منظومه‌سرایی از ارکان آیین عاشوراست
کد خبر: 1100500
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004cI0
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
یوسفعلی میرشکاک در رونمایی از «خطبه اصغر» عنوان کرد
یوسفعلی میرشکاک در آیین رونمایی از «خطبه اصغر» گفت: منظومه‌سرایی از ارکان آیین عاشوراست.

یوسفعلی میرشکاک در آیین رونمایی از «خطبه اصغر» گفت: منظومه‌سرایی از ارکان آیین عاشوراست.
یوسفعلی میرشکاک، شاعر آیینی کشورمان در مراسم رونمایی از کتاب «خطبه اصغر» نوشته علی‌محمد مؤدب با اشاره به اینکه سرودن منظومه از ارکان آیین عاشورایی ما بوده است، گفت: جا دارد از همت بلند علی‌محمد مؤدب بابت سرودن یک منظومه تشکر کنم. یکی از عوامل رشد فرهنگ و ادبیات غرب همین است که نویسندگان و شاعران با یکدیگر و با دیگر فلاسفه و اندیشمندان در ارتباط هستند. یکی از معایب ما عدم کار گروهی است. باید دور هم جمع شویم و داده‌هایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. این کار موجب پایداری یک اثر می‌شود. این کتاب قابل اعتنایی است، ولی مطلب این است که می‌تواند فراتر برود، فقط کافی است که بازبینی شود.
در ادامه این مراسم، عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: به این اثر از چند وجه می‌توان نگاه کرد؛ اول قالبش که قالب مثنوی است. مثنوی همانند رباعی کاملاً ابداعی ایرانی و بستر مناسبی برای روایت ایرانی است که بزرگان شعر ما در این قالب شعر سرودند که این اشعار منشأ حکمت ایرانی است. دومین وجه، موضوع آن است که حادثه بزرگ عاشوراست. شاعران بسیاری در دوره‌های مختلف در این زمینه شعر سرودند، اما می‌توان گفت شکوهمندترین دوره آن پس از انقلاب است که چه از لحاظ کیفی و چه کمی کاملاً با سایر دوران متفاوت است. سومین نکته مورد توجه، منظومه بودن این کتاب است. «خطبه اصغر» منظومه‌ای است که قطور نیست و متناسب با حوصله مخاطب امروز سروده شده است.
عرفان در این منظومه میدان‌دار است
همچنین میلاد عرفان‌پور، شاعر کشورمان گفت: خصیصه و ویژگی آثار استاد مؤدب این است که همیشه خودشان هستند و زیست ایشان با اشعارشان حالت آیینه‌ای دارد. ایشان مانند برخی از شعرا به دنبال محاسبه آنچنانی نیستند تا به دنبال میل مخاطب باشند. چیزی را بیان می‌کنند که متأثرشان کرده و در سلوک خودشان مؤثر بوده است. وی افزود: نکته مورد بحث دیگر منظومه‌سرایی ایشان است که مقام معظم رهبری نیز تأکید بر احیای این سنت داشتند. استاد مؤدب در عرصه شعر عاشورایی این اتفاق را رقم زدند که اتفاق نویی بود. این یک حرکتی است که می‌تواند جریان‌ساز باشد و منظومه‌سرایی را زنده کند. نکته دیگر این است که در منظومه‌هایی که در مورد عاشوراست همچون منظومه «عمان» شاهد این هستیم که همواره عرفان میان‌داری می‌کند و در «خطبه اصغر» نیز عرفان پررنگ است، اما عناصر و محتوای دیگری نیز همچون حماسه و موضع سیاسی و اجتماعی عاشورا مشهود است. جذابیت این کتاب این است که یک منظومه برای کوچک‌ترین شهید کربلاست. وقتی برای کوچک‌ترین شهید واقعه عاشورا می‌توان یک منظومه سرود پس برای دیگر شهدای کربلا نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.
قزوه: «خطبه اصغر» متن متینی دارد
در ادامه علیرضا قزوه، رئیس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صداوسیما با اشاره به اینکه متن این کتاب کمتر از متن منظومه «عمان» نیست، عنوان کرد: این کتاب متن قابل‌توجه و متینی دارد، ولی در نقاط اوج هنوز جای کار دارد و شاعر می‌تواند با افزایش نقطه اوج مخاطب را به وجد بیاورد. منظومه نوشتن کار دشواری است. با وجود این دشواری آقای مؤدب تا حد زیادی موفق بودند، اما اگر این اثر بازبینی شود قطعاً می‌تواند پرواز بهتری داشته باشد.
همچنین علی‌محمد مؤدب، شاعر منظومه و کتاب «خطبه اصغر» با اشاره به دغدغه‌اش در حوزه سرودن مثنوی بیان کرد: در تمام این سال‌ها احساس کردم که ما کمی غزل‌زده شده‌ایم و دغدغه من بود که به سمت مثنوی بروم. در این سال‌ها چند منظومه نوشتم که اساتید باید در مورد آن‌ها نظر بدهند. در مورد «خطبه اصغر» هم ادعایی ندارم. تنها خوابی دیدم که پیرو آن نتیجه گرفتم باید در مورد حضرت علی‌اصغر (ع) شعر بگویم. این کوچک‌ترین شهید کربلا ناگفته‌های بسیار دارد. همچنان که دیگر شهدای کربلا نیز حرف‌های ناگفته زیادی دارند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار