کد خبر: 1203490
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف ابزار‌های ارتباطی را ناممکن دانست‌
تنها راه مقابله مؤثر با تهاجم فرهنگی بی‌رحمانه ایجاد مصونیت فرهنگی با تکیه بر مبانی غنی فرهنگی و دینی است.
جوان آنلاین: رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه امکان نادیده انگاشتن یا کنار گذاشتن این ابزار‌های نوین ارتباطی برای هیچ جامعه‌ای وجود ندارد، تصریح کرد: تنها راه مقابله مؤثر با تهاجم فرهنگی بی‌رحمانه ایجاد مصونیت فرهنگی با تکیه بر مبانی غنی فرهنگی و دینی است. 
به گزارش فارس، سید ابراهیم رئیسی صبح دیروز در همایش «چیستی و چگونگی قرارگاهی شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی»، بیانات هر ساله رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سالروز تأسیس این نهاد را به مثابه چراغ راهی برای این شورا دانست و افزود: این جلسه همچنین بهانه‌ای برای یادآوری دوباره این سخنان مهم و نیز یادآوری مسئولیت مهم این شورا برای هدایت حرکت فرهنگی و علمی کشور به سمت و سوی مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و اقتضائات انقلاب شکوهمند اسلامی است. 
 
 استفاده درست از ابزار فرهنگی یعنی بی نیازی از ابزار‌های الزام‌آور
رئیسی با بیان اینکه اهمیت فرهنگ به عنوان جهت‌دهنده به اقدامات زیربنایی در جوامع انسانی بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: این فرهنگ است که هم به عنوان شتاب‌دهنده و هم عامل کند شدن حرکت به تمام اقدامات و فعالیت‌ها جهت‌دهی می‌کند؛ فرهنگ مهم‌ترین ابزار برای پیشرفت و موفقیت یک جامعه است و اگر از ابزار فرهنگی به شکل صحیح، در جا و زمان مناسب استفاده شود، در بسیاری عرصه‌ها نیازمند استفاده از ابزار الزام‌آور یا تحمیل‌کننده نخواهیم بود. 
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه موفقیت یک جامعه در گرو میزان کارآمدی ابزار‌های فرهنگی آن است، تصریح کرد: ابزار‌های کارآمد فرهنگی ما را از بسیاری باید‌ها و نباید‌ها و ابزار‌های الزام‌آور بی‌نیاز می‌کند. رئیسی با بیان اینکه امروز نیازمند یک نظم و محتوای انقلابی و نظم‌بخشی در مسائل فرهنگی هستیم که نقش قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به خوبی از عهده ایفای آن برآید، گفت: اگر چه همه بخش‌های دیگر نیز در این زمینه مسئولیت دارند و فعال هم هستند، اما نقش و سهم شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه مهم‌تر است. 
 
 ابزار‌های نوین ارتباطی را نمی‌توان نادیده گرفت
رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: جهان امروز جهان ارتباطات است و تهاجم فرهنگی به فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها و تحمیل الگو‌های فرهنگی یک واقعیت غیرقابل انکار است. از سوی دیگر همه عرصه‌های زندگی ما با ابزار‌ها و اقتضائات ارتباطی درهم پیچیده و بر بستر یک نظام اطلاعاتی گسترده قرار دارد لذا امکان نادیده انگاشتن یا کنار گذاشتن این ابزار‌های نوین ارتباطی برای هیچ جامعه‌ای وجود ندارد و تنها راه مقابله مؤثر با تهاجم فرهنگی بی‌رحمانه ایجاد مصونیت فرهنگی با تکیه بر مبانی غنی فرهنگی و دینی است. 
وی سیاستگذاری و هدایت دستگاه‌های متولی علم و فرهنگ در جهت اهداف و محتوای انقلاب اسلامی را از جمله مسئولیت‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک مرکز قرارگاهی برشمرد و خاطرنشان کرد: بسیار مهم است که آموزش و پرورش، رسانه‌ها و به ویژه رسانه ملی و دستگاه‌های فرهنگی، علمی و تبلیغی ما ذیل یک مرکز قرارگاهی در جهت تقویت و ارتقای فرهنگ در راستای اهداف و محتوای انقلاب اسلامی فعالیت کنند. 
 
 ضرورت کنشگری فعال در تقابل با تهاجم فرهنگی
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به مسئولیت شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نسبت به ارتقای توأمان علم و فرهنگ در کشور، شناسایی نیاز‌های فرهنگی جامعه و برنامه‌ریزی جهت رفع آن‌ها را از دیگر ملزومات مصون‌سازی جامعه از شبیخون فرهنگی دانست و گفت: در این راستا رصد دائمی عملکرد دستگاه‌ها و ارزیابی میزان اثرگذاری اقدامات انجام شده در موفقیت اهداف تعیین شده بسیار حائز اهمیت است. رئیسی «سیاستگذاری»، «تدوین ضوابط» و «نظارت» را از جمله اقدامات مهم در کار قرارگاهی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و امکانات با تقسیم کار منطقی میان نیرو‌های فعال در میدان عنوان کرد و با تاکید بر پیگیری مستمر اجرایی شدن ضوابط تصریح کرد: ما در بخش برنامه‌ریزی و قانون‌نویسی با کاستی مواجه نیستیم، اما در بخش پیگیری اجرای آن‌ها نیازمند کار تحولی هستیم چرا که ضامن اجرای برنامه‌ریزی‌ها و قانون‌گذاری‌ها پیگیری مستمر از سوی مسئولان است. رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت کنشگری فعال در تقابل با تهاجم فرهنگی تصریح کرد: کنشگری فعال در این میدان ایجاب می‌کند که تمامی مراکز علمی، آموزشی و فرهنگی به صورت جهادی کار کنند. 
رئیسی در ادامه زمان‌بندی در اجرای تصمیمات فرهنگی را حائز اهمیت دانست و افزود: اگر چه تحقق اهداف تصمیمات فرهنگی نیازمند زمان است، اما در این زمینه باید به مقوله زمان‌بندی نیز توجه داشت تا نتیجه کار‌ها مشخص شود. 
 
 حمایت دولت از نهضت فرهنگی مردم پایه
رئیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در ادامه حمایت و پشتیبانی از نهضت فرهنگی مردم‌پایه در کشور در سطوح مختلف را از جمله وظایف همه دستگاه‌های اجرایی و دولتی برشمرد. وی همچنین با تاکید بر مسئولیت شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم نسبت به افزایش سهم ایران در خزانه علمی و فرهنگی جهان، تصریح کرد: یکی از مزیت‌های مهم کشور ما داشتن دست برتر در علوم انسانی به واسطه داشتن تمدنی غنی است و باید با تلاش مضاعف نسبت به ارتقا و افزایش سهم جمهوری اسلامی ایران در این بخش، در مراکز علمی جهانی تلاش شود، چرا که علوم انسانی می‌تواند نقش بسیار مهمی در انسانی‌تر شدن فناوری‌های مدرن در جهان ایفا کند. 
رئیس جمهور در پایان برگزاری این نشست را در جهت بازنگری اقدامات انجام شده در بخش فرهنگ و برنامه‌ریزی دقیق و متقن برای آینده حائز اهمیت برشمرد و بهره‌گیری از منظومه فکری رهبری معظم انقلاب اسلامی برای برداشتن گام‌های استوار و اساسی در بخش فرهنگ را مؤثر و راهگشا دانست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار