پترائوس: رسوایی‌های پس از ۱۱ سپتامبر به اعتبار امریکا لطمه زد
کد خبر: 1061715
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SCR
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۹

دیروز ۱۱ سپتامبر سالروز حمله به برج‌های دوقلو بود که امریکا سوار بر موج آن، دست به اقداماتی بی‌سابقه از جمله دو جنگ در افغانستان و عراق زد. جو بایدن به مناسبت سالگرد ۱۱ سپتامبر به امریکایی‌ها پیام داده و دیوید پترائوس، ژنرال بازنشسته هم که مسئولیت نیرو‌های امریکایی را در افغانستان و عراق بر عهده داشت، با اشاره به اشتباهاتی که امریکا در پی ۱۱ سپتامبر مرتکب شده است، از افشای شکنجه زندانیان در زندان ابوغریب به عنوان یکی از این موارد یاد کرد.
دیوید پترائوس دیروز به مناسبت سالگرد ۱۱ سپتامبر درباره اقداماتی که امریکا پس از ۱۱ سپتامبر انجام داد گفت که اگرچه طی ۲۰ سال گذشته حملات تروریستی مشابه تکرار نشد، اما در واقع واشنگتن مرتکب اشتباهاتی شد که یکی از آن‌ها به زندان ابوغریب در بغداد مربوط می‌شود. وی که پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان مدیر سازمان جاسوسی سیا نیز خدمت کرد، به پولیتیکو گفت: «اشتباه ما روش‌های بازجویی پیشرفته بود. این مسئله شدیداً شهرت ما را خدشه‌دار کرد و به روابط‌مان با کشور‌های جهان که در آن‌ها مراکز بازداشت سری داشتیم، لطمه زد.»‌وی افزود: «استفاده از روش‌های بازجویی پیشرفته در نقاط دیگر، به ماجرای زندان ابوغریب بغداد ختم شد و این رسوایی در زندان ابوغریب تصاویری را از آنچه امریکا در آنجا انجام می‌داد، به جهانیان نشان داد.» پترائوس همچنین استفاده از پهپاد در غرب پاکستان را عاملی دانسته که بیشتر از اینکه به نابودی دشمنان منتهی شود، باعث به وجود آمدن آن‌ها شده است.
این ژنرال بازنشسته امریکایی در ادامه به انتقاد از حمله به عراق پرداخت و گفت: «حمله امریکا به عراق موفقیت امریکا در افغانستان را از بین برد. خیلی زود روی عراق تمرکز شد و به همین خاطر با وجود آنکه طالبان و القاعده در این کشور در هم شکسته شدند، اما هرگز نتوانستیم اوضاع در افغانستان را پیش ببریم.»‌پترائوس تصریح کرد: «آن‌ها به پاکستان فرار کردند و به تدریج در آنجا مجدداً تشکیل گروه دادند. این کار سال‌ها طول کشید و در جریان آن ما کاملاً فرصت را برای آغاز ایجاد نیرو‌های امنیتی محلی به شیوه‌ای جدی از دست دادیم.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار