«تصادفات» دومین عامل مرگ و میر در کشور
کد خبر: 1065264
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T7g
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
رئیس پلیس راهور ناجا با بیان این مطلب که تصادفات دومین عامل مرگ و میر در کشور است گفت: در هرساعت ۲ نفر بر اثر سوانح ترافیکی جان خود را از دست می‌دهند.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا در همایش یادبود قربانیان سوانح ترافیکی به آمار تصادفات اشاره و اظهار داشت: تصادفات در دنیا سومین عامل مرگ و میر و در کشور ما دومین عامل مرگ و میر محسوب می‌شود که در هر ساعت به طور متوسط دو نفر جان خود را بر اثر تصادف از دست داده و ۲۰ تا ۲۵ نفر مجروح و معلول و قطع نخاع می‌شوند.

وی تصریح کرد: در سال ۸۵ سالانه ۲۸ هزار نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر مجروح و معلول می‌شدند، اما با همکاری دستگاه‌های مختلف و آموزش‌های همگانی این آمار در سال ۹۹ به ۱۶ هزار کشته و ۲۸۸ هزار مجروح و معلول کاهش یافت.

رئیس پلیس راهور ناجا خاطرنشان کرد: تقریباً ۱۵ تا ۲۰ درصد کسانی که در تصادفات مجروح می‌شوند منجر به قطع نخاعی یا مصدومیت اساسی می‌شوند که این موضوع تصادف بر اثر یک آن غفلت و در کسری از ثانیه به وقوع می‌پیوندد.

رئیس پلیس راهور ناجا تصریح کرد: در کشور‌های توسعه یافته، سبد‌های مالی، برنامه‌ها و راهبرد‌ها در راستای کاهش تصادفات پیش‌بینی می‌شود البته در قانون ششم توسعه ما نیز این موضوع آمده، اما من به خود اجازه نمی‌دهم با سیاسی‌کاری صحبت کنم، معتقدم در دولت‌های گذشته در زمینه تصادفات کوتاهی شده و این دولت نیز باید در این زمینه توجه جدی داشته باشد.

سردار هادیان فر با بیان اینکه با هر یک نفری که در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند ۵.۳ میلیارد تومان خسارات ملی به کشور وارد می‌شود، تصریح کرد: ۳۰ دستگاه بطور مستقیم و غیر مستقیم در حوزه تصادفات نقش دارند.

هادیانفر گفت: ۵۱ درصد از جان‌باختگان سوانح رانندگی، در دم جان خود را از دست می‌دهند؛ ۶ درصد حین انتقال به مراکز درمانی و ۴۳ درصد نیز در مراکز درمانی جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد موتورسوار‌ها به دلیل ضربه مغزی در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد تصادفات در شمال کشور یا مربوط به عابرپیاده یا موتورسوار است.

وی گفت: همیاران پلیس از سال ۸۵، نقشی ۱۸ درصدی در کاهش تصادفات داشتند.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در زمان پیک تردد در عید و تعطیلات در هر روز ۷۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: در مجلس گفتم باید از تمام دستگاه‌ها در زمینه تصادفات توضیح بخواهند و هر دستگاهی توضیحات خود را ارائه دهد. به نمایندگان نیز گفتم خیلی دنبال بودجه و اعتبار نیستیم و فقط می‌خواهیم در این حوزه (تصادفات) توجه داشته باشید.

گفتنی است همایش یادبود قربانیان سوانح ترافیکی با حضور فرماندهان و مسوولان پلیس راهور، مسئولان اورژانس کشور و دستگاه‌های امدادی، هنرمندان، رزشکاران و معلولان حوادث ترافیکی در سالن همایش‌های نورالرضا ستاد پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی برگزار شد.

منبع: فارس
برچسب ها: ناجا ، تصادف ، رانندگی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار