولان ايراني به كشورهاي منطقه سفر به خانه خودشان است
جواد كريمي‌قدوسي در گفت‌و‌گو با خانه ملت، در واكنش به ادعاي سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا مبني بر نقض قطعنامه 2231 با حضور سردار سليماني در سوريه اظهار داشت: در آينده غربي‌ها بايد براي سفر به منطقه از جمهوري اسلامي ايران كسب تكليف كنند، چراكه منطقه خانه مسلمانان است و به نوعي بلاد مسلمين محسوب مي‌شود.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس دهم شوراي اسلامي ادامه داد: پس سفر مسئولان جمهوري اسلامي به كشورهاي منطقه سفر به خانه خودشان است همان طور كه ما راحت به كشورهاي منطقه سفر مي‌كنيم، مقامات اين كشورها هم مي‌توانند به راحتي به ايران بيايند.
وي گفت: از آنجا كه غربي‌ها در حلب با شكست فاحشي رو به رو شده‌اند تلاش دارند با جملات سخيف بازي رسانه‌اي عليه ايران ايجاد كنند، طرح اين موضوعات واهي و كم‌ارزش است.
كريمي‌قدوسي تأكيد كرد: معتقد هستيم در آينده‌اي نزديك همان طور كه مقامات كشوري به بغداد و دمشق سفر مي‌كنند، شاهد سفر سردار سليماني‌ها به لندن و نيويورك خواهيم بود. غربي‌ها بايد پلك‌هاي چشمشان را بالا بزنند و واقعيت منطقه را بهتر ببينند چراكه اوضاع منطقه طوري نيست تا بخواهند كداخدايي كنند.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: قطعنامه 2231 منعي براي سفر سردار سليماني به كشورهاي منطقه ندارد و از سوي ديگر آنها كاره‌اي نيستند كه براي ما تعيين تكليف كنند.

   حضور سردار سليماني در حلب نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نيست
مرتضي صفاري‌نطنزي هم در اين زمينه اظهار داشت: سفر مقامات ايران به هر جاي دنيا به هيچ كشوري ارتباط ندارد و چنين ادعايي قابل توجيه نيست. چنين ادعاهايي تبليغات و جو‌سازي عليه ايران است، در گذشته راه و روش امريكا همين بود الان هم همان مسير را تكرار كرده‌اند.
وي تأكيد كرد: ايران هرگز منافع ملي و حمايت از مقاومت را كنار نمي‌گذارد و براي پيگيري اين مسائل از هيچ كشوري كسب تكليف نمي‌كند و معتقديم به هيچ كشوري اين مسائل مربوط نمي‌شود.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اظهار داشت: اولين باري نيست كه سردار سليماني چنين سفري انجام مي‌دهد، اما نكته اينجاست كه چنين سفرهايي ارتباطي به قطعنامه ندارد و نقضي صورت نگرفته و نبايد به چنين ادعاهايي توجه كرد.

   امريكا براي سرپوش گذاشتن بر شكست در سوريه بهانه مي‌آورد
اردشير نوريان  با اشاره به ادعاي امريكا مبني بر نقض قطعنامه 2231 به دليل حضور سردار سليماني در حلب اظهار داشت: فلسفه اصلي طرح چنين ادعاي مضحكي، شكست تروريست‌هاي مورد حمايت امريكا در سوريه و به خصوص شهر حلب است. نماينده مردم شهركرد در مجلس دهم شوراي اسلامي ادامه داد: امريكا به دنبال فرافكني و سرپوش گذاشتن روي استراتژي‌هاي غلط درحوادث اخير سوريه است، به اين جهت نقض قطعنامه 2231 را كه به برجام متصل شده دستاويزي براي فشار به ايران و تأثير منفي بر افكار عمومي قرار داده است.
وي تأكيد كرد: سفر مقامات ايراني به كشورهاي مختلف موضوع قطعنامه 2231 نيست و بهانه‌تراشي امريكايي‌ها خريداري در جهان ندارد. طرح نقض قطعنامه 2231 با حضور سردار سليماني در حلب فرار رو به جلوي امريكا است اما بايد بدانند كه در اين قطعنامه هيچ ممنوعيتي براي حضور مقامات ايراني در كشورهاي منطقه ايجاد نشده است. نوريان بااشاره به حضور سردار سليماني در عراق عنوان كرد: شكست تروريست‌هاي مورد حمايت و عنايت امريكا در حلب، باعث شد اين بار حضور سردار بهانه‌اي براي طرح نقض قطعنامه 2231 شود.
 
 مراودات ايران و سوريه ربطي به هيچ كشوري ندارد
سيدحسين نقوي‌حسيني نيز درباره اين موضوع اظهار داشت: ادعاي مقامات امريكايي بي‌اساس است، بر اساس مراودات دولت قانوني سوريه، با اين كشور ارتباط و مشورت‌هاي مستشاري داريم. براي مشورت‌ها هر اقدامي كه لازم باشد انجام مي‌دهيم، بنابراين اين ادعاي نقض قطعنامه 2231 بي‌اساس است.
وي گفت: ادعاي نقض قطعنامه 2231 مبناي حقوقي ندارد، در هيچ بخش قطعنامه‌اي منعي براي حضور مقامات ايران در كشورهاي منطقه وجود ندارد. مراودات ايران و سوريه بر اساس روابط بين دو كشور انجام مي‌شود و ارتباطي به هيچ كشوري ندارد و نقض هيچ قطعنامه‌اي نيست.
اين نماينده افزود: امريكا تلاش دارد شكست نيروهاي تروريستي مورد حمايتش در حلب را با طرح موضوعي واهي به فراموشي بسپارد و ذهنيت افكار عمومي را نسبت به ايران منفي كند. ادعاي نقض قطعنامه 2231 بي‌اساس است و امريكا تنها براي توجيه حضور و شكستش در سوريه تلاش دارد ايران را ناقض توافقات و قطعنامه‌هاي بين‌المللي نشان دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار