آغاز رسیدگی به پرونده مافیای دارو در مرداد
کد خبر: 1089871
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ZWZ
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد
سخنگوی جدید قوه قضائیه ضمن همدردی با مردم آبادان و تأکید بر رسیدگی بدون اغماض به این پرونده، بر پیشگیری از وقوع اینگونه حوادث از سوی دستگاه‌های متولی تأکید کرد. تاریخ دقیق برگزاری دادگاه پرونده مافیای دارو، آخرین تحولات پرونده احمدرضا جلالی و رسیدگی به پرونده وزیر سابق نفت از دیگر اخبار نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا بود.
علیرضا سزاوار

مسعود ستایشی روز گذشته در نشست خبری خود با تشکر از اعتماد رئیس قوه قضائیه نسبت به انتخاب وی به عنوان سخنگوی دستگاه قضا گفت: پیش از این هفت سخنگو در این جایگاه خدمت‌رسانی کردند و امیدوارم بنده نیز در این سمت بتوانم پاسخگوی مطالبات بحق و دقیق اصحاب رسانه باشم.
قول برخورد قاطع با متخلفان پرونده آبادان
سخنگوی دستگاه قضا در خصوص ترور یکی از فرماندهان سپاه در تهران گفت: طی روز‌های گذشته شهید و فرمانده عزیزی را از دست دادیم و شاهد بودیم دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران ذات شرارت‌بار خودشان را نشان دادند. به مدعیان دروغین حقوق بشر اعلام می‌کنیم که قطعاً کسانی که مرتکب این جنایت شدند به سزای عملشان می‌رسند. وی با اشاره به حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان بیان کرد: طبق آخرین گزارش دریافتی از این حادثه، متأسفانه تعداد ۱۰ نفر از هموطنان ساکن شهرستان آبادان فوت کرده‌اند و تعدادی هم مصدوم شدند؛ این حادثه تلخ را از طرف رئیس قوه قضائیه و خدمتگزاران در مجموعه قوه قضائیه به همه شهروندان آبادانی تسلیت عرض می‌کنم. ستایشی خطاب به شهروندان آبادانی اعلام کرد: آبادانی‌های عزیز با شما همدرد و در غم شما شریک هستیم. قول می‌دهیم بر اساس آخرین تأکیدی که دادستان کل کشور و رئیس سازمان بازرسی کل کشور و سایر مقامات عالی قوه قضائیه در اجرای دستور رئیس دستگاه قضا داشته‌اند، با هر کسی که در این فرآیند مرتکب تخلف و جرم شده با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی برخورد شود.
سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: تأکید داریم که فرآیند پیشگیری به عنوان یک اصل مهم، برای دستگاه‌های اجرایی مدنظر باشد تا بار دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.
پرونده زنگنه در دادگاه کیفری یک
ستایشی در پاسخ سؤالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده وزیر سابق نفت (زنگنه) گفت: این پرونده در دادگاه کیفری یک استان تهران مطابق موازین قانونی در حال رسیدگی است و فرد مورد نظر نیز در دادگاه حضور یافته‌است و فرایند رسیدگی ادامه دارد. به محض حصول نتیجه و اتخاذ تصمیم در دادگاه مربوطه و قطعیت آن نتیجه اعلام خواهد شد. سخنگوی قوه قضائیه افزود: در خصوص استعلام اتهامات این فرد نیز بحث کارشناسی به طور کامل صورت گرفته و در روز‌های آینده نیز جلسات بعدی تشکیل و نتایج حاصله اعلام خواهد شد.
مبادله‌ای در کار نیست
این مقام عالی دستگاه قضا در خصوص اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی و مبادله این شخص با حمید نوری هم اظهار کرد: فرآیند رسیدگی به اتهامات احمدرضا جلالی به پایان رسیده و در خصوص این شخص حکم شرعی و قانونی از دادگاه صالح صادر شده‌است. پرونده در مرحله اجرای رأی است و به صراحت اعلام می‌کنم که مسئله مبادله این شخص مطرح نیست. در این مرحله بحث اینکه چه زمانی و چگونه حکم این فرد اجرا می‌شود، مطرح است که تصمیم‌گیری درباره این موضوع با دادستان مربوطه و مسئول اجرای حکم است.
وی افزود: شرایط حمید نوری تحت‌تأثیر القائات گروهک منفور منافقین و با انگیزه سیاسی است. حتی حق دسترسی به وکیل را از وی سلب کرده‌اند، در حالی که داشتن وکیل جزو حقوق مسلم در دادرسی‌ها است. وضعیت حمید نوری وخیم است.
دوم مرداد، زمان محاکمه مافیای دارو
ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت پیگیری ایران در رابطه با اسدالله اسدی گفت: بازداشت، تعقیب و صدور حکم جزایی این شخص جای سؤال دارد. این شخص دیپلمات جمهوری اسلامی ایران است و براساس طراحی که از پیش تعیین شده بازداشت‌شده که مغایر با مقررات بین‌المللی است.
وی اظهار داشت: اعتراضات رسمی از طریق ایران مطرح شده و تذکرات مختلفی به بلژیک، اتریش و آلمان داده شده‌است. فرایند دادرسی اسدالله اسدی را غیر قانونی و ناعادلانه می‌دانیم، زیرا این شخص هم از ابتدایی‌ترین حقوق بی‌بهره است. نیابتی در این راستا داده شده و انتظار داریم تعویق رخ ندهد.
سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده مافیای دارو و پرونده «اکتوورکو» که ارز‌های دولتی دریافت کرده‌بودند هم گفت: پرونده مورد بحث دوم مرداد سال جاری در دادگاه کیفری یک استان تهران در شعبه پنجم تحت رسیدگی قرار دارد و فرایند رسیدگی در جریان است. جلسه دادرسی دوم مرداد سال جاری برگزار خواهد شد و اگر فرد یا افرادی مرتکب جرم شده‌باشند و مجرمیت احراز شود برخورد قاطع و قانونی انجام خواهد شد.
جایی برای هنجار‌شکنی نیست
ستایشی در پاسخ به سؤالی درباره آخرین وضعیت پرونده زنی (مونا حیدری) که توسط همسرش به قتل رسید و سر بریده او در انظار عمومی و تصاویر این واقعه در فضای مجازی به نمایش گذاشته شد، گفت: با توجه به اینکه اولیای دم فعلاً مطالبه قصاص نکردند، پرونده در دادگاه کیفری ۲ در جریان رسیدگی قرار دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار