کد خبر: 1111380
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004f7U
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
همزمان با رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران در شمال‌غرب کشور، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در سفر به ارمنستان کنسولگری ایران در قاپان را افتتاح کرد. 
همزمان با رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران در شمال‌غرب کشور، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در سفر به ارمنستان کنسولگری ایران در قاپان را افتتاح کرد. 
 
به گزارش تسنیم، رزمایش اقتدار نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته و به مدت سه روز با محوریت قرارگاه عاشورای این نیرو در نوار مرزی استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی با کشور‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان برگزار شد. از زمان آغاز جنگ دوم قره‌باغ تاکنون نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران سه رزمایش در منطقه ارس و مرز مشترک ایران با کشور‌های آذربایجان و ارمنستان اجرا کرده‌اند، اما رزمایش اخیر نیروی زمینی سپاه دارای ویژگی‌هایی متمایز‌کننده نسبت به رزمایش‌های گذشته بود. 
این رزمایش در محدوده جغرافیایی وسیع‌تری نسبت به رزمایش‌های قبلی اجرا شد و تقریباً تمام نوار مرزی استان‌های اردبیل و آذربایجان‌شرقی در محدوده اجرای رزمایش قرار داشتند. از سوی دیگر حجم نیرو و تجهیزاتی که نیروی زمینی سپاه در این رزمایش به‌کارگیری کرد، بسیار وسیع‌تر از رزمایش‌های قبلی بود. 
از زمان آغاز جنگ دوم قره‌باغ بیم آن می‌رفت بر اثر این جنگ، تغییرات اساسی در مرز‌های ایران با ارمنستان و آذربایجان رخ دهد یا حداقل تغییرات ژئوپلتیکی به‌وجودآمده از این جنگ روی منافع و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تأثیرات فراوانی داشته باشد. 
از همین رو مسئولان سیاسی و نظامی کشورمان قبل از برگزاری هر رزمایش از کانال‌های دیپلماتیک و رسانه‌ای مواضع روشن و شفاف خود را در قبال چنین تغییراتی گوشزد و اعلام کردند که ایران اجازه هیچ‌گونه تغییر در مرز‌ها و ژئوپلتیک کشور‌های همسایه را نمی‌دهد. 
اما دلیل اهمیت این منطقه برای ایران آن است که در حقیقت کشور ارمنستان دروازه صادرات و ترانزیت کالا از ایران به سمت اروپاست، از همین رو گذرگاه‌های مرزی مشترک ایران و ارمنستان اهمیت فراوانی در حوزه اقتصادی ایران دارند. 
از سوی دیگر گذرگاه مرزی زنگزور که راه زمینی ایران را از طریق جاده گریس- قاپان در استان سیونیک ارمنستان، به اروپا وصل می‌کند، یکی از مهم‌ترین بخش‌های کریدور شمال جنوب است که در حقیقت مسیر انتقال کاروان‌های تجاری از دریای عمان و تنگه هرمز به شمال و اروپاست و به همین جهت تأثیر بسزایی در نقش و جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر قدرتمند منطقه‌ای دارد.
 هشدار به آذربایجان قبل از رزمایش. 
اما تحولات یک ماه اخیر و اقدامات ارتش آذربایجان در منطقه مرزی با ارمنستان مسائلی را رقم زد که به نظر می‌رسید در آینده می‌تواند منجر به خطر افتادن منافع ایران شود، به همین دلیل آیت‌الله رئیسی در دیدار با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان بار دیگر این موضوع را گوشزد کرد که از نظر جمهوری اسلامی ایران هر گونه تغییر در مرز‌های تاریخی و ژئوپلتیک منطقه و تغییر در وضعیت ترانزیتی ایران و ارمنستان مردود است. 
در مدت‌زمان کمتر از یک هفته از این دیدار، نیروی زمینی سپاه رزمایش بزرگی را در منطقه ارس برگزار کرد که هر چند این رزمایش بر اساس تقویم سالانه رزمایش‌های سپاه برگزار شد، اما تقارن آن با حوادث پیرامون آذربایجان و ارمنستان و همچنین دیدار رؤسای جمهور ایران و آذربایجان پیام‌های خاصی را مخابره کرد. 
 تمرین عبور از ارس
نیروی زمینی سپاه در این رزمایش تاکتیک‌های جدیدی را به نمایش گذاشت که تا پیش از آن در هیچ کدام از رزمایش‌هایش آن‌ها را تمرین نکرده بود. یکی از مهم‌ترین این تاکتیک‌ها عملیات عبور از رودخانه بود که در جریان آن گروه مهندسی رزمی ۴۵ جوادالائمه (ع) این نیرو با نصب یک پل PMP روی بخش ایرانی رودخانه ارس توانمندی خود را در این زمینه به نمایش گذاشت. نکته جالب توجه آن است که این پل در منطقه سیه‌رود و درست در جایی نصب شده بود که نیرو‌های مرزبانی آذربایجان قادر به تماشای عبور یگان‌های زرهی نیروی زمینی سپاه از روی آن بودند. 
پل‌های شناور PMP قادر به تحمل حداکثر ۶۰ تن وزن هستند و می‌توان آن‌ها را در رودخانه‌ای به عرض ۲۲۷ متر و مدت‌زمان ۳۰ دقیقه نصب کرد. 
عملیات عبور از رودخانه یکی از پیچیده‌ترین تاکتیک‌های رزمی است که معمولاً در دوره‌های فرماندهی و ستاد تدریس می‌شود، اما رزمندگان نیروی زمینی سپاه با بهره‌گیری از تجربیات هشت سال دفاع مقدس و نصب پل‌های متحرک در عملیات‌های گوناگون و همچنین کسب آمادگی‌های رزمی در سال‌های بعد از آن از توانمندی بالایی در این حوزه برخوردار هستند. 
یکی دیگر از تاکتیک‌هایی که نیروی زمینی سپاه در این رزمایش اجرا کرد، تمرین همزمان سناریو‌های دفاعی و امنیتی بود. معمولاً رزمایش‌های نیروی زمینی سپاه یا در بعد امنیتی اجرا می‌شوند یا در بعد دفاعی. رزمایش‌هایی که سپاه در منطقه تنگه هرمز و خلیج فارس اجرا می‌کند، رزمایش‌های دفاعی هستند که هدف از اجرای آن‌ها تمرین مقابله با دشمن فرامنطقه‌ای است. 
اما رزمایش‌هایی که نیروی زمینی در قرارگاه‌های ده‌گانه خود به صورت قرارگاهی اجرا می‌کند، غالباً رزمایش‌هایی هستند که به منظور مقابله با گروهک‌های تروریستی برگزار می‌شوند و در آن‌ها از یگان‌های تحت امر همان قرارگاه استفاده می‌شود. اجرای ترکیبی سناریو‌های دفاعی و امنیتی در رزمایش اقتدار نیروی زمینی سپاه نشان داد سپاه برای مقابله با هرگونه تهدیدی در منطقه شمال‌غرب کشور آماده است و پیش‌بینی هرگونه تهدیدی در این منطقه را کرده است. 
 علیه اسرائیل
یکی دیگر از دلایل برگزاری این رزمایش را می‌توان تلاش رژیم‌صهیونیستی برای گسترش پایگاه‌های خود در برخی کشور‌های همسایه ایران در شمال‌غرب کشور دانست. در سال‌های اخیر رژیم‌صهیونیستی روابط گسترده‌ای را با برخی کشور‌های منطقه از جمله همسایگان جنوبی و شمالی ایران بر قرار کرده است و در همین راستا تلاش می‌کند حضور نظامی و امنیتی خود را در جدار مرز‌های ایران گسترش دهد؛ موضوعی که عضویت این رژیم در سنتکام و امکان شرکت در رزمایش‌های مشترک با کشور‌های منطقه آن را تقویت می‌کند. 
اما مسئولان نظامی کشورمان بار‌ها اعلام کرده‌اند اجازه شکل‌گیری هیچ‌گونه کانون تهدیدی در جدار مرز‌های کشورمان با کشور‌های همسایه را نمی‌دهند و در صورتی که از پایگاه‌های موجود در کشور‌های منطقه تهدیدی علیه ایران شکل بگیرد، نیرو‌های مسلح کشورمان تهدیدات را در مبدأ خود نابود خواهند کرد. 
نمونه عینی این سیاست را می‌توان در انهدام مرکز جاسوسی موساد مستقر در اربیل و همچنین انهدام مقر‌های تروریست‌های تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق دید. 
همزمان با اجرای رزمایش نیروی زمینی سپاه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با سفر به ارمنستان کنسولگری ایران در شهر قاپان را افتتاح کرد. این شهر محلی است که گذرگاه راهبردی گریس- قاپان از آن عبور می‌کند و یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های تجاری از ایران به سمت اروپا را شکل می‌دهد. این همزمانی اقدامات دفاعی و سیاسی گویای سیاست هماهنگ میدان و دیپلماسی در دولت سیزدهم است؛ سیاست خوبی که در صورت استمرار می‌تواند بیش از پیش موجب حفظ منافع و امنیت ملی شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار