بهشت آباد یا جهنم آباد؛ مسئله این است!
کد خبر: 824893
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003Saj
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳
بهشت آباد، نام پروژه ای است که هنوز آغاز نشده؛ جهنمی از حرف و حدیث ها، معضلات و اعتراضات را، به راه انداخته است.

بهشت آبادی که با آباد شدنش، بی شک، جهنم را برای 70 درصد از مردمان استان چهارمحال وبختیاری به ارمغان خواهد آورد. طرح انتقال آب بهشت آباد که در دولت های گذشته تصویب شد و دردولت نهم به علت مشکلات زیست محیطیش متوقف اعلام گردید، تا بحال از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان مدیریت آب و...به علت مشکلات فراوان منع شده است؛ اما این روزها از پس موجی از نارضایتی از طرف مسوولین چهارمحال و بختیاری و شاخ و شانه کشیدن های مسوولین استان اصفهان، به حالتی مابین اجرایی شدن و نشدن، گیر افتاده است و بی شک؛  بدون توجه به معضلات زیست محیطیش و مشکلات اجتماعی و اقتصادی جبران ناپذیرش و هشدار متخصصان منابع طبیعی و محیط زیست؛ در آخر، به آن طرف کشیده می شود که بیشتر بکشانندش!چندی پیش وزیر نیرو از توقف کامل این طرح و عدم اجرایی شدن آن در آینده خبر داد از سوی دیگر، معاون اول رییس جمهور به اجرایی شدنش چراغ سبز نشان داد و در کل بهشت آباد هنوز تکلیف آباد شدن یا ویران شدن خویش را نمی داند! در این آب گل آلود اما مسوولان اصفهانی خودسرانه سخن از اجرایی شدن این طرح می زنند و می خواهند در صورت گرفتن مجوز بار چند ده هزار میلیاردی هزینه های بهشت آباد را یک تنه به دوش بکشند!

در گفتگویی با دکتر مهدی پژوهش عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد؛ پیرامون طرح انتقال آب بهشت آباد و نگاه تخصصی به انتقال آب بین حوضه ای، این چنین بیان شد: طرح بهشت آباد آخرین مرحله  از انتقال آب استان چهارمحال و بختیاری به اصفهان می باشد که تمامی آب های سطحی، زیر زمینی وچشمه های به سمت کارون را خشک خواهند کرد.بهشت آباد با وسعت3860 کیلومتر مربع ، وسیع ترین زیر حوضه ی آبخیز کارون شمالی محسوب می شود و با اجرایی شدن این طرح 70 درصد از جمعیت این استان که در این حوضه قرار گرفته اند، یعنی630 هزار نفر، با مشکلات بی آبی، بیکاری، مهاجرت و...مواجهه خواهندشد.دکتر پژوهش این طرح را به لحاظ ابعاد فاجعه و خطرات محیط زیستی اش پس ازسد گتوند، بزرگترین و خطرناک ترین طرح برای حوضه کارون و استان چهارمحال و بختیاری می داند.

در واقع باید گفت طرح انتقال آب بهشت آباد با 65 کیلومتر طول و در عمقی بین300 تا 1300 متری زمین به علت طولانی بودن، قرارگرفتن در عمق زیاد و ظرفیت بسیار بالای انتقال آب؛ مانند زدن تیر خلاص به حیات، آبادانی؛ منابع طبیعی و محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری می باشد که برخلاف داشتن معضلات، خطرات و مشکلات بسیارش، به شدت توسط مسوولان استان اصفهان پیگیر و مسرانه برای اجرایی شدن تلاش می شود تا جایی که نامه مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری و اعتراضات نمایندگان استان خوزستان و همچنین اعتراض، راهپیمایی ها وامضا کردن طوماری توسط مردمان این استان نیز؛ نتوانسته ذره ای از زیاده خواهی و سماجت اصفهان را کاهش دهد و باید گفت مرغ بهشت آباد برای اصفهان؛ یک پا دارد!!

دکتر پژوهش در ادامه سخنانش به مقدار آورد آب بهشت آباد اشاره کرد و اظهار داشت: طبق تحقیقات استان اصفهان مقدار آورد بهشت آباد در سال 280 میلیون متر مکعب آب می باشد اما باید در نظر گرفت که سد مورد احداث برای این طرح، به میزان1میلیارد و800 میلیون مترمکعب آب ذخیره می کند.استان اصفهان مقدارآورد آب را580 میلیون مترمکعب اعلام کرده است که با در نظر گرفتن 300 میلیون مترمکعب سهم محیط زیست و نزدیک به 280 میلیون مترمکعب سهم استان چهارمحال و بختیاری، روشن می شود که چیزی حدود280 میلیون متر مکعب باقی خواهد ماند و این تناقض نشان می دهد که با این مقدار آب احداث سد توجیه اقتصادی نخواهد داشت پس بی شک سهم اصفهان از این طرح باید بیشتر از این میزان باشد تا برای اصفهان صرفه اقتصادی داشته باشد!

هنگامی که استاندار اصفهان یک تنه سخن از احداث طرحی با این عظمت می زند، به راستی که آدمی را به یاد فیلم هایی چون پدرخوانده و امثالهم می اندازد و بی شک دلیل سماجت ها، زیاده طلبی ها و ایجاد جنگ روانی برای نمایندگان و مردم چهارمحال و بختیاری را باید در سکانس های نمایش پدرخوانده های اصفهانی یافت!

در ادامه گفتگو دکتر پژوهش، این عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد به اهداف طرح بهشت آباد اشاره کرد و بحث مصارف آب شرب را مهم ترین هدف این طرح برشمرد.البته باید به این نکته دقت کرد که اگر هدف از بهشت آباد با ده ها هزار میلیارد هزینه ی احداثش، تامین آب شرب باشد چرا با هزینه هایی به مراتب بسیار کمتر، آب شرب مورد نظر را از سد کارون4 با احداث لوله انتقال نمی دهند؟

استان چهارمحال و بختیاری سال های متوالی است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و نه تنها هفتمین استان خشک کشور محسوب می شود به علاوه با برداشت بی حد و مرز آب، مردمانش با مشکلات آلودگی آب شرب به علت کاهش سطح آب مخازن وبی آبی مواجه اند آیا زمان آن نرسیده که دیگر تیغ برنده ی انتقالات آب را از روی شاهرگ زاینده رود و کارون کنار کشید و اجازه به آرام گرفتن تن زخمی مادر کارون و زاینده رود داد؟ آیا صنایع اصفهان و یزد و... دیگر از بلعیدن زاینده رود و کارون سیراب نشده اند تا نوبت به تر کردن دهان چهارمحال و بختیاری افتاده در تب سوزان تشنگی برسد؟ با توجه به حجم عظیم انتقال آب بین حوضه ای از زاگرس مرکزی به فلات مرکزی ایران؛ آیا به لحاظ علمی برداشت حجم آب میلیارد مترمکعبی بهشت آباد که بی شک با مرگ مادر زاینده رود مواجه می شود، طرح صحیحی است؟!

حال این سوال پیش می آید که اگر به گفته مسوولان اصفهانی، کمترین میزان برخورداری آب را در این میان اصفهان از بهشت آباد داشته باشد؛ پس دلیل این همه چانه زنی و هزینه های گزاف اصفهان برای چیست؟طبق گفته عضو هیت علمی دانشگاه شهرکرد، زمانی که بهشت آباد احداث شود میزان آبی که از سد زاینده رود نصیب استان یزد می شود، قطع خواهد شد و اصفهان از بهشت آباد و سد زاینده رود جمعا نزدیک به 300 میلیون مترمکعب برداشت آب خواهد داشت. پس روشن است که دلیل چانه زنی ها برای کمترین سهم از این طرح، نخواهد بود؟!آیا زمان آن نرسیده که به جای آن که چون شعبان بی مخ ها به تهدید یکدیگر بپردازیم و کاسه کاسه از رگ های بی جان کارون و زاینده رود خوابیده در بستر مرگ ببلعیم؛ در این میان کوچکترین فکری نیز به حال خود زاینده رود و کارون کنیم؟! بی شک با آبادی بهشت آباد، دود جهنمی که بنا می شودچون سد سکندری خورده ی گتوند نه تنها در چشم چهارمحال و بختیاری و خوزستان  که در چشم ایران می رود!باید صدای زجه های زاینده رود و کارون به نفس نفس افتاده را بشنویم و دیگر تیغ طمع و استعمارمان را از روی شاهرگ زاینده ی زاینده رود برداریم؟!

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی