قرقیزستان می‌تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگ‌های باشد
کد خبر: 1068703
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004U19
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امکان توسعه حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی بین ایران و قرقیزستان گفت: قرقیزستان می‌تواند کریدور ترانزیتی ایران به حوزه شانگ‌های باشد.
به گزارش مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، دنیر امان گلدی‌یف معاون اول نخست وزیر و وزیر امور اقتصاد و دارایی جمهوری قرقیزستان و هیئت همراه با حضور در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی، با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور و جمعی از معاونان وی دیدار و در مورد مباحث مختلف اقتصادی گفتگو کرد.
قاسمی در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط دوجانبه ایران و قرقیزستان گفت: جدا از مبحث ترانزیت دو کشور می‌توانند در مواردی، چون تجارت، سرمایه‌گذاری طرفین در دو کشور، کشاورزی و صادرات تجربه و دانش فنی و مهندسی ایران به قرقیزستان همکاری کنند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و قرقیزستان در مهرماه برگزار شد، لازم است یک تیم فنی برای بررسی و پیگیری مصوبات گذشته و آماده‌سازی طرح‌ها و مصوبات برای کمیسیون مشترک بعدی تشکیل شود. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ظرفیت بالای همکاری دو کشور در زمینه ترانزیت گفت: امروز امکان ترانزیت ریلی از بندرعباس به قرقیزستان فراهم است و با استفاده از توافقات موجود با ترکمنستان و کشور‌های آسیای میانه، می‌توان این ظرفیت را گسترش داد.
وی افزود: همچنین توسعه ترانزیت جاده‌ای بین دو کشور نیز می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد. در زمینه حمل‌ونقل هوایی نیز امروز پرواز‌هایی بین مشهد و پایتخت جمهوری قرقیزستان برقرار است که این پرواز‌ها نیز می‌تواند افزایش پیدا کند.
این وزیر دولت سیزدهم ادامه داد: قرقیزستان می‌تواند به کریدور انتقال کالا‌های ایرانی به حوزه شانگ‌های و کشور‌های شرقی تبدیل شود.
قاسمی با اشاره به امکان سرمایه‌گذاری طرف قرقیزستانی در بندر شهید‌رجایی و سایر بخش‌های اقتصاد ایران گفت: امکان حضور و سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف اقتصاد قرقیزستان از جمله صنعت و کشاورزی نیز وجود دارد.
وی ضمن استقبال از پیشنهاد طرف قرقیزستانی برای تشکیل صندوق مشترک توسعه سرمایه‌گذاری میان دو کشور افزود: این پیشنهاد بسیار خوبی است که می‌تواند از امکان حضور شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف اقتصاد قرقیزستان و بالعکس حمایت و پشتیبانی کند. جمهوری اسلامی ایران حتماً از این پیشنهاد استقبال می‌کند. این صندوق می‌تواند باعث ایجاد کارخانجات مشترک و توسعه سرمایه‌گذاری‌ها شود و زمینه خوبی برای همکاری‌های آینده دو کشور فراهم کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار