کد خبر: 1233496
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۰
پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی اغلب دریچه‌ای به زندگی دیگران از جمله روابط آن‌ها می‌دهند. دیدن شریک زندگی خود در حال تعامل آنلاین با دیگران یا جلب توجه دیگران می‌تواند باعث ایجاد احساس حسادت و ناامنی شود

جوان آنلاین: در ادامه خلاصه گزارشی از وب‌سایت «تبیان» درباره تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر ازدواج آمده است. این گزارش در ارتقای بهره‌مندی مفید از رسانه‌ها و کاهش تبعات آن کمک می‌کند. در این گزارش می‌خوانیم: رسانه‌های اجتماعی می‌توانند زندگی شما و اعضای خانواده‌تان را بهبود بخشند، اما این تمام ماجرا نیست. نتایج یک مطالعه پیش‌بینی می‌کند افرادی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند ۱۱ درصد در ازدواج خود شادتر از افرادی هستند که به طور منظم از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در واقع رسانه‌ها نقشی کلیدی در شکل‌دهی به ارزش‌ها و باور‌های اجتماعی، از جمله دیدگاه‌ها و باور‌ها درباره ازدواج ایفا می‌کنند. در ادامه به برخی از این تأثیرات پرداخته می‌شود:

۱) حسادت و ناامنی: پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی اغلب دریچه‌ای به زندگی دیگران از جمله روابط آن‌ها می‌دهند. دیدن شریک زندگی خود در حال تعامل آنلاین با دیگران یا جلب توجه دیگران می‌تواند باعث ایجاد احساس حسادت و ناامنی شود. 

۲) فقدان حریم خصوصی: رسانه‌های اجتماعی ما را به اشتراک‌گذاری اطلاعات و تجربیات شخصی با مخاطبان گسترده تشویق می‌کنند. گاهی اوقات، زوج‌ها ممکن است ناخواسته جزئیات خصوصی یا لحظات صمیمی را که باید بین خود نگه دارند، به اشتراک بگذارند. این فقدان حریم خصوصی می‌تواند منجر به نقض اعتماد و ناراحتی شود. 

۳) تفسیر نادرست ارتباط: ارتباطات آنلاین فاقد تفاوت‌های ظریف در تعامل چهره‌به‌چهره است و باعث می‌شود سوءتفاهم‌ها راحت‌تر رخ دهد. لحن، نیت و احساسات را می‌توان از طریق مکالمات متنی به اشتباه تعبیر کرد که منجر به درگیری‌های غیرضروری یا جریحه‌دار کردن احساسات می‌شود. 

۴) اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی: صرف زمان زیاد در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند باعث شود افراد از روابط واقعی خود غافل شوند. اگر یکی از شرکا به طور مداوم در فعالیت‌های آنلاین خود جذب شود، می‌تواند منجر به بی‌توجهی، کمبود زمان باکیفیت و قطع ارتباط کلی با شریک خود شود. ۴۰ درصد از بزرگسالان می‌گویند که از مقدار زمانی که شریک زندگی خود برای تلفن هوشمند خود صرف می‌کند، ناراحت هستند. 

۵) خیانت: پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند فرصت‌هایی را برای افراد فراهم کنند تا درگیر معاشقه یا حتی خیانت عاطفی یا فیزیکی شوند. سهولت ارتباط با دیگران و ناشناس بودن تعاملات آنلاین می‌تواند برای برخی افراد وسوسه‌انگیز باشد که به دنبال جلب توجه یا ایجاد ارتباطات نامناسب خارج از روابط خود باشند. 

۶) مقایسه و نارضایتی: رسانه‌های اجتماعی اغلب نسخه‌ای از زندگی مردم را ارائه می‌دهند که نکات برجسته و مثبت را به نمایش می‌گذارند. قرارگرفتن مداوم در معرض چنین محتوایی می‌تواند انتظارات غیرواقعی را در یک رابطه ایجاد کند و منجر به احساس نارضایتی و ناامیدی شود. مردم بهترین لحظات زندگی خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، بنابراین زوج‌ها گاهی اوقات زندگی روزمره خود را با زندگی هیجان‌انگیز دیگران مقایسه می‌کنند. احساس حسادت و تحقیر نسبت به خود به دلیل مطالبی که دیگران در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کنند با بدتر شدن افسردگی و کاهش رفاه کلی همراه است. 

۷) تحقیر ارزش‌های سنتی: برخی رسانه‌ها ممکن است ارزش‌های سنتی و فرهنگی مربوط به ازدواج را نادیده بگیرند یا حتی تحقیر کنند که می‌تواند منجر به کاهش احترام به این ارزش‌ها در جامعه شود. 

۸) تشویق به رفتار‌های ناپسند: نمایش رفتار‌های ناپسند مانند خیانت و بی‌وفایی به عنوان رفتار‌های معمول و قابل قبول می‌تواند تأثیرات منفی روی رفتار‌های زناشویی و اخلاقی افراد داشته باشد و به نوعی قبح آن بریزد و عادی‌سازی شود. 

۹) رواج پیش‌داوری‌های منفی: برخی رسانه‌ها ممکن است تصاویری منفی از ازدواج مانند خیانت، اختلافات شدید و ناکامی‌ها را بیشتر نمایش دهند که می‌تواند نگرش منفی نسبت به ازدواج را تقویت کند. 

به‌خاطر داشته باشید که رسانه‌های اجتماعی دقیقاً همان چیزی است که از نام آن پیداست: رسانه! این یک دنیای مجزا نیست. روابط را حفظ نمی‌کند، زیرا مبتنی بر واقعیت مجازی است که طبیعتاً قادر به پشتیبانی از فعالیت‌های لازم برای انجام یک رابطه نیست. برای کاهش اثرات منفی بالقوه رسانه‌های اجتماعی بر روابط، ارتباطات باز، اعتماد و تعیین مرز‌های سالم ضروری است. برای زوج‌ها مهم است که دستورالعمل‌هایی را در مورد استفاده از رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنند، نگرانی‌های خود را مورد بحث و فعالانه ارتباط واقعی خود را بر حضور آنلاین خود در اولویت قرار دهند. زمان باکیفیت منظم، احترام، اعتماد، قدردانی از شریک زندگی خود، ارتباط مؤثر و حمایت متقابل می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا چالش‌هایی را که رسانه‌های اجتماعی ممکن است برای رابطه‌شان ایجاد کند، حل کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار