کد خبر: 1238616
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۷
واردات اورانیوم غنی شده آمریکا از روسیه رکورد شکست در حالی که کاخ سفید لایحه ممنوعیت واردات این ماده سوختی را امضا کرده است.

جوان آنلاین: ایالات متحده در ماه می‌گذشته رکورد واردات اورانیوم غنی شده از روسیه به ارزش ۲۰۹.۵ میلیون دلار را به ثبت رساند که بالاترین میزان از مارس ۲۰۲۳ است.

به گزارش فارس، صادرات اورانیوم روسیه به ایالات متحده در ماه می ۹۱.۱ تن به ارزش ۲۰۹.۵ میلیون دلار بود که بالاترین میزان از مارس ۲۰۲۳ است که در آن اورانیوم روسیه به ارزش ۲۴۵.۹ میلیون دلار به کشور فوق صادر شد.

ایالات متحده در ماه می‌گذشته اورانیوم غنی شده را به ارزش ۹۸۷ میلیون دلار وارد کرد و برای اولین بار از ژوئیه ۲۰۱۵، آمریکا از تمام صادرکنندگان اصلی اورانیوم در جهان خریداری کرده است.

چین در ماه مه گذشته با ۳۲۳.۶ میلیون دلار صادرکننده اصلی اورانیوم به ایالات متحده بود و پس از آن فرانسه با ۲۴۵.۴ میلیون دلار قرار داشت و روسیه جایگاه سوم را در بین صادرکنندگان اورانیوم به ایالات متحده حفظ کرد. پس از حمله روسیه به اوکراین، آمریکا تحریم‌هایی را علیه نفت و گاز تولید شده در روسیه وضع کرد، اما همچنان اورانیوم غنی شده روسی را وارد می‌کند.

در ماه مه گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قانونی را امضا کرد که «واردات اورانیوم با غنای پایین تولید شده در روسیه» را ممنوع می‌کند. این لایحه که پیش از این توسط مجلس نمایندگان و سنا تصویب شده است، تصریح می‌کند که ۹۰ روز پس از تصویب آن، اورانیوم با غنای کم تولید شده در روسیه یا توسط یک نهاد روسی نمی‌تواند به ایالات متحده وارد شود.

در چارچوب لایحه جدید ممنوعیت واردات اورانیوم، دولت بایدن قصد دارد ۲.۲ میلیارد دلار برای گسترش تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایالات متحده اختصاص دهد. اورانیوم غنی‌شده اصلی‌ترین سوخت مورد استفاده نیروگاه‌های هسته‌ای است.

این لایحه معافیت‌هایی را تا اول ژانویه ۲۰۲۸ برای شرکت‌های برقی که باید رآکتور‌های هسته‌ای خود را به دلیل قطع‌شدن عرضه اورانیوم روسیه تعطیل کنند، در نظر گرفته است.

شرکت‌های آمریکایی سالانه حدود یک میلیارد دلار برای به‌دست‌آوردن اورانیوم غنی شده از شرکت «روس اتم» پرداخت می‌کنند. تقریبا ۱۲ کشور جهان برای بیش از نیمی از اورانیوم غنی شده خود به روسیه وابسته هستند که بسیاری از آن‌ها اعضای ناتو و متحدان اوکراین می‌باشند.

صنعت هسته‌ای آمریکا تنها در سال ۲۰۲۳، بیش از ۸۰۰ میلیون دلار به شرکت دولتی انرژی هسته‌ای روسیه (روس‌اتم) و شرکت‌های زیرمجموعه سوخت آن پرداخت کرده است و ۱۹ درصد از برق در ایالات متحده توسط نیروگاه‌های هسته‌ای تامین می‌شود.

آمریکا از دهه ۱۹۹۰ از ظرفیت‌های غنی سازی خود دست کشید و به جای آن به استفاده از ذخایر اورانیوم غنی شده روسیه روی آورد. در چارچوب لایحه جدید ممنوعیت واردات اورانیوم، دولت بایدن قصد دارد ۲.۲ میلیارد دلار برای گسترش تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایالات متحده اختصاص دهد.

برچسب ها: آمریکا ، اورانیوم ، روسیه
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار