کد خبر: 1187132
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
پسر افغان در حادثه‌ای دلخراش ۹ نفر از دوستانش را به آتش کشید که در جریان آن دو نفر به کام مرگ رفتند و هفت نفر دیگر هم با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. متهم پس از دستگیر مدعی شد از هم‌ولایتی‌هایش پول طلب داشته و آن‌ها او را به محل زندگی‌اش راه نمی‌دادند و به همین دلیل محل خواب آن‌ها را به آتش کشیده‌است.
غلامرضا مسکنی

ساعت ۷ صبح شنبه اول مهر، رهگذرانی در حال عبور از نزدیکی بازارچه قوام‌الدوله در جنوب تهران متوجه حادثه آتش‌سوزی خانه قدیمی دو طبقه‌ای شدند. دود و آتش از طبقه دوم ساختمان به آسمان بلند شده‌بود و چند مرد جوان افغان هم در تلاش بودند آتش را به هر طریقی شده خاموش کنند. از سوی دیگر صدای فریاد‌های کمک‌خواهی چند مرد هم از داخل ساختمان به گوش می‌رسید که حکایت از آن داشت داخل شعله‌های آتش گرفتار شده‌اند و راه گریزی ندارند.
بازداشت مرد آتش‌افروز
همزمان با اطلاع خبر آتش‌سوزی به آتش‌نشانان رهگذران دیدند شش مرد افغان که در تلاش هستند آتش را خاموش کنند، مردی زخمی را دستگیرکرده‌اند و ادعا می‌کنند وی عامل آتش‌سوزی است. لحظاتی بعد آتش‌نشانان، مأموران پلیس و عوامل اورژانس با تماس تلفنی رهگذران، در محل حاضر شدند. تلاش برای خاموش کردن آتش ادامه داشت و همزمان صدای ناله و ضجه چند مرد از میان دود و آتش به گوش می‌رسید و سرانجام پس از اطفای حریق آتش‌نشانان با پیکر سوخته‌شده ۹ مرد افغان روبه‌رو شدند و به سرعت افراد زخمی را برای نجات جانشان با آمبولانس به بیمارستان منتقل کردند.
تحقیقات جنایی
با توجه به حساسیت حادثه و زخمی‌شدن ۹ مرد در آتش‌سوزی عمدی و وخیم بودن حال تعدادی از آن‌ها موضوع از سوی مأموران کلانتری ۱۱۳ بازار به قاضی محمد مهدی براعه، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی تهران خبر داده‌شد و وی همراه تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی در محل تحقیقات خود را آغاز کرد.
بررسی‌ها حکایت از آن داشت در طبقه اول ساختمان قدیمی شش مرد افغان و در طبقه دوم ۹ مرد افغان دیگر زندگی می‌کرده‌اند که دقایقی قبل از حادثه شش افغان ساکن طبقه اول متوجه بوی دود و آتش می‌شوند و از خانه بیرون می‌آیند و می‌بینند طبقه دوم خانه آتش گرفته و دوستانشان در میان دود و آتش گرفتار شده‌اند. همچنین مشخص شد شش افغان همزمان با اطفای حریق و تلاش برای نجات جان دوستانشان عامل آتش‌سوزی را که پسر ۱۸ ساله‌ای به نام بصیر است، در حال فرار گرفته‌اند، اما او هم به خاطر سوختگی در این حادثه برای درمان به بیمارستان منتقل شده‌است.
اعتراف
بدین ترتیب تیم جنایی در ادامه برای تحقیق از متهم راهی بیمارستان شدند. متهم پس از بهبودی با اعتراف به آتش‌سوزی گفت: «تمامی ساکنان ساختمان قدیمی هم‌ولایتی‌های من هستند و همه با هم در اغذیه‌فروشی در باب همایون کار می‌کردیم. این خانه را صاحب اغذیه‌فروشی برای محل خواب ما اجاره کرده‌بود و ما هم هر شب پس از پایان کارمان به خانه قدیمی می‌آمدیم و من همراه آن ۹ نفری که دچار سوختگی شدند در طبقه دوم می‌خوابیدم. مدتی قبل من با آن‌ها اختلاف پیدا کردم و آن‌ها مرا به محل خوابم راه نمی‌دادند، اما این تنها دلیل آتش‌زدن محل نبود، چون آن‌ها باعث شده‌بودند صاحب اغذیه‌فروشی برادرم را از محل کارش اخراج کند. آن‌ها پشت سر برادرم بدگویی کرده‌بودند و صاحب اغذیه‌فروشی هم برادرم را از محل کارش بیرون کرد و از طرفی هم من مقداری از آن‌ها پول طلب داشتم و آن‌ها بدهی‌شان را نمی‌دادند و همین چند موضوع باعث شده‌بود من از آن‌ها کینه به دل بگیرم.»
پشیمانی
متهم ادامه داد: «صبح روز حادثه برای خرید از خانه بیرون رفتم، اما وقتی برگشتم آن‌ها در را روی من باز نکردند و من هم عصبانی شدم و از روی در وارد ساختمان شدم و در راهرو ظرف بنزین را دیدم و تصمیم گرفتم از آن‌ها انتقام بگیرم و به همین‌خاطر ظرف بنزین را برداشتم و روی در ریختم و کبریت را کشیدم که آتش همه‌جا را گرفت. دوستانم در خواب در میان دود آتش گرفتار شدند و من هم دچار سوختگی شدم و فرار کردم، اما دوستان دیگرم در طبقه اول مرا دستگیر کردند. من می‌خواستم آن‌ها را بترسانم و قصد آسیب رساندن به آن‌ها را نداشتم و الان هم پشیمان هستم.»
دروغ می‌گوید
مأموران پلیس در ادامه از شاهدان حادثه و افراد زخمی هم تحقیق کردند و یکی از آن‌ها در ادعایی گفت: «عامل آتش‌سوزی دروغ می‌گوید پول طلب دارد. او اصلاً پولی به ما قرض نداده‌بود و همیشه می‌خواست به هر بهانه‌ای از ما به زور پول بگیرد و ما هم از کار‌ها و رفتار‌های او خسته شده‌بودیم و تصمیم گرفتیم او را به خانه راه ندهیم. البته یکی از دوستانش می‌گفت او مدعی است از سوی همکارانش آزار و اذیت شده و از همه کینه به دل گرفته و احتمال می‌رود به همین دلیل محل زندگی ما را آتش زده‌است.»
۲ مرگ آتشین
در حالی که تحقیقات درباره این حادثه ادامه داشت و تیم پزشکی در تلاش بود جان افراد زخمی را نجات دهد ۱۶ ساعت پس از حادثه به مأموران پلیس خبر رسید دو نفر از افراد زخمی بر اثر شدت سوختگی در قسمت مراقبت‌های ویژه بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند و هفت نفر دیگر نیز همچنان تحت درمان قرار دارند.
بدین ترتیب با اعلام خبر قتل دو مرد افغان پرونده وارد مرحله تازه‌ای شد و کارآگاهان ویژه مبارزه با قتل پلیس آگاهی تحقیقات خود را درباره این حادثه آغاز کردند. همچنین متهم پس از بهبودی برای تحقیق به دستور بازپرس جنایی در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی قرار گرفت.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
عباس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۸
0
1
مسئولین عزیز.تورا به وجدانتان قسم اینها را از مملکت که جان هزاران شهید برای امنیتش خرج شد بیرون کنید..اینها نفوذی عربستان و وهابیتند.رزمنده جانباز 5
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار