کد خبر: 1233555
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
هشدار پلیس به دنبال‌کنندگان همستر
تصور اینکه بشود با ضربه زدن به همستر و جذب کردن سکه‌های مجازی به ثروتی بدون دردسر رسید، باعث شده هر ثانیه شمار بیشتری از کاربران تلگرام به امید یافتن گنج وارد این بازی شوند، از همین‌رو گستردگی اقبال به همستر نگرانی‌هایی را درباره آسیب‌های احتمالی به همراه داشته است
 حسین فصیحی

جوان آنلاین: کاربران با همستر بازی می‌کنند یا همستر کاربران را بازی می‌دهد؟ آیا سکه‌های مجازی روزی نقد خواهد شد؟ برندگان و بازندگان این بازی چه کسانی هستند؟ این پرسش‌ها و بیشتر از این‌ها سؤال‌هایی است که همستر با جمع کردن بیش از ۱۲۰ میلیون دنبال‌کننده، ذهن‌ها را متوجه خود کرده است. 
از روزی که همسترکامبت از محلی نامشخص قدم به دنیای مجازی گذاشت، بیش از دو ماه نمی‌گذرد، اما در همین مدت کوتاه موفق شده بیش از ۱۲۰ میلیون کاربر را با خود همراه کند و آنگونه که اعلام کرده قصد دارد با جذب یک میلیارد کاربر، پیشتاز میدان باشد. تصور اینکه بشود با ضربه زدن به همستر و جذب کردن سکه‌های مجازی به ثروتی بدون دردسر رسید، باعث شده هر ثانیه شمار بیشتری از کاربران تلگرام به امید یافتن گنج وارد این بازی شوند، از همین‌رو گستردگی اقبال به همستر نگرانی‌هایی را درباره آسیب‌های احتمالی به همراه داشته است. از جمله این نگرانی‌ها مشخص نبودن شرکت سازنده بازی و اهدافی است که امکان دارد در پس ماجرا وجود داشته باشد. موضوع دیگر احتمال دسترسی به داده‌های تلفن همراه افراد است که به این شیوه بشود اطلاعات شخصی کاربران را به سرور‌های مورد نظر انتقال داد. امکان وجود «طرح پانزی» هم از موضوعات مطرح دیگری است که با پیش رفتن دامنه بازی و جذب کاربران بیشتر نصیب برنامه‌سازان آن شود و سر بازیگران بدون کلاه بماند. با این حال مشکل از اینجا شروع می‌شود که نمی‌توان با صراحت در مورد موضوعات مطرح شده اظهارنظر قطعی کرد. 

 هویت کاربران
در حال حاضر مشخص نیست چه بخشی از آمار ۱۲۰ میلیون کاربری که هر لحظه در حال ضربه زدن به همستر هستند و هر لحظه هم شمارشان در حال افزایش است ایرانی باشند، اما با موج داخلی که به سمت تلگرام به راه افتاده، می‌توان حدس زد که غالب دنبال‌کنندگان همستر ایرانی باشند. وخامت وضعیت اقتصادی کشور و کسب درآمد آسان، آن هم با ضربه زدن روی صفحه گوشی تلفن همراه این فراوانی را تأیید می‌کند، خصوصاً اینکه پیش‌تر بازی نایت‌کوین توانسته بود دنبال‌کنندگان خود را که روی سکه‌های مجازی ضربه‌زده بودند به پول برساند. 
 فعال شدن مجرمان مجازی
فعال شدن اعمال مجرمانه از بستر رمزارز‌ها از آسیب‌هایی است که معضلات بسیاری را پیش‌روی ساختار قانونی کشور قرار داده است از جمله اینکه به دلیل پیچیدگی‌هایی که در تدوین این فرآیند وجود دارد، قوانین روشنی برای این شیوه از اعمال مجرمانه وضع نشده است، از همین‌رو مجرمان فضای مجازی از خلأ‌های موجود برای رسیدن به اهدفشان بهره‌مند می‌شوند. بدیهی‌ترین شیوه راه یافتن کلاهبرداری با وعده فروش سکه‌های همستر به کاربران مجازی است. به عنوان مثال در چند روز گذشته آگهی‌هایی در بستر مجازی منتشر شده که منتشر‌کنندگان آن در قبال دادن سکه‌های مجازی درخواست پول کرده‌اند. افرادی که حاضر می‌شوند پولی در قبال سکه‌های مجازی پرداخت کنند، بازندگان حقیقی هستند، چراکه بعد از واریز پول دیگر کسی به تماس آن‌ها پاسخ نمی‌دهد. 

 هشدار پلیس
آسیب‌های حقیقی که امکان دارد همستر به دنبال‌کنندگانش وارد کند هنوز به صورت روشن شناسایی نشده است. با این حال پلیس فتا در حال بررسی مسیر‌هایی است که امکان دارد همستر بخواهد به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کند. با وجود این پلیس درباره خطر‌های احتمالی آن به کاربران هشدار می‌دهد. 
سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا به «جوان» می‌گوید: «در حال حاضر هیچ خوش‌بینی صد درصدی نسبت به این بازی وجود ندارد و هیچ کارشناس داخلی و خارجی هم نمی‌تواند با قاطعیت در این باره اظهارنظر کند. آن‌ها تنها اعلام کرده‌اند که این رمزارز را در بستر بلاک‌چین بالا آورده‌اند و قصد دارند آن را در صرافی‌ها لیست کنند، اما شاهدیم که این اتفاق روی نداده است.»

 سکه مجازی بدون پشتیبان
سرهنگ پاشایی درباره تفاوت نایت‌کوین با همستر هم خاطرنشان می‌کند: «زمانی که بازی نایت‌کوین برای کسب درآمد به راه افتاد، توانست ۲۵ میلیون دنبال‌کننده را با خود همراه کند، اما ما حالا شاهد چالشی هستیم که در آن ۱۲۰‌میلیون نفر شرکت کرده‌اند که در آن تعداد زیادی رمزارز وجود دارد. این تعداد رمزارز نشان می‌دهد همه فروشنده هستند و زمانی که شمار فروشندگان زیاد باشد، طبیعتاً قیمت آن هم کاهش پیدا می‌کند. از طرفی همستر در صرافی‌ها لیست نشده و مشخص نیست که از سوی چه کشوری و با چه هدفی پشتیبانی می‌شود. این‌ها موضوعاتی هستند که باید به آن توجه شود.»


 احتمال سرقت اطلاعات
معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا درباره شکایت‌هایی که علیه همستر ثبت شده هم می‌گوید: «در حال حاضر کلاهبرداری‌هایی با موضوع همستر در بستر اینستاگرام و تلگرام ثبت شده که براساس آن افراد کلاهبردار مدعی شده بودند قادرند کد‌های مخفی همستر را به فروش برسانند که در حال حاضر ۱۸ شکایت مطرح شده در حال رسیدگی است و احتمال طرح شکایت‌های بیشتر هم وجود دارد. در این پیام‌رسان مجرمان سایبری در حال مانیتورینگ فضای مجازی هستند و بستر‌های مجرمانه را طراحی می‌کنند. به عنوان مثال با قرار دادن اکانت بازی در پروفایل‌شان، خودشان را پشتیبان بازی معرفی می‌کنند و مدعی می‌شوند می‌توانند شمار سکه‌ها را فزایش دهند که احتمال دارد در این شیوه حساب کاربری دنبال‌کنندگان هک و از آن‌ها کلاهبرداری شود. مجرمان سایبری با نصب مینی‌آپ در گوشی تلفن همراه کاربران به اطلاعات کاربری آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند و احتمال سرقت اطلاعات گوشی تلفن همراه آن‌ها از این طریق وجود دارد.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار