کد خبر: 1237971
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۸
در هفته اخیر نیرو‌های مسلح یمن، با معرفی و رونمایی از دو سلاح جدید خود، معادله میدانی را به گونه‌ای به سمت خود تغییر داد تا جایی که ناو هواپیمابر «آیزنهاور» آمریکا، مجبور شدبه دلیل ملاحظات امنیتی دریای سرخ را ترک کند.

جوان آنلاین: ورود یمن به عرصه حمایت از مردم مظلوم غزه، یکی از جدی‌ترین اشکال حمایتی است که تاکنون بروز یافته است. یمن با ممانعت از عبور کشتی‌های صهیونیستی از دریای سرخ و جلوگیری از رفت و آمد سایر کشتی‌ها به بنادر فلسطین اشغالی، عملاً اقتصاد این رژیم را در جنوب مختل ساخت. این اقدام با گذشت زمان شکل جدی‌تری به خود گرفت و حالا کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی را نیز در بر گرفته است؛ چرا که آمریکا و انگلستان با تشکیل یک ائتلاف تلاش کردند ضمن ضربه‌زدن به یمن، مانع این اقدام یمن شوند.

به گزارش تسنیم، طی هفته اخیر نیروهای مسلح یمن، با معرفی و رونمایی از دو سلاح جدید خود، معادله میدانی را به گونه‌ای به سمت خود تغییر داد تا جایی که ناو هواپیمابر «آیزنهاور» آمریکا، مجبور شدبه دلیل ملاحظات امنیتی دریای سرخ را ترک کند.

یمن , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین ,

شپهاد طوفان تخریب گر

شهپاد طوفان تخریب گر، یک قایق هدایت‌شونده هجومی است. آغاز حرکت این قایق، توسط یک فرد به صورت فیزیکی انجام می‌شود. پس از به حرکت در آوردن این قایق توسط عامل انسانی، وی از قایق، در حال حرکت خارج می‌شود و شهپاد توسط دستگاه کنترل از راه دور، به سمت هدف هدایت می‌شود.

این قایق، امکان حمل 1000 تا 1500 کیلوگرم مواد منفجره زا دارد که در بخش جلویی قایق، همچون سر جنگی موشک جاسازی می‌شود. سرعت این قایق 45 مایل دریایی (83.34 کیلومتر در ساعت) است. این قایق بومی، مجهز به فن‌آوری‌های پیشرفته بوده، با قدرت تخریبی بالا امکان عملیات در تمامی شرایط دریایی را دارد. تصاویر منتشر شده توسط انصارالله نشان از قدرت بالای مانور این شهپاد دارد.

یمن , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین ,

انصارالله یمن زمانی از این سلاح جدید رونمایی کرد که یک عملیات دریایی با آن انجام داده بود. عملیاتی که علیه کشتی «ترانسوُرد نَویگیتر» صورت گرفت. انصارالله همزمان با رونمایی از شهپاد «طوفان تخریب گر»، تصاویر عملیات موفقیت‌آمیز آن علیه کشتی فوق را نیز منتشر ساخت.

 
یمن , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , فلسطین ,

 

موشک فراصوت «حاطم 2»

موشک «حاطم2» یک موشک بالستیکِ فراصوت با سوخت جامد است. این موشک دارای سامانه راهبری هوشمند کنترل از راه دور است. این موشک یک سلاح بومی ساخت یمن است که در چند نسل ساخته شده است. تفاوت هر یک از نسل‌های این موشک، در میزان برد آن است. یکی از ویژگی‌های این موشک، قدرت مانور بالای آن است که به دلیل دارا بودن سامانه هدایت‌پذیر در آن ایجاد شده است.

 
نیروهای مسلح یمن، پیش از رونمایی از این موشک فراصوت، از آن در حمله به کشتی صهیونیستی «ام اس سی ساراه وی» استفاده کردند. در رونمایی از این موشک تصاویر برخورد آن به موشک نامبرده نیز به نمایش گذاشته شد. نسل اولیه این موشک سال 2022 توسط نیروهای مسلح یمن رونمایی شده بود.

«عبدالملک بدرالدین»، رهبر انصارالله در سخنرانی خود در روز عید غدیر، از رونمایی این موشک پرده برداشت.

تاثیر سلاح های جدید بر قدرت عملیاتی مقاومت یمن

با رونمایی سلاح‌های جدید، عرصه دریای سرخ برای کشتی‌های آمریکایی، انگلیسی، صهیونیستی و شناورهایی که قصد حرکت به سمت بنادر فلسطین اشغالی را دارند، در قیاس با گذشته خطرناک‌تر و شعاع حرکتی آنها محدودتر شد؛ به گونه‌ای که ناو هواپیمابر «آیزنهاور»، دریای سرخ را ترک کرد.

اندیشکده‌های آمریکایی که از ماه‌ها قبل به شکست آمریکا در دریای سرخ اذعان کرده بودند، ورود این سلاح‌های جدید را موجب استمرار ناکامی آمریکا توصیف می‌کند. شکستی که با هزینه بالا رقم خورده و حالا می‌تواند هزینه‌های سنگین‌تری به وجود آورد.

تضعیف نقطه قدرت آمریکا در دریای سرخ 

سلاح‌های جدید، ضربه‌زدن به کشتی‌ها را با دقت بیشتر و امکان تخریب بالاتر فراهم می‌کنند. کشتی‌ها و ناوهای آمریکایی به دلیل داشتن سامانه‌های دفاع هوایی، در برخورد با موشک‌های بالستیک و پهپادهای هجومی، قدرت قابل توجهی داشتند اما این دو توانمندی در سلاح‌های جدید تضعیف شده‌اند. شپهاد رونمایی شده با سلاح‌های موجود در ناوهای آمریکایی قابل رهگیری نیستند، لذا امکان موفقیت در عملیات دریایی برای نیروهای مسلح یمن با این سلاح بسیار بالا رفته است.

موشک فراصوت نیز، امکان رهگیری موشک‌های بالستیک را به دلیل سرعت بالای آن به پایین‌ترین حد خود رسانده است. حالا آمریکایی‌ها اگر بخواهند با این موشک‌ها، مقابله کنند باید از فن‌آوری‌های پیشرفته‌تری استفاده کنند که برای آنها محدودیت‌هایی به همراه دارد. آنها با به‌کارگیری فن‌آوری‌های جدید، از یکسو دست خود را رو کرده‌اند و از سوی دیگر باید هزینه بالاتری برای مقابله با توانمندی های مقاومت مصروف کنند.

تثبیت قدرت یمن در مناطق تحت اشراف 

اگر شرایط در همین وضعیت کنونی باقی بماند، همانگونه که ناو هواپیمابر آمریکایی «آیزنهاور» دریای سرخ را ترک کرد، بقیه ناوهای آمریکایی و انگلیسی نیز مجبور خواهند بود دریای سرخ را ترک کنند. حال در شرایطی که یمن، حوزه عملیاتی خود را از شرق تا اقیانوس هند و غرب تا مدیترانه گسترش داده، می‌توان گفت سلاح‌های جدید، حوزه عملیاتی توسعه‌یافته نیروهای مسلح یمن را تثبیت خواهد کرد و این مناطق تحت سیطره یمن قرار خواهد گرفت. در نتیجه استمرار این شرایط، می‌تواند وضعیت امنیت دریانوردی و به دنبال آن امنیت اقتصادی را برای غرب بیش از پیش در معرض خطر قرار دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار