کد خبر: 1234926
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
تحقق کامل فضای مجازی سالم نیازمند همراهی و اهتمام ویژه قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای فراهم‌سازی امکان برخورد بازدارنده با تخلف‌ها است. 

جوان آنلاین: تدبیر جدید رئیس‌جمهور شهید به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پایان بخشی به اختلافات درون حاکمیتی از طریق تصویب ماده واحده تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر در جلسه ۸۸۳ این شورا بموقع به فریاد شبکه نمایش خانگی کشور رسید. 
معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا درباره سکانس «درانت‌های شب» که بعد از تذکر ساترا حذف شد، گفت: تحقق کامل فضای مجازی سالم نیازمند همراهی و اهتمام ویژه قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای فراهم‌سازی امکان برخورد بازدارنده با تخلف‌ها است. 
محمد صادق افراسیابی، معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا درخصوص نقش این مرکز عنوان کرد: از زمان شکل‌گیری ساترا، جریانی که مخالف تنظیم‌گری فضای مجازی بود و منافع خود را در تولید و انتشار برخی محتوا‌های مبتنی بر برخی غرایض نظیر شهوت و خشم به جای توجه به عواطف پاک انسانی و تولید و انتشار برخی محتوا‌های سفارشی برخی سفارتخانه‌های غربی به جای محتوای مروج فرهنگ اسلامی ایرانی می‌دید تلاش می‌کرد تا با ایجاد یک فضای پر گرد و غبار، عرصه‌ای پرآشوب را در حوزه نمایش خانگی رقم بزند. وی ادامه داد: اگر چه این تلاش با درایت و مدیریت تفکر اصیل انقلابی ناکام ماند، اما حمایت جریانی خاص در درون دولت دوازدهم، همچنان بارقه‌های امیدی در دل جریان مخالف ساماندهی فضای مجازی ایجاد کرد که حتی کمی بعدتر پس از روی کارآمدن دولت مردمی و انقلابی سیزدهم، همچنان در سال اول دولت شاهد تلاش پر جنب و جوش جریان مخالف تشکیل زیست بوم امن صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی بودیم. 
افراسیابی که با فارس سخن گفته است با بیان اینکه خوشبختانه در سال ۱۴۰۲ شاهد اتفاق مهمی بودیم که تا حدود زیادی باعث دلسردی و ناامیدی حامیان نابسامانی در شبکه نمایش خانگی شد عنوان کرد: تدبیر جدید رئیس‌جمهور شهید به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پایان بخشی به اختلافات درون حاکمیتی از طریق تصویب ماده واحده تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر در جلسه ۸۸۳ این شورا بموقع به فریاد شبکه نمایش خانگی کشور رسید. معاون کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا تصریح کرد: این مصوبه در درجه اول با تثبیت جایگاه قانونی ساترا در امر تنظیم‌گری صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی، به گرد و غبار‌های ایجاد شده در حوزه افکار عمومی از سوی جریان وابسته به تفکر لیبرالیسم پایان داد و از سوی دیگر با تقسیم کار منطقی و درست میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما، زمینه‌های همکاری و هم افزایی د‌و نهاد تنظیم‌گر مهم کشور را فراهم کرد. 
وی ادامه داد: حالا با گذشت نزدیک به یک سال از مصوبه مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی، نقش این مصوبه در ایجاد فضایی آرام برای تنظیم‌گری صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی بیشتر از گذشته آشکار شده است و همین امر باعث شد تا در یک سال گذشته شاهد تنظیم‌گری روان ساترا باشیم. 
وی افزود: از همین رو به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دستاورد‌های ساترا در یک سال گذشته، ایجاد تحولی مهم و چشمگیر در نوع حکمرانی فرهنگی فضای مجازی خصوصاً شبکه نمایش خانگی با هدف تحقق فضای مجازی سالم، مفید و امن بود. 
افراسیابی گفت: ناگفته نماند که قطعاً نوع تعامل ساترا با سکو‌های نمایش خانگی به اندازه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مهم است و اگر تنظیم‌گری تعاملی ساترا نبود چه بسا مصوبه مهم شورای عالی انقلاب فرهنگی در مقام اجرا، به شکل مطلوب اجرا نمی‌شد. نوع مدیریت و حکمرانی فرهنگی ساترا در این ایام ثابت کرد بدون عدول از اصول فرهنگ اسلامی ایرانی و اتخاذ راهبرد تعامل حداکثری با بخش خصوصی می‌توان شاهد شکوفایی صنعت صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی به دور از حواشی و سر و صدا‌های تحمیلی بود. 
وی ادامه داد: البته همچنان برخی دلسوزان انقلاب اسلامی ممکن است انتقاداتی نسبت به فیلم‌های تحت تنظیم‌گری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سریال‌های تحت تنظیم‌گری ساترا در شبکه نمایش خانگی داشته باشند. 
وی ادامه داد: در پاسخ به این انتقادات باید گفت اولا مروری بر گذشته نشان می‌دهد که در دو سال گذشته شاهد یک ارتقای جدی و غیرقابل مقایسه با گذشته در حوزه سلامت محتوایی شبکه نمایش خانگی بودیم. ثانیاً تحقق کامل فضای مجازی سالم نیازمند همراهی و اهتمام ویژه قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی برای فراهم‌سازی امکان برخورد بازدارنده با تخلف‌ها است و در این امر شرایط برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساترا یکسان است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار