یادداشت محمدرضا کائینی بمناسبت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی
کد خبر: 1074729
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VaL
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۱
اسطوره‌ها به دلیل مکانت رشک برانگیز خود، در معرض تکثیرند. این روند پس از مرگ آنان، شتابی افزون خواهد گرفت.

این وجیزه را، ران ملخی بدانید که موری به سلیمان بُرده و کلاف نخی، که تنگدستی برای آنکه در زمره خریداران یوسف درآید، به دست گرفته است:

یک: دوران خطر برای هر ملتی، یک فرصت و حتی موهبت است! یک بار این را در محفلی علمی گفتم و چشمان شماری عافیت طلب، داشت چهار تا می شد، که ادامه دادم: "خطورات، ظرفیت های نهفته و داشته های مغفول یک ملت را، می نمایاند و آنان را از جایی مدد رسان می شود، که حسابش را نمی کنند!..." قاسم سلیمانی اگر انقلاب و جنگ نمی شد، احتمالا یک کارگر ساده در اداره آب کرمان می ماند! بی جهت نبود که امام می گفت: این جنگ برای ما، یک نعمت است!

دو: اسطوره ها، به دلیل روحیه استغنا و ثِقلی که در ضمیر خویش نهفته دارند، بیشتر به گمنامی می گرایند و انجام کارهای بزرگ در سکوت! هیچ نمی خواهند، که در دست و دهان خلق الله بیفتند! حتم دارم اکثر شما، تا پیش از هیاهوی دشمن در تحریم او، حتی قیافه اش را هم ندیده بودید، چه رسد به اینکه خصالش را بدانید.

سه: اسطوره ها بدون آنکه خود بخواهند، به چشم مردم می آیند! گویی قانونی نانوشته است در دنیای ما، که: هر بزرگی که خود را بیشتر پنهان دارد، عزت و شهرتی بی پایان می یابد و هر بی مایه ای که به خودنمایی روی کند، زودتر نیست می شود!

چهار: اسطوره هایی که به مرگ سرخ، جهان را ترک می گویند، ققنوس وار از خاکستر رحلت برخواهند خاست و جهانی را مسحور بودن و ماندن خویش خواهند کرد! همه ما در این دو سال، چه بسیار دیده ایم افرادی را، که خدا را بنده نیستند، اما به حاجی دل داده اند!

پنج: اسطوره ها به دلیل مکانت رشک برانگیز خود، در معرض تکثیرند. این روند پس از مرگ آنان، شتابی افزون خواهد گرفت. بر خلاف پاره ای انگاره ها، تبدیل اسطوره به اسوه، فرآیندی خودجوش و ناگزیر است‌. هر ملتی برای پائیدن، لاجرم بدان سو خواهد رفت! بی شک امروز، قاسم سلیمانی تکثیر شده است، برای مردمی که خانه و مغازه و اتومبیل و از همه مهم تر، دلهای خویش را به تصاویر وی آذین بسته اند و تکرار رستمِ دستان را، با او شاهد بوده اند. یادش گرامی باد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار