بررسی زلزله در استان مرکزی
کد خبر: 662759
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002mPf
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۱
در گفتگو با استاد گروه مهندسي عمران دانشگاه اراک
کشورایران زمین بر روی کمربند لرزه خیز دنیا قرار گرفته است اما میزان لرزه خیزي در سراسر آن یکسان نیست ومیتوان آنرا براین اساس به گستره های کوچکتری تقسیم نمود....
فاطمه قاسمی
 
کشورایران زمین بر روی کمربند لرزه خیز دنیا قرار گرفته است اما میزان لرزه خیزي در سراسر آن یکسان نیست ومیتوان آنرا براین اساس به گستره های کوچکتری تقسیم نمود.
همین مسئله را میتوان به استانهای ایران نیز گسترش داد.استان مرکزی از جمله استانهایی است که به دلیل قرار گرفتن در شرایط ویژه لرزه زمین ساختی محدوده هایی با خطر نسبی زمین لرزه متفاوت را در بر میگیرد .
برای شناسایی این محدوده ها وبررسی دقیق تر مناطق پرخطر نیاز است که مطالعات ویژه لرزه خیزی و زمین ساختی در این محدوده انجام شود.
***
مجید تاجی استاد گروه مهندسي عمران دانشگاه اراک در گفتگویی با جوان در باره گسلش وزمین ساخت لرزه اي استان مرکزی اظهار داشت: تمام زمین های استان مرکزی یکپارچه نیست بلکه تکه تکه مي باشند ودارای یکسری گسل های اصلی و فرعی است که تا البرز گسترش ندارد اما جنبش برخی از گسل های مهم در البرز میتواند بخش های شمالی استان را نیز بلرزاند .

وی افزود:استان مرکزی در ایالت زمین شناختی ایران مرکزی قرار گرفته و در بخشی از آن میباشد که روند ساختارهای ناحیه ای متاثر از ایالت های همسایه است که به گونه ای که روند گسل های بزرگ در شمال استان از جمله گسل کوشک نصرت پیرو روند ساختارهای اساسی در البرز است .

تاجی گفت:روند گسل مرکز و خاور استان از جمله های گسل های اصلی درمرکز و خاور استان از جمله گسل های تفرش ،تلخاب تقریبا موازی گسل های زاگرس است. تبرته تقریبا موازی گسل های اساسی زاگرس است که دارای روند شمال باختری_جنوب خاوري با تمایل به شمالی –جنوبی هستند و دارای توان لرزه خیزی در خور توجهی میباشند وزمین ساخت استان مرکزی به شدت تحت تاثیر عملکرد گسل های فوق میباشد.

این استاد دانشگاه عوامل تکتونیکی با فشارهای جانبی مثل بم.، زلزله های بزرگ در حوالی گسل، فعالیت آتشفشانی در منطقه مثل تهران.، حرکت های ماگمایی داخل زمین ، آتشباری و فعالیت معدن کاری در یک منطقه، نشست ناگهانی یک منطقه در اثر تخلیه آبهای زیر زمینی،شکست ناگهانی یک سد وتخلیه ناگهانی آب از دریاچه سد را از عوامل تحریک کننده گسل عنوان نمود.

مجید تاجی تصریح کرد:مطالعات ژئوفیزیکی تحت الارضی جدید در دشت اراک حکایت از گسل های متعددی دارد که در سنگ کف مشاهده شده است و باعث شده که سنگ کف دشت اراک به چندین بلوک کوچکتر تقسیم شود و لذا امکان لغزش بلوک ها هر آن ممکن است .

وی در پایان خاطر نشان کرد:در مناطقی از استان مرکزی که آیین نامه ی نظام مهندسی پایدار معرفی کرده ، گسل های ناشناخته ای وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد زلزله هایی با ریشتر بالا شود . کلیه ی پهنه بندی های زلزله ای صورت گرفته در استان بر اساس زلزله های صد ساله ی اخیر بوده لذا مقادیر شتاب ارائه شده و یا پایداری قطعی نیست.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین