اعتراض به افزایش بی سابقه اجاره بها و کمبود مسکن در ایرلند
کد خبر: 1117593
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004gjh
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۰
اتحادیه‌های کارگری ایرلند که نزدیک به ۱۰۰ هزار شاغل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را نمایندگی می‌کنند، در پی اوج گیری دوباره اجاره بها تا سطح بی سابقه، روز سه شنبه به دولت دوبلین هشدار دادند که دشواری‌های جذب کارمند به علت کمبود مزمن مسکن قابل دسترسی، روند آموزش را در معرض خطر قرار داده است.

بهای مسکن و هزینه اجاره بها در ۱۰ سال گذشته، بیش از ۲ برابر افزایش یافته و "دفت" تارنمای اصلی خرید و فروش املاک ایرلند، اعلان کرد که اجاره ب‌ها‌ی واحد‌های جدید مسکونی در پی بیشترین افزایش ناگهانی در دوره سه ماهه، به سطح تازه‌ای رسیده است.

این اتحادیه‌های کارگری در بیانیه‌ای اعلام کردند که مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها در سال جاری (۲۰۲۲) به علت دشواری‌ها در دسترسی و مقرون به صرفه بودن مسکن، برای به کارگیری کارمند تازه و ادامه استفاده از کارکنان کنونی برای اجرای امور بسیار مهم، با مشکلاتی روبرو شده اند و در صورت اقدام نشدن برای جلوگیری از رویارویی با چالش‌های مزمن اسکان، انتقال موثر مواد آموزشی به صورت بنیادین در خطر قرار گرفته است.

این اتحادیه‌ها افزوده اند که مراکز آموزشی اکنون به پناهگاه دانش آموزانی بی خانمان یا ساکن محل‌های موقت اقامتی تبدیل شده است.

براساس داد‌های دولت ایرلند، در پایان سپتامبر تعداد بی سابقه ۱۰ هزار و ۹۷۵ شهروند در واحد‌های مسکونی موقت و اقامتگاه‌های اضطراری زندگی می‌کرده اند.

بررسی‌های این موسسه املاک و اسکان ایرلند نشان داده که اجاره بهای واحد‌های نوساز مسکونی میان ژوئن و سپتامبر در سراسر این کشور به میزان میانگین ۴.۳ درصد و به صورت سالانه ۱۴.۱ درصد افزایش یافته که بیشترین میزان افزایش سه ماهه و سالانه از هنگام آغاز ثبت این آمار در ۲۰۰۶ بوده است.

دولت ایرلند در سال ۲۰۱۶ سقف افزایش اجاره بها برای مستاجران ساکن در نواحی عمدتا شهری را به چهار درصد در سال تعیین کرد و این میزان را در سال گذشته (۲۰۲۱)، به ۲ درصد کاهش داد، اما اجاره بهای واحد‌های مسکونی تازه ساز می‌تواند بر اساس نرخ بازار تعیین شود که موجب ایجاد بازار ۲ نرخی در حوزه اجاره شده است.
بر اساس بررسی دفت، میانگین اجاره بها برای مستاجران کنونی در ۱۰ سال گذشته به میزان ۳.۴ در سال افزایش یافته، در حالی که اجاره بها براساس نرخ بازار ۷.۱ درصد بوده است.
آمار نشان داده که تا اول نوامبر برای جمعیت بیش از پنج میلیون نفری ایرلند، تنها نزدیک به یک هزار خانه در دسترس قرار داشته است.

در حالی که روند تکمیل خانه‌های نوساز با سرعت زیادی افزایش یافته، اما دولت اعلام کرده که هدف دستیابی به رشد بیشتر در تولید خانه در سال آینده به علت هزینه‌های فزاینده و بالا رفتن نرخ بهره، در معرض خطر قرار دارد.

رونان لیونز استادیار اقتصاد در ترینیتی کالج دوبلین و تحلیل گر داده‌ها برای دفت، گفته که در ۱۸ ماه گذشته فروپاشی غیرعادی در شمار خانه‌های آماده برای اجاره، رخ داده است.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار