اعلام آمادگی گانتس برای جنگ یک نیرنگ آشکار است
کد خبر: 1108105
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004eGf
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
رسانه های رژیم صهیونیستی :
رسانه های جمعی رژیم صهیونیستی از اظهارنظر اخیر بنی گانتس وزیر جنگ این رژیم مبنی بر آماده بودن اسراییل برای جنگ به عنوان " یک اقدام فریبکارانه زشت و نیرنگ آشکار " نام بردند که به گفته آنها با شخصیت رسمی وی همخوانی ندارد.
رسانه های رژیم اشغالگر قدس در عین حال خاطرنشان کردند که هیچ گونه تغییری در وضعیت امنیتی در شمال فلسطین اشغالی روی نداده است.

همزمان با این اظهارنظر، کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی به یائیر لاپید نخست وزیر موقت و بنی گانتس وزیر جنگ و نفتالی بنت نخست وزیر پیشین این رژیم اختیار داد تا در صورت شدت گرفتن تنش در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی بدون تشکیل نشست این کابینه تصمیم مقتضی را اتخاذ کننند.

گانتس همچنین چندی پیش اعلام کرد که به نیروهای ارتش اشغالگر اسراییل دستور داده تا خود را برای سناریوی شعله ور شدن تنش در شمال فلسطین اشغالی و کسب آمادگی های لازم برای اقدامات تهاجمی و دفاعی آماده کند.

در همین راستا شبکه ۱۴ تلویزیون اسراییل از ترس و نگرانی موجود میان شهرک نشینان صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.

از سوی دیگر یائیر لاپید نخست وزیر نیز مخالفت خود را با نقطه نظرات لبنان در خصوص توافق ترسیم مرزهای دریایی اعلام کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز به نوبه خود در همین خصوص اعلام کرد : ما در مرحله حساسی از مذاکرات در خصوص ترسیم مرزهای دریایی لبنان قرار گرفته ایم و شکاف های موجود میان دو طرف کاهش یافته است.

از سوی دیگر یک مقام بلندپایه در شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت وگو با تارنمای اسراییلی والاه گفت : گفت وگوها میان اسراییل و لبنان به مرحله سرنوشت سازی رسیده است و واشنگتن همچنان معتقد است که امکان دستیابی به توافق وجود دارد.

مقام مزبور افزود : آموس هوکشتاین فرستاده ویژه دولت بایدن به گفت وگوهای فشرده خود با طرف های ذیربط ادامه می دهد و شکاف موجود میان دو طرف کاهش یافته است و ما همچنان به ارائه توافق پایبند هستیم.

از سوی دیگر سرلشکر عباس ابراهیم عضو تیم مذاکره کننده لبنانی در مورد ترسیم مرزهای دریایی تاکی کرد : لبنان برای پاسخ اسراییل به پیشنهادهای بیروت در خصوص ترسیم مرزهای دریایی اهمیتی قائل نیست بلکه این آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی است که باید در این خصوص مسئولیت برعهده بگیرد.

در همین رابطه الیاس بوصعب نائب رئیس پارلمان لبنان در گفت وگو با خبرگزاری رویترز اظهار داشت : توافق ترسیم مرزهای دریایی به میزان ۹۰ درصد امضا شده است و تنها ۱۰ درصد بخش حساس و سرنوشت ساز آن باقی مانده است.

بوصعب خاطرنشان کرد : لبنان با هوکشتاین میانجی آمریکایی به منظور حل و فصل مسائل باقیمانده در تماس است.

میشل عون رئیس جمهور لبنان در ارتباط با اعلام مخالفت اسراییل با نقطه نظرات لبنان در خصوص پیش نویس توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی گفت : نقطه نظرات بیروت در مورد پیشنهاد آمریکا در بردارنده حقوق حقه لبنان در زمینه حفاری و استخراج نفت و گاز در منطقه ویژه اقتصادی متعلق به این کشور است.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان چهارشنبه شب با تاکید بر اینکه «پرونده ترسیم مرزهای دریایی جنوبی مراحل پایانی خود را می گذراند و به لبنان اجازه دستیابی به حقوق کامل خود را می دهد»، پیروزی حزب الله لبنان بر رژیم صهیونیستی را تایید کرد.

عون همچنین گفت: بر همین اساس لبنان می تواند در تمامی میدان های منطقه ویژه واقع در دریای مدیترانه اقدام به حفاری و استخراج نفت و گاز نماید.

شایان ذکر است حزب الله لبنان با دفاع از منافع ملی بیروت و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی تاکید دارد تا زمانی که موضوع خط مرزی و سهم هر طرف مشخص نشده است این رژیم حق بهره‌برداری از میادین گازی آن را ندارد و در غیر این صورت همه اراضی و تاسیسات صهیونیست‌ها در تیررس آنها هستند.

ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و سرزمین های اشغالی موضوعی است که در ۴ سال گذشته بارها در محافل رسانه ای و بین المللی مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است و با جدی شدن مذاکرات، حزب الله لبنان طی چندین مرحله تهدیداتی را مبنی بر لبنانی بودن برخی سکوهای گازی تحت اختیار رژیم صهیونیستی از جمله کاریش، اعلام کرد. تهدیداتی که با ارسال پهپاد بر فراز آنها خیلی زود به مرحله اجرا درآمد.

اما صهیونیست ها در پاسخ تلاش کردند تا تعیین تکلیف پیرامون ارائه سند همکاری تا پایان انتخابات به تعویق بیفتد. البته این اقدام با اجرایی شدن وعده های سید حسن نصرالله ناکام گذاشته شد و سران صهیونیستی را مجبور کرد تا طرح پیشنهادی خود را با پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی لبنان به واسطه مذاکرات اعلام نماید.

در این میان یکی از نکات اصلی و مهم عملکرد حزب الله در شرایط بی ثباتی اقتصادی و اجتماعی داخلی لبنان بود. عملکردی که توانست علیرغم اختلافات و چالش ها، در یک موضوع ملی بیشترین همبستگی را با خود برای تحقق بخشیدن به منافع ملی لبنان به همراه داشته باشد.

منبع: ایرنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار