اتمام حجت سازمان حمایت با تولیدکنندگان لوازم خانگی
کد خبر: 1066175
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TMN
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱
رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی که اخیراً تعدادی از کالا‌های خود را گران کرده بودند، مکلف به اصلاح قیمت‌ها و بازگردان قیمت کالا‌های گران شده به قیمت‌های قبلی شدند.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: طی چند سال اخیر قیمت لوازم خانگی رشد بی سابقه‌ای داشته به طوری که به گفته اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران، قیمت محصولات مختلف لوازم خانگی در ۳ سال گذشته بین ۱۰ تا ۴۰ برابر گران‌تر شد است.

با توجه به این افزایش شدید قیمت‌ها، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است به طوری که بازار لوازم خانگی در یک رکود ۸۰ درصدی بسر می‌برد، اما باوجود این وضعیت طی دو هفته اخیر برخی از برند‌های تولید کننده لوازم خانگی داخلی، محصولات خود را گران کردند و بر اساس اطلاعات بدست آمده از دست اندرکاران بازار لوازم خانگی و فروشندگان، این تولید کنندگان که برخی از آن‌ها حضورشان در بازار نسبتا تاثیرگذار است بین ۵ تا ۱۰ درصد محصولات خود را گران کرده اند.

پیرو این گرانی‌ها در بازار لوازم خانگی، کمپین مردمی با عنوان «چرا بعد از توقف واردات، لوازم خانگی ایرانی گران شد» تشکیل شد و امضا کنندگان این کمپین خواستار رسیدگی به مطالبات خود از مسئولان دولتی در این حوزه شدند.

امضا کنندگان در این کمپین خواستار کاهش مجدد قیمت لوازم خانگی که با طمع تولید کنندگان افزایش داشته است و همچنین برخورد با تولید کنندگان در جهت عدم تکرار افزایش خودسرانه قیمت‌ها شدند.

با توجه به این مطالبه مردمی، گفت وگویی با عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان انجام شد، تابش در این مصاحبه به خبرنگار فارس اعلام کرد که از تولید کنندگان خواسته ایم که قیمت‌ها را اصلاح کنند و به قیمت‌های قبلی بازگردانند.

عباس تابش در پاسخ به این سوال که سازمان حمایت در واکنش به افزایش قیمت لوازم خانگی توسط برخی تولید‌کنندگان چه اقدامی انجام داده است، گفت: اخیرا برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بین ۳ تا ۷ درصد قیمت بعضی محصولات تولیدی خود را افزایش داده بودند که پیرو جلسه سازمان حمایت با این تولید کنندگان، آن‌ها مکلف شدند تا افزایش قیمت را لغو و قیمت‌ها را اصلاح و به قیمت قبل بازگردانند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه البته این افزایش قیمت‌ها هنوز در بازار اجرایی نشده بود، گفت: قبل از اعلام خبر افزایش قیمت توسط تولید کنندگان، خبر افزایش قیمت‌ها به بازار رسید و بازار را متاثر کرد.

تابش اظهار داشت: یک ماه پس از قیمت‌گذاری توسط تولید کنندگان، قیمت‌های جدید به بازار اعلام می‌شود، اما خبر این اتفاق زودتر به بازار رسید.

قیمت لوازم خانگی گران شده به قیمت‌های قبل بازگشت

وی افزود: پیرو جلسه مذکور با تولید کنندگان لوازم خانگی به آن‌ها اعلام شد که قیمت‌ها را اصلاح کنند و آن‌ها نیز این کار را انجام دادند و اکنون تولید کنندگان قیمت‌ها را به قیمت‌های قبلی بازگردانده‌اند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید‌کنندگان در پاسخ به این سوال که تولید کنندگان لوازم خانگی براساس چه مجوزی افزایش قیمت داده بودند، گفت: براساس قوانین موجود؛ قیمت گذاری هیچ کالایی برعهده سازمان حمایت نیست لذا به استناد قوانین موجود بنگاه‌های تولیدی قیمت‌گذاری محصولاتشان را برعهده دارند و سپس کالا را با قیمت تعیین شده می‌فروشند.

سازمان حمایت در رابطه با قیمت گذاری کالا هیچ اختیاری ندارد

تابش افزود: در صورتی که شکایتی مبنی بر گران شدن کالا یا گران فروشی به سازمان حمایت اعلام شود بر حسب وظیفه سازمانی آن شکایت توسط بازرسان سازمان پیگیری و با مراجعه به تولید کننده و یا فروشنده مستندات موجود بررسی و در صورتی که تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می‌شود.

وی بیان داشت: یکی از مشکلات کشور آن است که قیمت گذاری همه کالا‌ها توسط بنگاه‌های تولیدی انجام می‌شود و سازمان حمایت در رابطه با قیمت گذاری اختیار قانونی ندارد.

منبع: فارس
برچسب ها: لوازم خانگی ، قیمت ، گرانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار