ارسال سیگنال تداوم تورم در اقتصاد و بخش مسکن
کد خبر: 1062462
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SOU
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
سود ۶۰۰میلیون تومانی وام ۴۸۰میلیونی بانک مسکن
در حالی که با تشکیل دولت سیزدهم امید برای بهبود وضعیت اقتصاد و کنترل تورم در جامعه شکل گرفته است با افزایش تسهیلات خرید مسکن به ۴۸۰ میلیون تومان و سود ۶۰۰ میلیونی و قسط بیش از ۸ میلیون تومان این وام، سیگنال تداوم تورم در اقتصاد و به ویژه بخش مسکن به جامعه ارسال شد.

در حالی که با تشکیل دولت سیزدهم امید برای بهبود وضعیت اقتصاد و کنترل تورم در جامعه شکل گرفته است با افزایش تسهیلات خرید مسکن به ۴۸۰ میلیون تومان و سود ۶۰۰ میلیونی و قسط بیش از ۸ میلیون تومان این وام، سیگنال تداوم تورم در اقتصاد و به ویژه بخش مسکن به جامعه ارسال شد.
برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ایجاد امید همراه با اصلاحات اقتصادی در جامعه می‌تواند در کنترل انتظار‌های تورمی تا حدودی مؤثر باشد با توجه به اینکه سیاست‌هایی در دولت گذشته اعمال شده که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی هنوز آثار تورمی‌اش ظهور نکرده‌است، انتظار این است که دولت سیزدهم یک تیم رسانه‌ای برای کنترل انتظار‌های تورمی تشکیل دهد تا در حد ممکن از آشفتگی بازار‌ها جلوگیری شود.
در این میان در حالی که عمده دلیل فقر مردم ایران هزینه سنگین اسکان و مسکن است و با روی کار آمدن دولت سیزدهم و مجلس انقلابی امید‌ها برای کاهش هزینه تهیه مسکن در جامعه تقویت شده‌است، اخیراً شورای پول و اعتبار گویا با تقاضای بانک مسکن برای افزایش تسهیلات خرید مسکن موافقت کرد که این وام به همراه محاسبات سودش به تعبیر کارشناسان اقتصادی به مثابه ترسیم چشم‌انداز تورمی در جامعه است.
بانک مرکزی سقف جدید وام خرید مسکن از محل اوراق حق‌تقدم را ابلاغ کرده‌است که قسط وام ۴۸۰میلیون تومان ماهانه ۸میلیون و ۶۶۱هزار تومان است.
به گزارش تسنیم، بر اساس ابلاغ بانک مرکزی سقف وام ساخت و خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران از ۲۰۰ میلیون تومان برای زوجین به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته‌است. وام تعمیر یا همان جعاله که پیش از این برای تهرانی‌ها ۴۰ میلیون تومان بوده به ۸۰ میلیون تومان افزایش یافته‌است.
سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۳۲۰ میلیون تومان و به‌صورت انفرادی ۱۶۰ میلیون تومان است. در سایر مناطق شهری با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و کمتر برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان و به‌صورت انفرادی ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شد.
اقساط وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن برای تهرانی‌ها در بازپرداخت به‌روش ساده ماهانه ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال دوازدهم بالغ بر ۹۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود، به‌عبارت دیگر سود این وام ۵۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود.
اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی تعمیر در بازپرداخت پنج‌ساله با نرخ سود ۵/۱۷ درصد ماهانه حدود ۲ میلیون تومان است. سود این وام حدود ۴۰‌میلیون و کل بازپرداخت آن ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود. در واقع یک متقاضی وام مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران باید ماهانه ۸‌میلیون و ۶۶۱ هزار تومان قسط پرداخت کند. مجموع بازپرداخت وام ۴۸۰ میلیون تومانی بالغ بر یک‌میلیارد و ۸۰ میلیون تومان و کل سود وام ۶۰۰‌میلیون تومان خواهد بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار