کد خبر: 1119715
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۸
یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اروپا بازنده اصلی جنگ در اوکراین است، تصریح کرد بورل و مقامات اروپایی این موضوع را دیر متوجه شدند.

با گذشت نُه ماه از جنگ میان روسیه و اوکراین، مقامات اروپایی اذعان کرده‌اند که آمریکا در این جنگ ثروت‌اندوزی کرده است. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگویی اذعان کرد: «آمریکایی‌ها تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کنند که برای ما تبعات اقتصادی به همراه دارد».

«ثمانه اکوان» کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار فارس، درباره ثروت‌اندوزی آمریکایی‌ها از جنگ اوکراین گفت: آمریکا قبل از جنگ در اوکراین بر خلاف پیمانی که با روسیه داشت، تلاش کرد تا پیمان ناتو را در مرز‌های روسیه گسترش دهد. روسیه قبل از جنگ بار‌ها خواستار گفتگو با آمریکایی‌ها شد. روس‌ها به مقامات آمریکایی گفتند که این موضوع برخلاف توافقات صورت گرفته است. آن‌ها از آمریکا خواستند تا رفتار خود را تغییر دهد.

وی افزود: آمریکایی‌ها هم در پاسخ به روس‌ها مدعی شدند که این موضوع به منافع ملی آمریکا مرتبط می‌شود. از سوی دیگر وجود آزمایشگاه‌ها و سلاح‌ها بیولوژیکی و شیمیایی آمریکا در اوکراین بود. این موضوع باعث نگرانی مقامات روس شده بود. قبل از جنگ اوکراین مذاکراتی شکل گرفت، اما به نتیجه نهایی نرسید. روسیه اعلام کرد که حمله به اوکراین به دلیل حفظ منافع ملی و دفاع از مرز‌های این کشور است.

این کارشناس با بیان اینکه آمریکا در نوع مواجهه‌اش با اتحادیه اروپا به جنگ اوکراین نیاز داشت، افزود: کشور‌هایی مانند آلمان و سایر کشور‌های اروپایی در شرق این اتحادیه با روسیه روابط خوبی داشتند. وابستگی انرژی این کشور‌ها به روسیه به شدت بالا رفته بود. این موضوع سبب می‌شد تا در سیاست‌های تقابلی آمریکا با روسیه، اروپاییان با ایالات متحده همکاری نکنند. به محض اینکه جنگ اوکراین شکل گرفت، آمریکا تلاش کرد تا کشور‌های اروپایی را به سمت خود هدایت کند. آمریکا تلاش کرد تا وابستگی اروپایی‌ها را به منابع انرژی روسیه قطع کند. ایالات متحده تلاش کرد تا اروپایی‌ها را به منابع انرژی و تسلیحاتی خود وابسته کند. آمریکا به روسیه‌هراسی نیاز داشت که این موضوع در جنگ اوکراین محقق شد.

اکوان در ادامه گفت: آمریکا تلاش می‌کند تا در این جنگ با تصویب لوایح به اوکراین کمک مالی و نظامی کند. از سوی دیگر فروش سلاح‌های آمریکایی به دلیل روسیه‌هراسی به شدت بالا رفته است. همچنین فروش نفت و گاز آمریکا به کشور‌های اروپایی افزایش زیادی داشته است. در حالیکه ایالات متحده آمریکا در این جنگ هزینه زیادی متحمل شده، اما این موضوع را با فروش سلاح و نفت و گاز به کشور‌های اروپایی جبران می‌کند. از سوی دیگر با توجه به اینکه اروپایی‌ها برای عضویت اوکراین در این اتحادیه و ناتو سنگ‌اندازی می‌کردند، روابط میان روسیه و اوکراین برای اروپایی‌ها خطری محسوب نمی‌شد. اما در دوران ترامپ، شاهد بدرفتاری او با مقامات اروپایی بودیم. ترامپ خطاب به اروپاییان اعلام می‌کرد که شما هزینه دفاع از خودتان را نمی‌پردازید، بلکه این ایالات متحده است که هزینه دفاع از شما را می‌پردازد و به شما کمک مالی می‌کند.

وی با اشاره به انتقاد بورل از مقامات آمریکای درباره ثروت‌اندوزی آمریکایی از جنگ اوکراین افزود: اختلاف و درگیری میان مقامات اروپایی و آمریکایی همواره وجود داشت. اما آقای بورل و سایر مقامات اروپایی دیر متوجه شدند که آمریکا در حال ثروت‌اندوزی از جنگ اوکراین است. آن‌ها دیر متوجه شدند که اروپا بازنده اصلی جنگ در اوکراین است. آمریکا و روسیه هر کدام از این جنگ نفع می‌برند. روسیه به دلیل منافع مالی و آمریکا به دلیل فروش سلاح و نفت و گاز. تنها افرادی که در این جنگ شکست خوردند و نشان دادند که در دفاع از خودشان ضعیف هستند، اروپایی‌ها بودند.

منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار