سلاجقه: مسیر پیمایش گردوغبار در منطقه احصاء شد
کد خبر: 1094373
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ahB
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲
رییس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه باید محیط بانان تجهیز شوند، گفت: امیدوارم در قانون شیوه استفاده از سلاح توسط محیط بانان اصلاحات خوبی صورت بگیرد.
علی سلاجقه، رییس سازمان محیط زیست، صبح امروز در حاشیه اولین دوره آموزشی محیط بانی کشور، در جمع خبرنگاران با اشاره به هدفگذاری برای کاهش معضل گردوغبار در کشور اظهار کرد: در این بحث هر هفته نشست ستاد هماهنگی و سیاستگذاری گردوغبار با حضور دستگاه‌های ذی ربط برگزار می‌شود تا نگرانی مردم در این بحث کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: در بعد بین المللی مسیر پیمایش گردوغبار در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا احصاء شده و در این خصوص نشست‌هایی با عراق و سوریه برگزار شده است.

وی ادامه داد: سعی داریم با تقویم زمانی مشخص موضوع گردوغبار را در مبدا که کشور‌های همسایه است، حل کنیم.

این مقام مسؤول ادامه داد: در بحث مدیریت گردوغبار در بعد داخلی هم دستگاه‌ها مکلف شده اند در بازه زمانی ۱۰ ساله اقداماتی انجام دهند و در نقاطی مثل خوزستان که منشا اصلی هستند هم بنا هم اقدامات ویژه تری صورت بگیرد.

وی توضیح داد: در استان‌های البرز، قزوین و تهران جهت باد غالب از غرب به شرق است و در دشت‌های بویین زهرا و دشت‌هایی که در مسیر این استان‌ها قرار دارند که پوشش گیاهی مناسبی به دلیل کاهش بارندگی در چند سال وجود ندارد و از طرف دیگر شاهد تغییر کاربری‌های گسترده در این مسیر هستیم که همین امر استان‌های البرز و تهران را به شدت تحت تاثیر گردوغبار قرار داده است.

سلاجقه اضافه کرد: باید با برنامه‌های ویژه از جمله ایجاد پوشش گیاهی در این مسیر‌ها گردو غبار را کنترل کنیم.

رییس سازمان محیط زیست البرز در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر برنامه پیش بینی شده برای نجات تالاب صالحیه، گفت: متاسفانه وضعیت مجموع تالاب‌های کشور از جمله تالاب صالحیه اصلا خوب نیست و کاهش حق ابه و کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وضعیت است.

رییس سازمان محیط زیست ادامه داد: متاسفانه وزارت نیرو در بحث حق آبه همکاری مناسبی نداشته است.

وی ابراز کرد: در بحث نجات تالاب صالحیه استفاده از پساب‌های کارخانه‌های اطراف در دستور کار قرار گرفته و چند کارخانه مکلف به احداث تصفیه خانه شده‌اند و از طرف دیگر استفاده از ظرفیت مخازنی که در بستر رودخانه کردان در حال احداث است هم برای نجات این تالاب استفاده خواهد شد.

وی در بحث ضرورت اصلاح قانون استفاده از سلاح، گفت: متاسفانه که شرایط اقتصادی در حالت نوسان قرار بگیرد، متخلفان سوء استفاده می‌کنند و بیشتر به پیکر محیط زیست آسیب می‌رسانند و در این بحث سعی کرده ایم محیط بان‌ها را تجهیز کنیم و امیدواریم در قانون نحوه استفاده از سلاح توسط آن‌ها هم اصلاحات مناسبی صورت بگیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار