آیا از صدای غذاخوردن بدتان می‌آید؟ «میسوفونیا» دارید!
کد خبر: 1063311
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ScB
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
محققان برای افراد مبتلا به میسوفونیا صدای جویدن پخش کردند و مشخص شد، نطقه‌ای از مغز که مربوط به حرکات دهان و گلو است، نسبت به گروه کنترل داوطلب بیش از حد فعال شده است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: برخی از افراد در هنگام غذا خوردن این کار را با دهان بسته انجام نمی‌دهند و با دهان خود صدا‌های چندش اوری در می‌آورند.

دانشمندان در پژوهش اخیر خود دریافته‌اند که چرا صدا‌های روزمره مانند جویدن، نوشیدن و تنفس برای برخی افراد آزار دهنده است.

برخی از افراد در هنگام غذا خوردن این کار را با دهان بسته انجام نمی‌دهند و با دهان خود صدا‌های چندش اوری در می‌آورند.

دانشمندان در پژوهش اخیر خود دریافته‌اند که چرا صدا‌های روزمره مانند جویدن، نوشیدن و تنفس برای برخی افراد آزار دهنده است.

کسانی که دچار میسوفونیا (صدابیزاری) هستند، از سرو صدای خوردن دیگران منزجر، مضطرب، عصبانی و حتی خشن می‌شوند.

محققان برای برای افراد مبتلا به میسوفونیا صدای جویدن پخش کردند و مشخص شد، نطقه‌ای از مغز که مربوط به حرکات دهان و گلو است، نسبت به گروه کنترل داوطلب (که این بیماری را ندارند) بیش از حد فعال شده است.

سوخبیندر کومار، دانشمند علوم اعصاب در دانشگاه نیوکاسل و همکارانش باور دارند، صدا‌های محرک، آنچه را که سیستم عصبی آینه‌ای مغز نامیده می‌شود، فعال می‌کنند.

اگر یافته‌های گزارش شده در مجله علوم اعصاب در تحقیقات آینده بر همین استوار بماند، می‌تواند راه را برای درمان‌های موثرتر برای میسوفونی که به نظر برخی از بیماران بسیار ناخوشایند است، هموار کند؛ به گفته کومار سیستم نورون آینه‌ای قابل آموزش است.

نورون‌های آینه‌ای نورونی است که هنگامی که جانور عملی را انجام می‌دهد و نیز هنگامی که مشاهده می‌کند که همان عمل را دیگری انجام می‌دهد تحریک می‌شود. بدین‌گونه نورون شبیه آینه رفتار‌های دیگری را کپی می‌کند، مثل آنکه خودش انجام داده است.

منبع:عصر ایران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار