کد خبر: 1217253
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
وزیر کشور با تأکید بر حضور ۱۵ هزار داوطلب فرهیخته و توانمند برای انتخابات یازدهم اسفند دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: زمینه برای یک رقابت واقعی میان سلایق و گروه‌های مختلف سیاسی فراهم شده است. 
احمد وحیدی در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، در پاسخ به سؤال ایرنا درباره مشارکت گروه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات یازدهم اسفند گفت: نزدیک ۱۵ هزار نفر از قشر‌های فرهیخته و توانمند، داوطلب انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی شدند. این داوطلبان با سلایق و گروه‌های مختلف سیاسی هستند که در قشر‌های مختلف مردمی حضور دارند. توصیه ما به آن‌ها این است که همگی فعال باشند تا حضور گروه‌های متبوعشان را در حوزه قانون‌گذاری در مجلس دنبال کنند. وزیر کشور افزود: زمینه برای یک رقابت واقعی فراهم است و جریان‌های سیاسی باید مسئولانه به میدان بیایند. هم اکنون زمان حضور احزاب است. احزاب بدون حضور در انتخابات فلسفه وجودی خود را زیر سؤال می‌برند، چراکه نقطه اوج‌شان زمان انتخابات است. 
وحیدی ادامه داد: به احزاب مختلف توصیه می‌کنیم حضور پیدا کنند و با سلایق مختلف، پاسخگوی نیاز‌های مردم باشند. مبنای انتخابات، مبنای طرح‌ها و ایده‌ها است؛ برنامه‌هایی که برای یک ایران قوی دارند، در قالب قانون‌گذاری دنبال کنند. وزیر کشور مردم‌سالاری را مبتنی بر حضور مردم دانست و گفت: حضور مردم در صحنه از اول انقلاب مبنای جمهوری اسلامی بوده و حضور مردمی همواره مسائل را جلو برده است. بنابراین مردم در جمهوری اسلامی، حقیقت واقعی هستند. وحیدی گفت: حرف از مردم، تاکتیکی نیست بلکه واقعی و راهبردی است. بنابراین حضور مردم تعیین کننده است که مردم کسی هستند که کشور را می‌سازند و پیشرفت ایجاد می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: لذا مردم با حضور و مشارکت خودشان، مثل دفعات قبل و همه صحنه‌های دیگر، ایران قوی را می‌سازند، پیام‌های ناامید کننده‌ای به دشمنان می‌دهند که نمی‌توانند در دل مردم جای باز کرده و دل دوستان خود را شاد می‌کنند. 
 
شانا و پایداری به توافق رسیدند
شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب (شانا) و جبهه پایداری بر سر ارائه لیست واحد انتخاباتی در تهران به توافق رسیدند. 
حمیدرضا فولادگر عضو شورای ائتلاف در گفتگو با ایرنا گفت: شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب (شانا) و جبهه پایداری بر سر ارائه لیست واحد انتخاباتی در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران به توافق رسیدند. وی افزود: توافقات اولیه بین شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب و جبهه پایداری برای ارائه لیست واحد انجام شده، اما درباره جزئیات و تعداد نامزد‌های جبهه پایداری و شورای ائتلاف در لیست هنوز مذاکرات در حال انجام است. فولادگر خاطرنشان کرد: ارائه لیست انتخاباتی ۳۰ نفره شورای ائتلاف برای تهران مراحل نهایی خود را طی می‌کند مصاحبه‌های زیادی از نامزد‌ها انجام شده و نتیجه مصاحبه‌ها در حال بررسی نهایی است. این عضو شورای ائتلاف اظهار داشت: در مرحله اول یک لیست ۹۰ نفره برای تهران از نامزد‌هایی که مصاحبه از آن‌ها انجام شده بود تهیه شد تا پس از بررسی‌هایی که صورت می‌گیرد لیست نهایی ۳۰ نفره برای تهران ارائه شود. 
 
آغاز تبلیغات انتخابات از ساعت صفر بامداد ۳ اسفند
تبلیغات انتخابات مجلس دوازدهم از ساعت صفر بامداد ۳ اسفند لغایت ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند انجام می‌شود. 
محسن اسلامی، دبیر ستاد انتخابات کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره سازوکار وزارت کشور در خصوص انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: براساس جدول زمان‌بندی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازه تبلیغات قانونی نامزد‌های انتخابات از امروز (۳ اسفند) آغاز می‌شود و تا ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفند ادامه دارد. 
دبیر ستاد انتخابات کشور ادامه داد: ما دستورالعمل تبلیغات را قبلا به رسانه‌ها، حوزه‌های انتخابیه و ستاد‌های انتخابات اعلام کردیم و به‌واسطه پیامکی که برای نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم آن‌ها هم در جریان کار قرار گرفتند و این دستورالعمل مبنای اصلی بازه تبلیغات خواهد بود. اسلامی تصریح کرد: آنچه به‌عنوان تخلف از این دستورالعمل مشاهده کنیم حتماً هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت به آن ورود می‌کنند و نظارت لازم در حال شکل‌گیری است لذا به محض اینکه تخلفی مشاهده شود مراجع قضایی در جریان قرار خواهند گرفت و تذکر و اقدامات قانونی صورت می‌گیرد. 
سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: براساس ماده ۸ قانون احزاب، جبهه‌های سیاسی می‌توانند اقدام به ارائه و معرفی لیست نامزد‌های مورد حمایت خود کنند و براساس آنچه ما به عنوان جبهه‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی قانونی و فعال احصا کردیم ۷۳ حزب ملی، ۳۰ حزب استانی و ۲۰ جبهه این امکان برایشان فراهم است و حتماً نامزدی که اسمش در فهرست قرار می‌گیرد باید رضایت ورود به لیست را به آن حزب یا جبهه اعلام کند. 
 
منتقدان روزنه‌گشایی راه‌حل ایجابی ندارند
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه وجود نگاه‌های متفاوت در جریان اصلاحات باید به‌رسمیت شناخته شود، گفت: ای‌کاش منتقدین بیانیه روزنه گشایی، پیشنهاد ایجابی خود را هم برای برون‌رفت از وضعیت فعلی ارائه می‌کردند. 
حجت نظری عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از امضاکنندگان بیانیه موسوم به روزنه‌گشایی در گفتگو با تسنیم، با اشاره به انتشار بیانیه ۱۱۰ نفر از چهره‌های سیاسی و رسانه‌ای اصلاح‌طلب مبنی بر لزوم حضور فعالانه در عرصه انتخابات گفت: هیچ انسانی برای اینکه کار عبث انجام بدهد، اقدامی را شروع نمی‌کند و اگر اقدامی را انجام می‌دهد به‌طور طبیعی محاسباتی را پیش‌بینی کرده است که این اقدام قرار است منتج به یک نتیجه‌ای در عالم واقع شود. وی افزود: این‌که گفته شود امضاکنندگان این بیانیه هیچ هدفی از انتشار آن دنبال نمی‌کردند از اساس مردود است چراکه ما معتقدیم از قِبَل فعالیت‌های این‌چنینی می‌توان اقداماتی ولو محدود یا در فواصل زمانی بلندمدت انجام داد که منجر به تغییرات مثبتی در جهت منافع ملی شود. 
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: عمده تفاوت موافقان و مخالفان حضور فعالانه در عرصه‌های سیاسی درون جریان اصلاحات در این است که ما به‌خلاف دوستان‌مان معتقدیم هیچ اقدامی را نمی‌توان پیش‌گویی کرد و گفت که حتماً اهداف و اراده ما را محقق خواهد کرد. ما بر اساس واقعیت‌های موجود و سابقه ذهنی که داشتیم مسیری را پیشنهاد کردیم که امکان گشایش روزنه‌هایی را ایجاد کند. نظری گفت: ما در توصیف وضع موجود چندان تفاوتی با دوستان‌مان نداریم و عمده تفاوت ما در تشخیص و انتخاب راه‌حل است. لااقل اقدام ما از این جنبه باید مورد توجه قرار گیرد که برای برون‌رفت وضعیت راه‌حل عملی پیشنهاد دادیم. ای‌کاش دوستانی که در توصیف وضع موجود و بیان شرایط با ما تقریباً هم‌راستا هستند، پیشنهاد ایجابی خود را هم برای برون‌رفت از وضعیت فعلی ارائه می‌کردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار