کد خبر: 1188873
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۹
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: امیدواریم جهان اسلام در پی وحدت اسلامی، به سمت صلح عادلانه حرکت کرده و گفتمان ستیزه‌جویی را از منطقه حذف کند.

به گزارش جوان آنلاین به نقل از فارس، مراسم افتتاحیه سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امروز با حضور حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در سالن اجلاس سران کشور‌های اسلامی برگزار شد.

شهریاری در ابتدای مراسم ضمن تبریک میلاد پیامبر صل‌الله علیه و آله و سلم و امام جعفر صادق علیه‌السلام گفت: هدف اصلی ما در کنفرانس‌های وحدت، گسترش گفتمان امت واحده است و امیدواریم ابتکار اتحادیه کشور‌های اسلامی، باعث شود به ظهور نزدیک شویم، مرز‌های کشور‌های اسلامی کمرنگ شوند، پول واحد اسلامی رواج پیدا کند و مجلس واحدی در آن فعال شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: جهان اسلام طی سال‌های گذشته تحولات گسترده‌ای را شاهد بوده است. یکی از آن‌ها این است که مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با طراحی کنفرانس بین‌المللی «مناره ۲» از همه رسانه‌های مؤثر در جهان اسلام، انسان و رسانه‌های مشهور در شبکه‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و اقشار عمومی دعوت می‌کند تا فعالیت‌های خود را در حوزه قرآن کریم در این رویداد تاریخی به صحنه بیاورند.

وی ضمن بیان اینکه ما از پایان جنگ‌های بی‌حاصل یمن و سوریه استقبال می‌کنیم، گفت: امیدواریم جهان اسلام در پی وحدت اسلامی، به سمت صلح عادلانه حرکت کرده و گفتمان ستیزه‌جویی را از منطقه حذف کند. ما از کشور‌های اسلامی می‌خواهیم برای ریشه‌کنی جنگ درون جهان اسلام بیشتر تلاش کنند. یکی از مهم‌ترین ارزش‌های مشترک جهان اسلام، امنیت پایدار در ۳ لایه ملی، منطقه‌ای و جهانی است. ما توانستیم گفتمان وحدت را در سطوح مختلف گسترش دهیم.

حجت‌الاسلام شهریاری بهبود روابط ایران سیاسی ایران و عربستان را مهم‌ترین تحول به سوی همکاری بین کشور‌های اسلامی دانست و تصریح کرد: این اقدام، نوید صلحی پایدار و همکاری بادوام در منطقه است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از تحولی دیگر در جهان اسلام یاد کرد و گفت: یکی از الزامات دست پیدا کردن به امت واحده، کوتاه شدن دست طمع دشمنان اسلام از منطقه است. اخراج آمریکا از افغانستان فرصتی تکرارناپذیر برای آسایش مردم افغانستان است. مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، آمادگی خود را برای ایفای نقش سازنده جهت دستیابی امارت اسلامی افغانستان به همه‌جانبه‌گرایی اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: همکاری با هم‌پیمان‌هایی مثل چین، روسیه و ... تحولی دیگر در جهان اسلام به شمار می‌رود. این همکاری روابط گسترده سیاسی و اقتصادی را تضمین می‌کند. این مسیر به فقرزدایی کمک می‌کند. تحول بعدی، همکاری کشور‌های اسلامی جهت مخالفت با تعاریف غیرانسانی از خانواده است. مجمع با ابتکار کنفرانس بین‌المللی کرامت، با محوریت خانواده، دانش تولید شده در جوامع اسلامی به ویژه بین فرهیختگان دانشگاه‌های جهان اسلام را محور قرار داده است.

شهریاری گفت: حمایت از مردم فلسطین مورد دیگر از تحولات رخ داده است. حرکت فلسطینی‌ها برای دفاع از حقوق خود به پشتیبانی همه‌جانبه جهان اسلام نیاز دارد. این نیاز علاوه بر گفتمان، در عمل نیز باید تجلی پیدا کند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب به کسانی که روابط با رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی می‌کنند هشدار داد و خطاب به آن‌ها گفت: هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه برای جهان اسلام سودمند نخواهد بود. طعم تلخ همکاری با دشمنان اسلام را در داستان بنی قریظه به یاد آورید. او بر هیچ عهد و پیمانی پایبند نیست و ویرانی، ترور و نزاع در جهان اسلام را دنبال می‌کند. او در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار گرفته و پیروزی بزرگ به حول و قوه الهی نزدیک است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار