برگزاری نمایشگاه"قرآن و رمضان در آیينه اسناد"
کد خبر: 660303
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002lm3
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۰
مدیر کل اسناد و كتابخانه ملي يزد:
نمايشگاه‎هاي اسناد قرآنی و ماه رمضان در یزد دایر می‎شود.

مدیر کل اسناد و كتابخانه ملي يزد از برگزاری نمايشگاههايي از اسناد قرآني و اسناد ماه رمضان با عنوان "قرآن و رمضان در آیينه اسناد" به صورت همزمان در محل این اداره کل و كتابخانه وزيري خبر داد.

محمدرضا ملكثابت اظهار کرد: اين نمايشگاه منتخبي از تصاوير قرآنهاي نفيسي كه از نقاط مختلف جهان در سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران نگهداري ميشود، است.

وی افزود: همچنين در بخش ديگري از اين نمايشگاه اسناد منتخبي از مكاتبات و بخشنامه‏هاي سيستم اداري كشور مربوط به ماه مبارك رمضان و نيز قرآن كريم متعلق به دوره قاجار و پهلوي به نمايش در آمده است.

ملکثابت از نمونه اسناد قابل توجه به نمايش در آمده در اين نمايشگاه به بخشنامه‏اي دولتي اشاره کرد که در آن از تمام ارگانهاي دولتي خواسته شده تا تسهيلاتي براي تهیه اقساطي قرآن به خط نيريزي به كاركنان دولت، فراهم کنند.

به گفته وی، نمونه تصوير قرآن‏هاي به نمايش در آمده در این نمایشگاهها مربوط به قرآنهاي نفيسي است كه از كشورهايي نظير هلند، اتريش، اسپانيا و غیره به سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران اهدا شده است.

وی افزود: سند مربوط به اعلام تغيير روزهاي محاكمه در ماه رمضان به سفارت عثماني از سوي سلاطين دربار در تاريخ 12/6/1289 شمسي، اعلام ساعت كاري در ماه رمضان براي مدارس و ادارات در اسفندماه 1305، درخواست مردم از حكومت براي سخنراني روحانيون در ماه رمضان در آبان ماه 1315 و ابلاغ تذكر تلگرافي نخست وزير درباره لزوم جلوگيري از تظاهر به روزهخواري در ادارات و معابر عمومي در ايام ماه مبارك رمضان در شهريورماه 1320، از جمله اسناد مهم و تاريخي ديگري است كه در اين نمايشگاهها به نمايش در آمده و ارزش و اهميت ماه مبارك رمضان را در ادوار تاريخي گذشته به اثبات ميرساند.

ملکثابت عنوان کرد: اين نمايشگاهها تا ششم مردادماه همه روزه از ساعت 8 الي 20 در محل تالار بزرگ خانه‌لاريها( مرکز اسناد و کتابخانه ملی یزد) و كتابخانه وزيري، پذيراي علاقمندان است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی